Roland JD-Xi - kompaktní syntezátor/vokodér/drum machine/sekvencer

Roland JD-Xi - kompaktní syntezátor/vokodér/drum machine/sekvencer
Roland JD-Xi - kompaktní syntezátor/vokodér/drum machine/sekvencer

Dnes se podíváme na klávesky, které si na nás přichystala firma Roland. Je to nástroj, který popisují jako „Interactive Analog/Digital Crossover Synthesizer“. Je malinký, černo-červený a užil jsem si s ním spousty legrace.

Roland. Firma, která asi nebude muzikantům úplně neznámá. Vznikla v sedmdesátých letech v japonsku a proslavila se hromadou skvělých nástrojů, se kterými se musel někdy setkat snad každý. Nástroj, na který se podíváme dnes, je jeden z nejnovějších modelů, který má ambici se uplatnit u širokého spektra muzikantů, producentů, DJů. Umí spousty věcí, je malinký a nestojí moc peněz.

 

Pokusím se na tuto mašinku podívat z pohledu muzikanta, nikoliv z pohledu kopírovače informací z manuálu a z internetu. Kompletní výpis všech funkcí a možností je dnes stejně možné najít všude možně.

 

Zeširoka

Na první pohled jde o typický „piďisynťák“. Nástroje tohoto typu najdeme v nabídce spousty firem. Třeba takový Microkorg už před víc než deseti lety nastavil docela vysokou laťku a pro spoustu lidí jsou tyto nástroje s miniklávesami ideálním pomocníkem. Ne každý totiž ke své produkci nebo tvorbě potřebuje nástroj s plnohodnotnou klaviaturou.

 

Nástroj je vyroben z plastu a má 37 minikláves. Ty jsou citlivé na dynamiku. Na jeho ovládacím panelu nalezneme gumová tlačítka, plastové potenciometry, malý displej a vstup XLR pro mikrofon typu husí krk, který je k nástroji přiložen. Nalevo vedle klaviatury se nachází modulační kolečka Pitch a Mod, klasika...

 

Nástroj se napájí přiloženým adaptérem. Možnost napájení bateriemi zde není. Na zadní straně nalezneme výstup na sluchátka, linkové výstupy L/Mono a R/Click Out, vstup s přepínáním Line/Guitar, MIDI In a Out a konektor USB pro připojení k počítači. Co mi jako klávesákovi trochu chybí, je možnost zapojit do nástroje sustain pedál. Co naopak ale oceňuji, je možnost poslat metronom (Click) jiným výstupem než audio signál.

 

Hudba

Roland JD-Xi v sobě kombinuje spousty věcí. Tak třeba digitální synťák, analogový synťák, bicí automat, vokodér a čtyřstopý sekvencer a efektovou sekci. Kromě toho umí fungovat jako USB zvukové rozhraní. I proto tam je ten vstup Line/Guitar.

 

Každý zvukový program/preset se skládá ze čtyř „partů“, každý je ovládán samostatně. Je to tak kvůli sekvenceru, každá sekce hraje jeden „part“ a každá umí něco jiného. Projdeme si je teď postupně.

 

Začnu sekcí digitálního synťáku. Ta nabízí opravdu širokou paletu klasických syntezátorových zvuků. Basy, leady, pady, smyčce, brassy, efekty... Ale také tam lze najít zvuky různých elektrických a akustických pian, varhany, kytary, melodické perkuse atd. V této sekci se také nachází vokodér a funkce Auto Pitch. Auto Pitch je v podstatě „hardtune“, dolaďuje váš hlas v rámci předem nastavené stupnice a vytváří tak zajímavý, robotický efekt. Znáte třeba od zpěvačky Cher. Zvuky se zde tvoří a hledají snadno: S pomocí velkého otočného knoflíku a dvou tlačítek + a - najdete požadovaný zvuk/preset vokodéru/Auto Pitch.

 

Druhá sekce je kopie první, jen v druhém „partu“ není sekce vokodéru/Auto Pitch.

 

Třetí sekce se jmenuje Drums. Je to vlastně bicí automat. Nalezneme tam zvuky všemožných bubnů, od klasiky typu Roland TR-808 přes zvuky, které evokují nástroje Simmons, až po „akustické“ sady. Zvuky zní skvěle a mají šťávu.

 

První syntezátor od firmy Roland (a asi také první sériově vyráběný syntezátor v Japonsku) vznikl v roce 1973 a byl to model SH-1000. Původně byl zamýšlen jako doplněk k domácím elektronickým varhanám. Měl deset presetů, barevná tlačítka na přední straně pod klávesami a na vrchní straně stojánek na noty.

Roland JD-Xi - kompaktní syntezátor/vokodér/drum machine/sekvencer
Roland JD-Xi - kompaktní syntezátor/vokodér/drum machine/sekvencer

 

Sekce analogového synťáku je trochu jednodušší, na rozdíl od toho digitálního je monofonní. K dispozici jsou tři vlny, nízkofrekvenční oscilátor a analogový low pass filter.

 

Má moc příjemný, tlustý zvuk a je ideální na hutné basy, leady...

 

Všechny zvuky z výše zmíněných sekcí je pak dál možné zpracovat a upravit s pomocí filtru, Amp Envelope, LFO a efektů. Možností je tam spousta a zní to skvěle. Umějí znít tlustě, agresivně, v kapele by se mohly prosadit báječně! Našel jsem tam parádní zvuky, které evokují staré legendární nástroje, je tam ale také spousta barev, které znějí naprosto originálně, moderně a svébytně.

 

Bylo velikou zábavou už jenom projíždět si tovární presety. U každého je navíc vytvořen nějaký záznam v pattern sekvenceru a ty věci jsou udělány fakt efektně. Během přehrávání sekvence je možné si vypínat jednotlivé sekce, takže jsem si mohl poslechnout, z jakých partů se skládají ta aranžmá. Zajímavá učebnice elektronické tvorby :)

 

Tyto sekvence je samozřejmě možné vytvářet i vlastní - nahrávat je možné v reálném čase nebo po jednotlivých krocích.

 

Ovládání je intuitivní a jednoduché. Některá detailní nastavení je nutné hledat a nastavovat s pomocí tlačítek a menu Divingu, což není nic moc, ale dá se to přežít.

 

Během živého hraní však pro mne bylo celkem pod rukou všechno, co jsem potřeboval. Frekvenci cutoff filtru, LFO, intenzita efektů... Myslím, že je to zdravý kompromis vzhledem k rozměrům, ovladatelnosti, jednoduchosti...

Roland JD-Xi - kompaktní syntezátor/vokodér/drum machine/sekvencer
Roland JD-Xi - kompaktní syntezátor/vokodér/drum machine/sekvencer

Hodnocení

Jak už jsem naznačoval, tento nástroj za relativně málo peněz nabídne velkou spoustu zábavy. Je vyzbrojen spoustou parádních a použitelných zvuků, je možné s nimi v reálném čase jednoduše pracovat a upravovat je, a prostě to zní dobře. Je skvělý pro skládání, vymýšlení beatů a groovů... Z hardwarového hlediska jsem tam cítil jisté rezervy - klaviatura, modulační kolečka a gumová tlačítka, to všechno by mohlo být uděláno trochu solidněji. Také design asi nemusí vyhovovat úplně každému. Ale třeba pro klávesáky, kteří potřebují třeba nějaký osobitý doplněk k hlavnímu nástroji, pro producenta/DJe, který potřebuje vytvářet zajímavé a vlastní zvuky a beaty, nebo i třeba jako jednoduchý synťák do kapely pro zpěváky, kytaristy, basáky, je tohle hodně zajímavá a stylová záležitost!

 

Info:

Roland JD-Xi je kompaktní syntezátor/vokodér/drum machine/sekvencer. Má 37 minikláves s dynamickou citlivostí. Jeho cena je 13 490 Kč.

 

Plus:

zvuk!

kompaktnost

možnost využít jako USB audio interface

analog synth

 

Mínus:

Kvalita klaviatury.

Pro některé celkem základní funkce je nutné se ponořit do menu a mačkat u toho gumová tlačítka

nemožnost použití sustain pedálu.

 

TECHNICKÁ SPECIFIKACE:

Počet kláves 37
Polyfonie 129
Hmotnost 2,2 kg
Provoz na baterie ne

 

www:

www.roland.com/global/products/jd-xi/

Psáno pro časopis Muzikus