Sandberg ST-H - elektrická kytara

Sandberg ST-H - elektrická kytara
Sandberg ST-H - elektrická kytara

S německou firmou Sandberg z města Braunschweig mě seznámil kamarád Martin Ivan, který hraje na jejich baskytary - a hned mě zaujala. Firma už existuje dvacet pět let, nepatří tedy mezi žádné nováčky, ale dosud vyráběla jen baskytary. Proto jsem ani chvilku neváhal, když jsem dostal nabídku otestovat její novou kytaru Sandberg California ST-H, a už předem jsem se těšil, jak si na ni zahraji.

Popis nástroje a ovládání

Kytara Sandberg California ST-H (highgloss RW) na první pohled připomíná stratocaster, nejen svým tvarem, ale i celým systémem ovládání - až na pár důležitých výjimek, o kterých se zmíním.

Zvukově je ovšem trochu odlišná a originální. A precizností zpracování, výběrem materiálů a některými detaily se řadí k daleko dražším „custom“ nástrojům.

 

Tělo tohoto kusu je vyrobeno standardně z olše, ale výrobce uvádí i výběr jiných materiálů, jako je bahenní jasan nebo mahagon, s možností přidání top vrstvy. Tělo má na zadní straně maličko větší vybrání pro bříško než klasický strat a skvěle sedne na vaše tělo, dokonce i jestli jste pivař. Patka pro připojení s krkem je také velmi vkusně tvarovaná pro lepší přístup levé ruky při hře ve vyšších polohách (velice oceňuji).

Krk s dvaceti dvěma pražci je z javoru (Canadian hardrock maple) a k tělu je přišroubován čtyřmi šrouby. Má tvar D s menzurou 650 mm/25,5”. Je pohodlný a výborně sedne do ruky. Hmatník je z palisandru, ale jako u těla si můžete zvolit i variantu javor. Pražce jsou krásně zabroušené, tenčí, spíše vintage.

 

Tremolo je firemní Sandberg, masivní odlitek a ladicí mechaniky jsou Gotoh Vintage Design se zamykáním shora „klasicky“ mincí nebo přiměřeným šroubovákem. Doporučuji nějaký pořídit a vozit s sebou - v základní výbavě totiž chybí.

Snímače Sandberg Vintage Power jsou připevněné na pickguardu v kombinaci H/S/S. K ovládání máte k dispozici pětipolohový přepínač, Volume a dvakrát Tone potenciometry. Poslední Tone má systém push-push a slouží k rozepínání cívek humbuckeru. Součástí nástroje je měkký obal a také je přiložen manuál, dva inbusy pro seřízení a vibrapáka.

 

Pocit ze hry a zvuk

Již po vytažení z futrálu, jsem byl mile překvapen, jak je kytara hezky seřízená a naladěná přímo z továrny, takže můžete rovnou hrát. První dojem při hře na sucho je příjemný, kytara hezky artikuluje, má vyvážený zvuk s dlouhým sustainem a prostě z ní máte hned výborný pocit. Slyšíte, jak skvěle ladí, hraje a zní ve všech polohách, bez zbytečných přeslechů a pazvuků.

Chvíli jsem si musel zvykat na tenčí struny (asi 009) a taky na Sandberg tremolo, které má kolem kamenů takový nezvyklý rámeček, takže když chcete tlumit struny pravou rukou na kobylce, neopíráte se rovnou o kámen na šesté struně, ale právě o ten rámeček, který má určitě svůj význam pro pevnost a sustain tremola. Ale po několika hodinách hraní už jsem ten nezvyk přestal vnímat.

Vibrapáka je jednoduše zasouvací a její ukotvení lze doladit inbusem. Veliké překvapení se dostavilo při použití tremola. Nejenže chodí lehce a přesně, ale můžete na něm udělat právě takový diving bomb jako na systémech Floyd Rose, a to bez zámků na tremolu a nultém pražci. Po vrácení páky do původní polohy kytara opět perfektně ladí. Tomu jistě pomáhají zamykací ladicí kolíky, které mají vintage design a chodí také naprosto lehce a přesně. Nultý pražec je přitom klasický.

 

Při zapojení do zesilovače se jen potvrdil krásný a vyvážený, až luxusní zvuk nástroje. Snímače mají jemný a přitom moderní charakter. Nevím, jak to má výrobce vymyšleno, kytaru jsem nerozebíral, ale ani u singlů se nedostavuje žádný brum. Signál ze snímačů je malinko slabší než z jiné strat kytary, se kterou jsem srovnával, ale o to více vynikne ve zvuku charakter dřeva. Tón je plný i cinkavý v single polohách, při sólovém hraní pěkně táhne ve všech polohách a kytara má opravdu neobyčejnou a skvělou dynamiku.

Potenciometry chodí plynule a tuhost otáčení je tak akorát, aby se nezměnila jejich poloha při letmém dotyku. Výhodou je i systém push-push, kdy si během hry přepínáte z humbuckeru na singl u kobylky.

 

Finále

Prostě to má pan Sandberg pěkně vymyšlené, takže co dodat. Kytara Sandberg ST-H dělá přesně to, co chcete, a ještě vás v tom podpoří. Je sice jakoby kopií strata, ale v modernějším a preciznějším kabátu za velmi příznivou cenu. Je to výborný sólový nástroj a snad kromě velmi tvrdé muziky, kde se vyžaduje velmi agresivní zvuk, můžu kytaru doporučit do všech hudebních žánrů. Ostatně zájem o ni ihned projevil jeden známý, profesionální kytarista, a vzal si ji po mém testu na zkoušku. Už si ji rovnou nechal, a to i přesto, že vlastní strata z roku 1976. Prý je to zvukově trochu jiné a velice dobře se mu to pojí s kapelou. Taky si chválí rychlý krk, na který si okamžitě zvykl. Doporučuji každému si Sandberg vyzkoušet. Jedná se stále o téměř zakázkovou výrobu, i když pod firemní hlavičkou. Proto zatím na Sandberg narazíte jen u několika vybraných obchodníků.

 

Info:

Elektrická kytara firmy Sandberg, cena je 25 000 Kč.

 

Plus:

kvalitní zvuk a materiál

perfektní řemeslné zpracování

tremolo

 

Mínus:

kvalitní bag by již mohl nahradit pevný kufr

není přiložen šroubovák na uzamčení mechaniky

 

krk: 4x šroubovaný,Canadian hardrock maple

hmatník: 22 pražců

menzura: 650 mm/25,5”

tělo: bahenní jasan nebo olše či mahagon, top z exotického dřeva

povrch: matt, aged, rarewood, selected highgloss colours

hardware: tremolo - Sandberg, ladicí mechaniky - Gotoh Lockheads

snímače: Sandberg, 2x single coil 60’s VP (vintage power), 1x humbucker (Vintage Power)

elektronika: pasivní, pětipolohový přepínač, 2x pasivní tónová clona, push-push - rozpínání cívek u HB

Psáno pro časopis Muzikus