Roland RM-2

Roland RM-2
Roland RM-2

Pod tímto kódovým označeným se ukrývá metronom Rhythm Coach. Ovšem, jak si doba žádá, kromě pípání do rytmu umí tahle krabička ještě spoustu dalších věcí. Po připojení výše popsaného padu vznikne cvičící pomůcka, nemající v současné době asi konkurenci. Co umí tento metronom navíc? Máte několik možností připojitelných zařízení - k dispozici jsou dvě zdířky na triggery. Buď jeden pad s dvěma senzory, tzn. jeden na bláně a druhý na ráfku (PD-80R/120), nebo dva různé - například virbl a kopák. Jak je to s kompatibilitou s konkurencí, netuším, měl jsem k dispozici pouze Roland. Nicméně po připojení máte možnost nastavit pro každý trigger 9 různých parametrů.

Po zapojení si můžete nastavit citlivost senzoru a vybrat si jeden z 28 zvuků, které bude pad vydávat (výběr zahrnuje 11 různých virblů, několik tomů a kopáků, cowbell... - mně se nejvíc osvědčil zvuk "practice board 2", který je krátký a konkrétní a na cvičení techniky tedy pravděpodobně nejvhodnější). Abyste je slyšeli, je potřeba připojit sluchátka, popřípadě může sluchátková zdířka sloužit i jako line-out pro připojení do věže.

Co se týče zvuků metronomu, i zde máte na výběr; a sice z jedenácti zvuků, přičemž pod číslem jedenáct se skrývá humanoidní hlas, který počítá doby a hrát se sním prakticky nedá :o). Nicméně z těch ostatních si vybere asi každý (pokud nemáte připojená sluchátka, nabídne vám ovšem zvuků pouze sedm z integrovaného pípátka). Hlasitost metronomu lze nastavit samostatně, pro regulaci celkové hlasitosti do výstupu slouží potenciometr vlevo vedle displeje. Vedle sluchátkové zdířky je ještě zdířka aux in.

Pokud nechcete metronom poslouchat, můžete zvuk vypnout a sledovat tempo očima na řadě osmi diod, u kterých máte výběr ze sedmi způsobů blikání. Co se týče typů rytmů, je na výběr z rozsahu celá nota - šestnáctinová triola, s tím, že u osminové trioly můžete nechat hrát pouze 1. a 3. notu, u šestnáctin máte na výběr vynechání 2. a 3., případně 1. a 3. noty. Rychlost lze nastavit v rozmezí 10-300 bpm.

Na tomto metronomu je asi nejzajímavější možnost hrát s "coachem". Na výběr je z deseti módů. Jeden - takzvaně na rozehřátí, zbytek se soustředí na zlepšení přesnosti bubeníka. Buď je nastavena konstantní rychlost a na displeji se vám zobrazuje, jak moc jste tu kterou notu zahráli brzy, případně pozdě - vzhledem k tempu, nebo hrajete, a ve chvíli, kdy metronom připustí, že jste zahráli osm not "jakž takž" v tempu, zrychlí/zpomalí o 5 úderů za minutu. U zbylých už můžete "podvádět", protože vás metronom nekontroluje.

Poslední volba je pro bubeníky závislé na cvičení nebo pro ty, kdož jsou omezeni časem. Je to timer, na kterém si můžete nastavit, za jak dlouho se metronom vypne, s tím, že poslední minuta se odpočítává na displeji po sekundách. Napájení je buď na čtyři tužkové baterie, nebo je možno připojit adaptér, ten si však musíte pořídit extra. Suma sumárum, je to velmi užitečná pomůcka, která myslím stojí za 6320 korun, za něž je nabízena.

Psáno pro časopis Muzikus