Shure AuxPander

Shure AuxPander
Shure AuxPander

AuxPander od firmy Shure je zajímavý ze dvou důvodů - jednak je tak univerzální, že vlastně nemá určené přesné použití, a jednak jeho elektrické zapojení je nesmírně jednoduché. Daleko těžší je vysvětlit, jak a k čemu ho použít. Prakticky u všech moderních přístrojů je to naopak - obvykle vůbec nechápeme, co se děje uvnitř, ale navenek máme jasné ovládací prvky a jasně vymezené konektory.

 

Popis přístroje

AuxPander je patentovaný název, který vznikl ze slov "Auxiliary Expander". K čemu ho lze použít, se dozvíte později, ale zjednodušeně se dá říct, že je to matrix 8 x 8. Přístroj je vysoký 4 HU, hluboký 218 mm a široký 330 mm. Pokud ho chceme umístit do racku, musíme použít bočnice, které ovšem nejsou součástí balení a je možné dokoupit. Přední panel je kovový a nastříkán černou barvou. Najdeme na něm 32 šedých otočných potenciometrů hlasitosti a 32 menších černých na panoramu. Na zadním panelu je osm jackových konektorů označených In/Out, osm inzertů, osm výstupů a stejný počet přímých vstupů (uspořádaných do čtyř dvojic). Pak je zde 16 přepínačů, kterými si nakonfigurujeme celý přístroj. Samozřejmě nechybí běžná euro zásuvka pro připojení síťového napájení, pojistka a vypínač.

 

Zapojení a funkce

AuxPander umožňuje připojení osm linkových monofonních nesymetrických vstupů, které můžeme poslat do čtyř stereo sběrnic označených Stereo A-D. Každá vede do sumačního zesilovače, kde se k signálu ze sběrnice přidá ještě neregulovatelný signál ze symetrického mono vstupu označeného Direct 1-8 a vše odchází na jeden z osmi výstupů. Je tedy jasné, že pro každý z osmi vstupů lze knoflíkem hlasitosti nastavit úroveň do každé čtveřice výstupů a panoramou určit, v jakém poměru půjde do lichých a sudých výstupů. Základní použití AuxPanderu počítá s připojením do inzertů mixážního pultu, proto jsou vstupy zároveň i výstupy a proto je zde dalších osm konektorů označených Insert. Pokud připojíme přístroj pomocí stereo kabelů jack-jack do inzertů mixážního pultu, máme možnost např. kompresor, který původně v inzertu byl, připojit na konektor Insert AuxPanderu a pomocí přepínačů zvolit, jaký signál půjde zpět do mixu a jaký do AuxPanderu. K tomu slouží třípolohový přepínač označený jako Insert assign. V poloze Local se zpět do mixu vrací čistý signál a signál upravený (např. komprimovaný) jde jen do AuxPanderu. V druhé poloze Global jde efektovaný signál do obou přístrojů a v poslední poloze Remote se efektovaný signál vrací do mixu a do AuxPanderu jde signál čistý (přímý výstup z mixu). Aby to nebylo tak jednoduché, je zde ještě druhý přepínač, který mění funkci tohoto a vnáší do popisu zmatek. Tip assign switch je dvoupolohový a přepíná zapojení konektoru Insert, a ještě navíc určuje, odkud se bere signál, který jde do AuxPanderu v poloze 2 a 3 přepínače Insert assign. Pokud je Tip assign switch v poloze In, je konektor Insert zapojen tak, jak je to běžné (špička - výstup, kroužek - návrat). Pro druhý třípolohový přepínač platí, co bylo řečeno výše. Pokud přepneme do polohy Out, přehodí se zapojení insertového jacku (kroužek - výstup, špička - návrat). A vymění se i funkce přepínače Insert assign. V druhé poloze jde do AuxPanderu čistý signál (do mixu se vrací upravený) a ve třetí poloze jde upravený do obou. Na zapojení konektoru In/Out nemají přepínače vliv, na špičce je signál jdoucí do AuxPanderu a vracející se přichází na kroužek. Zdá se vám to složité? Asi ano a ještě víc zmatků vnáší do případu nepravdivý návod. To, jak přístroj funguje, jsem zjistil zkoušením. V návodu se píše, že přepínač Tip assign má vliv na zapojení konektoru In/Out (což není pravda), a o tom, že ovlivňuje funkci druhého přepínače, se mlčí. A to ještě není všechno! Na zadní straně návodu je blokové schéma, které nejen že neodpovídá zapojení přístroje, ale ani tomu, co by měl přístroj dělat podle návodu. Podle blokového schématu by sice přepínač Tip assign měnil funkci přepínače Insert assign, ale zase by nepřepínal zapojení inzertového jacku. Takže návod raději nečtěte!

Ještě bych měl říct, že potenciometr hlasitosti má aretovanou střední polohu odpovídají zesílení 1 (tedy úroveň výstupu se rovná vstupu). Zisk v pravé poloze potenciometru je +12 dB a v levé signál neprochází.

 

Použití

Jak již sám název napovídá, Auxiliary Expander slouží k rozšíření počtu auxů mixu. Takže pokud ho zapojíme do inzertů osmi vstupů mixážního pultu, máme možnost vytvořit další čtyři stereo mixy a ty pustit ve studiu do sluchátek muzikantům, nebo na koncertě do odposlechů. Když ho umístíme do nahrávací místnosti nebo na pódium, mohou si muzikanti sami vytvořit svůj osobní mix s poměry podle jejich představ. Do přímého vstupu (neregulovatelného) se může zapojit signál, který musí mít všichni (např. klik nebo smíchané bicí), a každý si k němu přidá, co potřebuje. Z výstupů AuxPanderu je možné budit i hally a jiné efekty, ale máme je "před klikou". Připojení tohoto přístroje není omezeno jen na inzerty - stejně tak se dá vložit mezi výstup multitracku a mixu, nebo zapojit na přímé výstupy nebo podskupiny mixu. Další využití AuxPanderu je při nahrávání koncertů, kdy se připojíme do inzertů ozvučovacího mixu a hlasitostí nastavíme buzení vstupů multitracku. Nebo ho lze využít jako jednoduchého směšovače linkových vstupů (např. pokud se nám návraty z efektů nevejdou na stůl). Díky přímým vstupům lze AuxPandery řadit za sebe a vytvořit matrix 16 x 8, 24 x 8 nebo 8 x 16 atd. Využití je velmi široké a záleží jen na vás, jak si ho zapojíte a k čemu ho budete využívat.

 

Závěr

Hodnotit zvukové kvality tak jednoduchého přístroje je zbytečné, takže jsem jen vyzkoušel, že všechny ovládací prvky fungují, konektory byly také v pořádku a nezaznamenal jsem žádný problém. Samozřejmě kromě podivného návodu. Pořád jsem tomu nemohl uvěřit a znovu jsem zkoušel, jestli někde nedělám chybu. Možná dělám, ale AuxPander se chová tak, jak jsem popsal výše, a ne tak, jak by měl podle návodu. I tak je to šikovný přístroj, který by našel uplatnění v nejednom studiu a hodil by se i zvukařům na živé produkce. Jeho masivnímu rozšíření možná zabrání cena, která se mi pro přístroj, který je sice užitečný, ale není nezbytně nutný, zdá příliš vysoká. Pokud ovšem máte volných 34 990, kupte si ho. Myslím, že ho často využijete ve všech možných aplikacích a kolikrát snadno vyřešíte mnoho nestandardních situací.

 

Info:

Shure AuxPander je směšovač linkových vstupů, který je určen zejména k rozšíření možností mixážního pultu. V podstatě je to matrix 8 x 8 se širokým využitím ve studiu i na koncertech. V Praha Music Center stojí 34 990 Kč.

Plus:

univerzální zapojení

široké možnosti využití

Mínus:

návod neodpovídá pravdě

vyšší cena

Psáno pro časopis Muzikus