Samplitude 7 - nová generace HDR a masteringového programu

Samplitude 7 - nová generace HDR a masteringového
Samplitude 7 - nová generace HDR a masteringového

Původně jsem vás na tomhle místě chtěl jen odkázat na článek o Samplitude 6, který vyšel v rámci seriálu DAW na PC v loňském roce (1/2002*). Říkal jsem si, že bude stačit si proškrtat mínusy, a zbude vám recenze na verzi 7. Čím víc jsem si ale s výplodem německých inženýrů hrál, tím víc jsem si byl jist, že sedmičku jen tak lehce odbýt nepůjde. Těch vylepšení je prostě příliš mnoho.

Samplitude 7 - nová generace HDR a masteringového
Samplitude 7 - nová generace HDR a masteringového

Po všech těch peripetiích, fúzích a difúzích (Emagic a Apple) stojí Magix opět se Samplitude na vlastních nohou. V době, kdy se ještě myslelo, že Samplitude bude distribuovat Emagic, se vyvíjela verze 6.5. Měl to být půlkrok dopředu, který se měl vypořádat s pár neduhy tehdy jinak skvělé audio aplikace. Emagic však pohltil Apple a ten se rozhodl vývoj pro PC zastavit. Vývojáře v Magixu to neodradilo. Naopak. Problémy kolem distribuce je nakoply takovým způsobem, že se rozhodli plánovanou verzi 6.5 přeskočit a vrhnout se rovnou na sedmičku. A není to jen obvyklý fígl. Samplitude 7 je docela nový program.

Na první pohled to tak ale asi nevypadá. Kdo má se Samplitude zkušenost, bude se mu zdát, že potkal starého dobrého známého, který se moc nezměnil. Teprve když si s ním bude chtít dát závod v běhu, zjistí, že ten známý má transplantované srdce, jehož předchozím majitelem byl světový rekordman ve sprintu.

S tím srdcem to není úplně vzdálený příměr. Programátoři totiž přepracovali celé jádro programu, takže sedmička lépe pracuje s CPU, má o něco nižší nároky než předchozí verze, a tak na stejném počítači můžete použít větší množství pluginů.

Výborné je, že výrobce zachovává kontinuitu mezi verzemi. Často se u softwarů stává, že stejné věci nacházíte na jiných místech, což uživatele dokáže pořádně nakrknout. Už proto, že se znovu musí učit některé postupy a klávesové zkratky. Samplitude 7 má podobný design, stejné ovládání a vše na místech, kde to čekáte. Jen možností je všude o dost víc.

 

Nahrávání

Odstranění jednoho ze starších neduhů - implementování podpory ASIO driverů - přineslo do nahrávání v Samplitude nevídanou pohodu. U jiných aplikací (Logic, Cubase SX) jsme si už zvykli, že můžeme s minimální latencí (řádově milisekundy) monitorovat nahrávané vstupy. S podporou ASIO standardu získala tuhle funkci i Samplitude. Jenže ta v tomto ohledu poskočila ještě o kus dál. Podobně jako třeba u RT Playeru (DSound) můžete totiž na monitorovaný vstup navěsit libovolné efekty (vestavěné, DX i VST). To je výborné pro přímé nahrávání nástrojů a zejména kytar, když používáte simulaci aparátů (Amplitube, Warp VST...). Kytarista zapojený do vstupu slyší zkreslenou kytaru tam, kde to potřebuje, a do stopy se nahrává čistý zvuk z linky. A tak potom můžete "aparáty" kdykoliv vyměnit nebo jim prostě měnit nastavení. Jiný způsob nahrávání by v případě, že chcete změnit typ aparátu, vyžadoval opakované nahrávání nebo složité rozbočování a nahrávání do několika stop zároveň.

Nezůstává určitě bez zajímavosti, že Samplitude 7 dokáže nahrávat přímo do několika různých komprimovaných i nekomprimovaných formátů (od *.wav po Ogg Vorbis) a to hned z několika karet najednou.

 

Efekty a Mixer

Je několik způsobů, jak v Samplitude používat efekty. V hlavním projektovém okně je můžete aplikovat přímo na eventy (offline), nebo využít Object Editoru, který dovoluje každému eventu přiřadit tři nativní a tři DirectX pluginy. A samozřejmě efekty lze také věšet na jednotlivé stopy.

V dřívějších verzích šlo část nativních efektů použít pouze v Master sekci. V Samplitude 7 si už všechny efekty můžete užít na všech pozicích. A tak na každé stopě můžete mít úžasný čtyřpásmový efekt Multiband Dynamics, Advanced Dynamics nebo FFT Filter - úžasný grafický ekvalizér, jehož křivku můžete kreslit myší. FFT je bezkonkurenční pro jemnou práci, kdy chcete vyříznout pásmo o šířce třeba jen 1 Hz.

Do seznamu efektů přibyl nový Ampsimulation (simulace lampových zesilovačů s bednami), Multiband Stereo Enhancer a úžasný Room Simulator (k němuž můžete nainstalovat přes 400 MB vzorků, podle nichž tenhle reverb vytváří dojem místnosti). S výjimkou flangerů a podobných efektů obsahuje Samplitude 7 Professional úplně všechny efekty, které můžete k míchání a masterování potřebovat. A pokud by vám to bylo málo, můžete nativní a DirectX efekty od verze 7 doplnit ještě o VST pluginy, a dokonce i VST instrumenty (taktéž MIDI editor je v nové verzi pohodlnější).

Bohužel Samplitude ještě nepodporuje onu příjemnou VST vlastnost, kterou je možnost automatizace jednotlivých parametrů pluginů. I když bez automatizace efektů úplně nezůstává. Pro tento účel můžete využívat Aux tracky, do kterých lze připojit libovolné množství efektů a používat je jako efektové smyčky pro jednotlivé stopy. Automatizace hlasitosti aux tracku pak určuje, v jakém poměru bude efekt přimíchán do původní stopy.

K lahůdkám patří také nový Mixer, který je ještě mnohem přehlednější než minulá verze. Každá stopa disponuje dynamickým efektem, delayem, čtyřpásmovým parametrickým ekvalizérem, sloty pro pluginy a aux busy. Je velice šikovné, že Mixer (včetně všech potenciometrů) můžete zmenšovat, takže v případě potřeby si můžete v rohu monitoru nechat miniaturní mixpult, z něhož máte přehled o všem, co se děje na všech stopách. Podle způsobu práce, jaký volíte, navíc můžete pro větší přehlednost povypínat sekce mixpultu, které nepotřebujete.

Jednou z největších výhod mixáku je možnost přepínání skinů. Když pracujete na projektu s mnoha stopami, zvolíte užší šavle, aby se jich na monitor vešlo co nejvíc. Naproti tomu při masterování vám bude stačit jedna stopa rozložená do šířky tak, abyste mohli okamžitě přistupovat ke všem parametrům.

 

... a navíc

Kromě toho, že je Samplitude 7 Professional perfektní wave editor a výborná multitracková aplikace, která pracuje až ve 32bitovém vnitřním rozlišení a disponuje pokročilým POW-r Ditheringem, umožňuje jedním ze svých nových vylepšení také zpohodlnění běžné "nádeničiny". Tou funkcí, která vám ušetří hromady času, je tzv. Batch processing - hromadná akce. Stačí zadat zdrojové soubory, vybrat efekty, které se na ně mají aplikovat (Noise Reduction, Dehissing, Normalize...), a zadat výstupní cestu a formát pro uložení (tuto funkci lze použít třeba i pro konverzi formátů - mp3 na wav, ogg na aiff...). Pak už jen stisknete tlačítko Execute Job a můžete si jít dát kafčo...

 

Magix se s poslední verzí svého programu opravdu vytáhl. Samplitude 7 Professional v sobě snoubí uživatelské pohodlí s profesionální kvalitou. Zastane všechny funkce, které v práci se zvukem potřebujete. Od jednoduché editace samplu, stříhání a čištění (obsahuje Declipping, Noise Reduction a Dehissing...) po mixáž 5.1 či vypálení finálního masteru CD, takže kromě pár pluginů a VST instrumentů nemusíte pro audio použít žádný další program.

 

Starší články a recenze hledejte na www.muzikus.cz

Info:

Samplitude 7 Professional je profesionální HDR a masteringový program v ceně 35 098 Kč, verze Classic stojí 17 531 Kč.

Plus:

podpora VST, VSTi a ASIO

uživatelské pohodlí, kontinuita s předchozími verzemi

batch processing

malé nároky na CPU

Mínus:

chybí možnost automatizovat jednotlivé parametry pluginů

 

Požadavky na systém:

W9x/NT/2k/XP, PII 200 MHz, 64 MB RAM,

minimálně 16 bit zvuková karta

 

Internet (Demo):

www.samplitude.com

Psáno pro časopis Muzikus