Sennheiser EW 100 G4 - profesionální bezdrátový systém s přenosem v pásmu UHF

Cesta, jak hrát kvalitně i bez drátů

Hledáte profesionální bezdrátový systém pro nástroje a zpěv? Na to je snadná odpověď: Sennheiser EW 100 G4!

Nemyslím tím samozřejmě odstranění kovových strun z nástrojů rockových skupin, ale přenos zvuku od nástroje do zesilovače či mixážního pultu bezdrátově. Je celá řada způsobů, jak na to. V následujícím článku se podíváme na nový bezdrátový systém EW 100 G4 od renomované firmy Sennheiser.

Sennheiser EW 100 G4 - profesionální bezdrátový systém s přenosem v pásmu UHF
Sennheiser EW 100 G4 - profesionální bezdrátový systém s přenosem v pásmu UHF

Z G3 do G4

Řada G4 vychází z úspěšné řady G3. Na testy jsme dostali ze stejné inovované řady i bezdrátový odposlechový systém IEM G4, který hodnotím v samostatném článku.

Sennheiser EW 100 G4 je bezdrátový nástrojový/mikrofonní systém s přenosem signálu v pásmu UHF. K dispozici máte přijímač EM100 G4, ke kterému můžete připojit jak nástrojový či mikrofonní opaskový (bodypack) vysílač SK 100 G4, tak také bezdrátový mikrofon s výměnnými vložkami SKM 100 G4. Systém umožňuje kromě rychlé volby jedné z dvanácti předvoleb z 21 skupin frekvencí i možnost přímo ladit až 1680 frekvencí, navíc s možností automatického hledání volné frekvence. Pokud spojíte více systémů EM 100 G4 pomocí sítě RJ-10, tak konfigurace pomocí Easy Setup může pomoci a ušetřit vám práci.

 

Přijímač

Přijímač EM 100 G4 je plně diverzitní s velmi dobrým odstupem signálu od šumu díky obvodům HDX a rychle pracující šumové bráně při výpadku signálu. Spárovat přijímač s vysílačem můžete několika způsoby, zajímavá je funkce Sync, kdy na zařízení stisknete tlačítka s tímto označením a pomocí infračerveného portu na obou přístrojích velmi rychle spárujete požadované přístroje. Díky skvěle čitelnému displeji nedělá problém ani ruční nastavení všech potřebných parametrů. Po nastavení zámku Lock pak máte jistotu, že systém po připojení k napájení naběhne ihned dle uloženého nastavení. Při správě více systémů oceníte možnost pojmenování každého přijímače. Pro jednodušší aplikace můžete ocenit i vestavěný jednoduchý ekvalizér. Při použití s kytarou se vám může hodit vestavěná kytarová ladička.

 

Vysílač

Mikrofonní vysílač SKM 100 G4 je v klasickém sennheiserovském provedení s krátkou anténou. Na spodní straně máte vypínač a infračervený port pro rychlé spárování s přijímačem. Na boku přístroje pak máte displej ovládání pro ruční nastavení. U verze SKM 100 G4-S pak máte navíc tlačítko Mute pro rychlé ztišení signálu, režim Mute je konfigurovatelný a umožňuje vypnutí i vysílací části pro úsporu baterií. Nechybí ani červená LED dioda pro signalizaci provozu a vybité baterie. Provedení s dobíjecími kontakty umožňuje dobíjení v dobíjecích stanicích bez vyjímání akumulátorů. S výkonem 30 mW poskytuje dostatek výkonu i pro velká pódia. Vysílač má i funkci zámku Lock pro jistotu, že vám nerozhodí nastavení neposlušný hudebník. Každý vysílač umožňuje i pojmenování, takže se vám nepopletou při rozdávání zpěvákům.

 

První bezdrátový mikrofon Sennheiser, se kterým jsem pracoval, byl stařičký systém z konce padesátých let, běžící na 37MHz, který přišel s názvem Mikroport. Mohli jste ho vídat i ve vysílání Československé televize v různých černobílých pořadech typu Televarieté. Bohužel termín „Mikro“ byl díky obří velikosti poněkud nadnesený a dodnes si pamatuji ty telefonáty s dotazy na naše vybavení v divadle: „Ano, máme tady bezdrátový Sennheiser Mikroport, funguje, ale asi se vám nebude moc líbit.“ „Jestli funguje, tak to bude v pohodě.“ A po příjezdu a ukázání onoho historického kousku: „Tohle je Mikroport? To jsme si představovali úplně jinak!“ Byl to skutečně muzeální kousek, ale v roce 1957 začal cestu, na jejímž aktuálním konci je EW 100 G4 se zcela diametrálně odlišnými parametry.

 

Vložka

K mikrofonnímu vysílači SKM 100 G4 můžete vybrat mikrofonní vložku dle své aplikace. V nabídce je několik produktů, my jsme dostali na testy dvě nejčastěji používané, dynamickou MMD 945-1 se superkardiodní charakteristikou a kondenzátorovou vložku MMK 965-1. Vložky lze velmi rychle vyměnit, výměnu provedete během několika vteřin. Pro klasické nasazení v rámci běžného hudebního programu je dynamická MMD 945 velmi dobrou volbou. Dobrá odolnost proti zpětné vazbě, velmi příjemná měkká barva s teple znějícími nižšími středy a vyváženými vyššími frekvencemi. Kondenzátorová vložka MMK 965 je pak typická velkomembránová vložka s excelentní charakteristikou a zvukem. Samozřejmě je při použití s klasickými pódiovými odposlechy náchylnější ke zpětné vazbě než dynamická MMD 945, ale ve spojení s in-ear monitoringem oceníte i v těchto aplikacích zvuk velkomembránového kondenzátorového mikrofonu. Sennheiser prohlašuje o této vložce, že „je to jedna z nejlepších mikrofonních hlav na světě“, a musím uznat, že je skutečně výborná. Má možnost přepínání mezi kardioidní a superkardiodní charakteristikou a možnost zapnutí útlumu -10 dB.

Sennheiser EW 100 G4 - profesionální bezdrátový systém s přenosem v pásmu UHF
Sennheiser EW 100 G4 - profesionální bezdrátový systém s přenosem v pásmu UHF

Bodypack

Bodypack SK 100 G4 je typickým vysílačem Sennheiser s možností dobíjení pomocí dobíjecích kontaktů a s možností připojení jak nástrojů, tak náhlavních (headset) mikrofonů. Opět disponuje infračerveným portem pro snadné spárování a snadno se pomocí ovládacích tlačítek a displeje nastavuje. Žlutá LED dioda signalizuje přebuzení vstupním signálem a červená LED dioda signalizuje provoz a vybití baterií. Tlačítko Mute je klasicky na horní straně přístroje. Nastavení vstupní citlivosti, funkce Lock a Mute s možností vypínání vysílače pro úsporu baterií, je shodné s dalšími produkty Sennheiser. Pro napájení se používají dvě AA baterie nebo akupack.  Pro provoz s pasivními kytarovými snímači má tento bodypack možnost simulace kytarového kabelu, aby zvuk byl co nejbližší kabelovému propojení kytary se zesilovačem.

 

Pásma

V poslední době  pracující v běžném wi-fi pásmu 2,4 GHz. Systém EW 100 G4 však pracuje v pásmu UHF. Zarušení WiFi pásma 2,4 GHz je v řadě míst tak velké, že zvukaři, kteří pro ovládání pultů používají tablety a bezdrátové připojení, reportují velké problémy či přímo nemožnost provozu v místech, jako jsou plná obchodní centra s množstvím wi-fi signálů. Toto se vám může stát samozřejmě osudným pro bezdrátový systéme v pásmu wi-fi. U UHF systému toto nehrozí. Pro kytaristy, kteří chtějí co nejmenší latenci systému, může být i větší latence digitálních systémů v pásmu wi-fi dalším nepříjemným kamínkem v mozaice, ve které již mají svoje další digitální efekty s určitou latencí. I zde je pak UHF systém typu EW 100 G4 sázkou na jistotu.

 

Testování probíhalo současně s in-ear monitoringem EW IEM G4 a moje spokojenost jako testera byla velká. Toto je prostě profesionální systém a vše funguje tak, jak chcete a očekáváte. Zvuk mikrofonních vložek byl skvělý, stejně jako dosah před prvními rušivými prvky ve zvuku. Zkoušeli jsme i „zarušit“ signál, ale marně. Stejně jako u EW IEM G4 musím podotknout, že červená LED dioda s dvojí funkcí mi nepřipadá jako nejlepší nápad, ale je možné, že pro to má výrobce důvod. Podobnost bodypackového vysílače s přijímačem IEM mne při provozu občas zmátla, ale to jsou drobnosti. Vlastní zvuk a parametry jsou dle mého názoru skvělé. Pokud tedy hledáte profesionální bezdrátový systém s kvalitními mikrofonními vložkami a velmi dobrými celkovými vlastnostmi, mohu s klidným svědomím EW 100 G4 doporučit. Pro úplnost ještě dodám, že v nové řadě EW G4 ještě existují vyšší typy, a to 300 a 500. Ty se odlišují vyšším výkonem (50 mW), širším VF pásmem (72 MHz), ještě kvalitnějším displejem (OLED) a možností provozovat až 32 kanálů v jednom pásmu. Mají také standardní síťový konektor RJ-45 pro možnost zapojení do počítačové sítě, včetně správy a řízení celého systému přes Windows nebo Mac OS v programu Wireless Systems Manager.

 

Info:

Sennheiser EW 100 G4 je profesionální bezdrátový systém s přenosem v pásmu UHF s velmi snadnou možností volby frekvencí a společné konfigurace. Podporuje systém výměnných mikrofonních hlav a je velmi snadno konfigurovatelný pro rozsáhlou škálu aplikací. Cena jsou SKM 100 G4 - 7630 Kč, EM 100 G4 - 10 180 Kč, MMD 945-1 - 5590 Kč, MMK 965-1 - 12 730 Kč a SK 100 G4 - 7630 Kč.

 

Plus:

kvalitní zvuk i provedení

dostatečný dosah

široký rozsah napájecích napětí

špičkové mikrofonní vložky

dobíjecí kontakty na vysílačích pro snadné hromadné dobíjení

RJ-10 připojení pro vzdálenou správu a snadnou konfiguraci Easy Setup

 

Mínus:

červená LED s dvojitou funkcí není bez zaškolení jasná

vizuálně velmi podobný přijímač body pack vysílači IEM G4

 

Technická specifikace

Řada EW 100 G4 obsahuje vysílač EM 100 G4, dle volby buď bodypack SK 100 G4 nebo mikrofonní vysílač SKM 100 G4 s možností mikrofonní hlavy dle výběru, napájecí zdroj, anténu, montážní sadu do racku a baterie.

Systém potlačení šumu Sennheiser HDX
Frekvenční rozsah VF 470–865 MHz (v 6 pásmech A1–G)
Šířka VF pásma 42 MHz
Laditelné UHF frekvence 1680
Současně provozované systémy max. 12
Rozměry přijímače (h x š x v, mm) 202 x 212 x 43
Hmotnost přijímače cca 980 g
Vysílače – společné vlastnosti
Výkon 30 mW
Výdrž na baterie až 8 hodin
Napájení 2x AA baterie nebo BA 2015 akumulátor
Vysílač SK 100 G4
Rozměrycca 82 x 64 x 24 mm / (h x š x v)
Hmotnost cca 160 g včetně baterií
Vysílač SKM 100 G4
Rozměry cca Ø 50 x 265 mm
Hmotnost cca 450 g včetně baterií

 

https://en-us.sennheiser.com/wireless-microphone-system-evolution-g4

Psáno pro časopis Muzikus