R. M. E. QuadMic

R. M. E. QuadMic
R. M. E. QuadMic

Dalším novým přírůstkem německého koncernu R. M. E., který proslavila především úspěšná koncepce zvukových karet Hammerfall DSP, jsou tentokrát dva mikrofonní a linkové předzesilovače s označením QuadMic a OctaMic. Jaký je asi mezi nimi rozdíl? To vám ponechám jako kvízovou otázku do příštího čísla Muzikusu. :)

Jak je už ze samotného názvu QuadMic dost patrné, jedná se o čtyřkanálový přenosný mikrofonní a linkový předzesilovač s linkovými výstupy. To, že jsem ho označil přenosný, nezapříčinily jen rozměry (půlrack bez možnosti uchycení do racku) ani hmotnost, ale především samotná koncepce a hlavně možnosti samotného napájení. Krom 12V zdroje najdete v příslušenství také kabel k připojení 12V baterie (výrobce doporučuje Panasonic LC-R122R2PG, se kterou můžete pracovat až 4 hodiny), případně použít kabel k připojení přes zdířku pro zapalovač k baterii vašeho automobilu. Takže i kdyby se vám stalo, že budete točit někde, kde ještě nezapěli refrén písně pana Svěráka "slavný den, kdy k nám byl zaveden ééélektrický proud...," nemusíte si dělat velkou hlavu.

Výstup signálu (max. 21 dBu) z předzesilovače (buď do mixu nebo přímo do nahrávacího zařízení) zprostředkovávají čtyři (pro každý kanál zvlášť) 1/4" TSR (stereo) jacky, přičemž samotná úroveň výstupu se dá regulovat pomocí malého přepínače - Hi Gain nebo +4 dBu. O mikrofonní nebo linkový vstup se pak starají čtyři Neutriky XLR/TRS jack designované na maximální vstupní úroveň +11 dBu. Navíc jsou opatřeny užitečnou pojistkou proti nechtěnému vytažení. Všechny ostatní ovládací prvky k nastavení každého ze čtyř kanálů najdeme přehledně uspořádány do šedě zvýrazněných boxů na předním panelu předzesilovače.

Možnosti nastavení jsou pro každý kanál totožné a, dá se říci, téměř klasické, takže jen krátce - pro pořádek. Krovový otočný ovladač Gain slouží k nastavení vstupní úrovně signálu s možností od +10 do +60 db. Přepínačem +48 V aktivujete fantomové napájení pro případ, že používáte kondenzátorové mikrofony. Aktivace zapnutí fantomu se nám ukáže na žluté LEDce s označením 48 V. Přepínačem Phase máme možnost obracet fázi o 180 stupňů a do třetice poslední switch Lo Cut aktivuje propustnost 18 dB na oktávu laděnou na 80 Hz. Jeho pomocí můžeme ořezat nízké frekvence, a tím odstranit některé nežádoucí nízkofrekvenční šumy a brumy. Neměl bych zapomenout ještě na dvě LEDky Sig a Clip indikující vstupní úrovně signálu.

Posoudit zvuk tohoto typu přístroje je myslím trochu ošemetná záležitost, protože vždy hodně závisí na kvalitě vlastního zdroje signálu (mikrofon, kytara atd.). Pokud jsem porovnával s ostatními podobně koncipovanými přístroji, s připojením různých mikrofonů a nástrojů je R. M. E. QuadMic, co se týká technických parametrů, vlastní kvality zvuku a koncepce, pak nutno říci, že je to velice profesionální a praktický mobilní preamp, který může své uplatnění najít nejen v domácích nebo externích harddiskových studiích ale i u profíků. Cena je 16 489 Kč.

Psáno pro časopis Muzikus