Roland RSM-90 - dvoupásmové monitory

Roland RSM-90 - dvoupásmové monitory
Roland RSM-90 - dvoupásmové monitory

Už dlouho jsem si chtěl poslechnout novou řadu studiových monitorů Roland. V současné době jsou v nabídce dva aktivní modely s digitálními vstupy DS-90 a DS-50A a jeden pasivní model RSM-90, který vychází z výkonnějšího DS-90. Shodou okolností jsem si na test přivezl právě pasivní model, tak jsem jej vybaloval mírně rezervovaně. O to větší bylo moje překvapení, když jsem si začal pouštět oblíbené kompakty, rozpracované skladby i hotové nahrávky.

 

Na první pohled jsou monitory RSM-90 k nerozeznání od pasivních DS-90, rozdíl je pouze na zadní stěně. Zatímco na zadním panelu DS-90 jsou ovládací prvky zesilovače a analogové i digitální vstupy, na RSM-90 jsou jenom konektory pro signál z koncového zesilovače. Jsou zapojeny v konfiguraci bi-wiring, která umožňuje připojit reprobednu ke koncovému zesilovači dvěma páry drátů, jedním pro spodní a druhým pro vyšší frekvence. Tento způsob zapojení odstraňuje intermodulační zkreslení, k němuž dochází při obvyklém způsobu zapojení, a tak poskytuje vyšší čistotu vysokých frekvencí. Je pochopitelně možné zapojit reprobedny také klasickým způsobem, použitím jednoho páru drátů pro každou reprobednu.

Monitory RSM-90 jsou stavěny pro výkon 90 W do 4 ohmů, ovšem ve špičce údajně zvládnou až 270 W. Výrobce uvádí citlivost 88 dB při výkonu 1 W ve vzdálenosti 1 m. Středobasový driver je 6 1/2palcový, výškový driver je jednopalcový, oba jsou magneticky stíněné, takže nezpůsobí problémy při umístění vedle počítačového monitoru. Zkoušel jsem je se zesilovačem Roland SRA-50, což je velmi kvalitní 2x 50W zesilovač, který už Roland nevyrábí. Mám jej několik let a celou dobu si ho nemůžu vynachválit - hraje hlasitě s minimálním zkreslením a je dost čitelný.

Jak už jsem naznačil na začátku, monitory RSM-90 mě svým zvukem zaskočily. Mají totiž ve všech pásmech velmi vyvážený zvuk. Výrobce uvádí frekvenční rozsah od 62 Hz do 20 kHz maximálně +/- 3 dB. Můj dojem je, že tyto monitory mají hodně přehledné středy a průzračné výšky, které znějí příjemně a vzdušně. I ve spodním pásmu jsou bedny srozumitelné a přenesou i přiměřené subbasy. Nejdou sice tak hluboko jako větší bedny, ale mají navrch před řadou nearfield monitorů této cenové kategorie.

Monitory RSM-90 jsou dostatečně dynamické a dají se pohodlně poslouchat i ve vyšší hlasitosti. Pořád mají příjemný a srozumitelný zvuk, který neunavuje uši. Dost důležité mi připadá i to, že si srozumitelnost zachovávají také při nízké hlasitosti. Nemusíte tedy zbytečně namáhat uši a pořád máte jasnou informaci, co se v nahrávce děje. Porty bassreflexu směřují dopředu, takže nemusíte řešit volný prostor za bednami a v blízkém poslechovém poli máte optimální přednes basů.

Pokud máte kvalitní zesilovač a uvažujete o inovaci monitorů, zkuste si monitory Roland RSM-90 poslechnout, dostanete přepychovou kvalitu za velmi atraktivní cenu. Pokud ovšem na tutovku chcete aktivní monitory se všemi jejich výhodami, DS-90 a DS-50A by měly být vážnými kandidáty. Kromě toho, že mají samostatné zesilovače pro spodní a vyšší pásmo, nabízejí 24bitové digitální vstupy pro připojení na digitální výstup z nahrávacího systému, takže bude zachována stoprocentní čistota a věrnost. Navíc ve spojení s V-systémy Roland (rekordéry VS-, mixy VM-) budete moci používat modelování různých reprobeden.

 

Info:

Roland RSM-90 jsou pasivní dvoupásmové monitory pro poslech v blízkém poli. Nabízejí vyrovnaný čitelný zvuk napříč celým spektrem, přitom jsou dostatečně hlasité. Koncová cena vč. DPH je 10 990 Kč.

 

Plus:

vyrovnaný, srozumitelný a konkrétní zvuk

bi-wiring

lákavá cena

 

Mínus:

na žádný podstatný nedostatek jsem nepřišel

Psáno pro časopis Muzikus