Roland Mobile Cube - mobilní miniaturní kombíčko

Roland Mobile Cube - mobilní miniaturní kombíčko
Roland Mobile Cube - mobilní miniaturní kombíčko

Pokud jde o mobilitu v názvu tohoto minikombíčka, rozhodně je na místě. S Mobile Cube v nákupní tašce jsem se bez problémů prodíral Prahou, aniž by mi „nákup“ přišel těžší než obvykle (a to nejsem zrovna nakupovací typ).

Popis

Pokud jde o technické parametry zařízení, jsou adekvátní jeho velikosti. Dva čtyřpalcové reproduktory zabírají celý přední panel, což je jedině k dobru věci. Ovládací prvky jsou umístěny na vrchu a překvapivě jich není málo. Jedním knobem Volume ovládáme hlasitost mikrofonu, druhým pak všeho ostatního. Tím vším ostatním mohou být kytara, klávesy anebo externí audio. Přepínání mezi těmito třemi možnostmi je taktéž prováděno knobem. Čtvrtý knob ovládá parametr Tone, který funguje jako ekvalizér, a pátý knob nakonec řídí Reverb/Delay. Na vrchním panelu nalezneme ještě tlačítko, které uvádí do chodu chorus (jehož parametry jsou fixní) a tlačítko Center Cancel, které prý vyzmizíkuje zpěv pro případ karaoke (holt japonský výrobek...).

 

Pokud jde o vstupy, Roland vpravdě nešetřil dírami. Na levém boku nalezneme jackovou zdířku na mikrofon a dva vstupy (na stereo, případně jeden mono). Na aux in je vyhrazen buď otvor na malý jack anebo dva cinche. Na boku pravém se nachází výstup na sluchátka a připojení na adaptér, který však není přiložen. Hříchem by bylo nezmínit, že toto rolandí „nedochůdče“ se dá namontovat na stativ, neboť má k tomu určený závit. Dá se též velmi jednoduše propojit s popruhem, který je součástí balení, a přenášet se pohodlně v ruce.

 

Zvuk, využití...

Podle propagačního materiálu má mít Roland Mobile Cube velmi univerzální využití. Nemohl jsem tedy při testování postupovat jinak než univerzálně. Jako první jsem se rozhodl využít neregulovaný vstup pro vnější zdroj. Měl jsem zrovna ve středně velké posluchárně pro asi tak šedesát lidí přednášku o hudbě Richarda Wagnera, tedy ideální příležitost. Připojil jsem Mobile Cube k mp3 přehrávači, a světě div se, ihned jsem musel ztlumovat. Přístroj je totiž schopen svými pěti watty generovat opravdu dost nadstandardní randál. Nemůžu sice tvrdit, že by to byl Wagner jako z Bayreuthu, ale Tanec Valkýr zněl věrně a čistě, byť v zadních lavicích už bylo basů méně, než by si byl německý skladatel dozajista přál. Tedy pro různé komorní veřejné prezentace projektů zcela vyhovující.

 

Další prozkoušení přístroje přišlo v podobě kytaristy z naší kapely, se kterým jsme pilovali v mé domácí pracovně detaily jedné skladby. Kytara byla pasivní a mono. Mobile Cube s ní neměl žádné větší potíže a i při větší hlasitosti zůstával zvuk čistý a přehledný. Kvalita zvuku byla také obstojná, pokud přihlédneme k povaze aparátu. Celkově se dá říci, že má řezavější výšky a nereprodukuje příliš dobře střední basy, ale to se dá očekávat již na první pohled. Pokud jde o efekty, s distortionem bych šetřil. Zato reverb se při malých dávkách ukázal být příjemným dobarvením. Delay už je zase o poznání více chemický.

 

Opravdu nevětšíší zátěž přichystal Mobile Cube náš basista. Sešli jsme se u klavíru, abychom si projeli pár jazzových standardů, a Roland posloužil jako basový zesilovač. Příjemným zjištěním bylo, že při standardní hře reproduktory zvládaly až tak do tří čtvrtin hlasitosti bez obtíží (zde musím zdůraznit, že se jednalo o aktivní model basové kytary). Potom už začaly chrčet. O nějakém výrazném basovém zvuku nemůže být ani řeč, ale pro cvičné účely posloužil skvěle. Tón nebyl zahuhlaný a zůstával čitelný i v decentní akordové hře. Při hře slapovou technikou nicméně už lezly reproduktory naproti.

 

Závěr

Tedy, celkově vzato, Mobile Cube si mě velmi rychle získal. Jeho titěrné rozměry, směšná váha (2,5 kg) a opravdu univerzální použití ho předurčují pro širokou škálu použití. Je ideální na domácí cvičení. Může sloužit muzikantu-chataři, který se s ní bez problému vejde do autobusu, nebo si ji může přibalit ke spacáku do krosny. Dobře poslouží pro firemní prezentaci či pro zvukové ukázky, například ve školství. A díky tomu, že se dá pohánět suchým článkem, dá se Mobile Cube vytáhnout i do přírody či k trampskému ohýnku, by obšťastnila hudbymilovné junáky například hudbou Jimi Hendrixe. Jediné závažnější mínus bych tak viděl v tom, že Roland nedodává k výrobku adaptér. To by se prostě stávat nemělo.

 

Plus:

univerzální použití

váha a rozměry

kvalitní a hlasitá reprodukce

 

Mínus:

schází adaptér

 

Technická specifikace:

výkon: 5 W [(2.5 W + 2.5 W)

reproduktory: 2 x 4”

vstupy: mikrofon, mono/stereo, stereo aux (cinch/jack)

výstupy: jack na sluchátka

efekty: chorus, reverb/delay

rozměry: 280 x 108 x 177 mm

váha: 2,5 kg

Psáno pro časopis Muzikus