Shure GLXD - bezdrátový systém

Shure GLXD - bezdrátový systém
Shure GLXD - bezdrátový systém

Shure GLXD

GLXD je řada digitálních bezdrátových mikrofonů, respektive bezdrátový digitální systém z dílny světoznámého výrobce mikrofonů, americké firmy Shure. V dnešním testu se blíže podíváme na jednu z možných variací této řady, konkrétně na ruční vysílač GLXD2 osazený legendární mikrofonní vložkou Shure SM58 a přijímač GLXD4.

Celá sada je dodávána v lehkém transportním obalu, který balancuje někde na rozhraní mezi taškou a kufrem, takže jeho pevnost není kdovíjaká, ale pro přehledné uložení všech komponentů to bohatě stačí. Kromě již zmíněného přijímače a vysílače tady najdeme ještě objímku na mikrofonní stojan, napájecí zdroj, lithium-iontový akumulátor, USB kabel a návod k použití.

 

Vysílač GLXD 2

Vysílač GLXD 2 působí na první pohled konzervativním dojmem. Design celé „handky“ je maximálně jednoduchý a účelný. Na téměř válcovém těle najdeme pouze vypínač a indikační LED diodu. Vypínač je posuvný a jeho hmatník poměrně „utopený“ v těle mikrofonu, což dostatečně eliminuje možnost nechtěného vypnutí. LED dioda je jediným indikačním prvkem na vysílači. Různou barvou světla popřípadě frekvencí blikání informuje o stavu baterie a navázání komunikace se základnovou stanicí. Vzhledem k tomu, že veškeré nastavení se odbývá z přijímače, není potřeba víc informací zobrazovat. Pravda, zapamatovat si to, co znamenají jednotlivé kombinace barvy a blikání, chvíli trvá, ale dá se na to zvyknout.

 

Víte že...

Jeden z prvních bezdrátových mikrofonů na světě vyvinula právě firma Shure? Systém nazvaný Vagabond 88 firma představila začátkem padesátých let minulého století a měl velmi daleko k dnešním bezdrátovým systémům. Vysílač měl dosah pouhých pár metrů a anténu tvořila smyčka z drátu zabudovaná v podlaze.

 

Po odšroubování plastové spodní části těla mikrofonu, najdeme prostor pro baterii, USB konektor a tlačítko Link. Tlačítko je bohužel černé a velmi nízké, takže v plastovém krytu téže černé barvy se hůře hledá. Tento jediný ovládací element slouží ke spárování konkrétního vysílače s přijímačem a veškeré nastavení se pak děje už jen pomocí tlačítek na přijímači. K napájení vysílače slouží speciální Li-ion akumulátor, který je součástí dodávky. Nabíjet se dá buď ve vysílači přes vestavěný USB konektor nebo jej lze zasunout do šachty v základnové stanici, která zároveň slouží jako nabíječka. Provoz na nějaké běžné baterie, například tužkové, možný není. Osobně se mi provedení se specifickým akumulátorem moc nezamlouvá. Výrobce sice udává maximální dobu provozu na jedno nabití až šestnáct hodin, respektive to, že čtvrthodina nabíjení v základnové stanici vystačí přibližně na hodinu a půl hodiny provozu, ale když akumulátor zapomeneme včas nabít (a že se to stává), můžeme se dostat do nepříjemné situace. Ona čtvrthodina čekání může být na koncertě rovna téměř nekonečnu. Právě i díky použitému akumulátoru je mikrofon velmi lehký a tak jeho držení v ruce neunavuje. Jediné, co lze po stránce ergonomie a provedení mikrofonu vytknout, je rozložení váhy podél tubusu mikrofonu, které není rovnoměrné. Těžiště se nachází v horní části a mikrofon má tendenci padat „na hlavu“, což může někomu připadat nepříjemné. Vysílač GLXD2 je kromě asi nejznámější kapsle firmy Shure, tedy SM58, dostupný ještě s vložkami Beta 58, SM 86 a SM87.

Shure GLXD - bezdrátový systém
Shure GLXD - bezdrátový systém

Přijímač GLXD 4

Přijímač GLXD 4 je lehká plastová krabička, disponuje jak mikrofonním výstupem na konektoru XLR, tak i symetrickým linkovým výstupem na konektoru jack. Na zadní straně přijímače vedle výstupů audiosignálu najdeme ještě vypínač, konektor pro připojení napájecího adaptéru a microUSB konektor. Pochvalu si zaslouží provedení napájecího konektoru s převlečnou maticí, čímž je konektor zajištěn proti náhodnému vytržení. Samotný napájecí adaptér je řešen jako krabička uprostřed kabelu a do elektrické sítě se připojuje plochou dvoupólovou vidlicí. Za zmínku také stojí dva úchyty na krabičce adaptéru, což usnadňuje montáž zdroje například do racku či pedalboardu a za některých okolností  to může být lepší varianta než tradiční adaptér přímo do zásuvky. Na čelní straně najdeme dvě pevně přidělané antény, displej, indikační LED diodu, tlačítka pro nastavení výstupní úrovně (+ a - s krokem 1 dB v rozsahu 0-40 dB) a šachtu na dobíjení baterie. Ovládání je maximálně jednoduché, omezuje se na nastavení skupiny kanálů, resp. přenosového kanálu, následné spárování přijímače s vysílačem a nastavení výstupní úrovně audiosignálu. Na displeji se zobrazuje stav baterie, tedy zbývající čas provozu. Dále se tu dočteme číslo aktuálně používaného kanálu a vidíme indikaci úrovně výstupního signálu. Tady trochu postrádám samostatnou kontrolku přebuzení. Přeci jenom svítící červenou diodu člověk postřehne lépe než měnící se sloupeček na displeji. Samotný displej je přitom velmi dobře čitelný, kontrastní a velikost znaků je dostatečná.

Shure GLXD - bezdrátový systém
Shure GLXD - bezdrátový systém

Jak to funguje jako celek?

Zmiňovaný systém je digitální a pracuje v 2,4 GHz, tedy stejném jako technologie Wi-Fi a Bluetooth. Na jednu stranu je to výhodné, protože toto pásmo je nelicencované po celém světě. Avšak na druhou stranu jde o pásmo velmi využívané, neboť v dnešní době tabletů, smartphonů a podobných zařízení se s nějakou Wi-Fi sítí potkáme téměř na každém kroku. Dá se říci, že v běžném prostředí si systém GLXD poradil dobře. V blízkosti notebooku, na kterém se stahoval velký soubor přes jednu z pěti dostupných Wi-Fi sítí, přenos fungoval spolehlivě a bez výpadků. Maximální dosah vysílače výrobce udává až 60 m za ideálních podmínek. Prakticky se povedlo realizovat bezproblémové spojení na 20 m bez přímé viditelnosti v železobetonové budově a za chodu dalších zařízení připojených přes Wi-Fi.

 

Ovládání přijímače je jednoduché a poměrně intuitivní. Pokud je zvolena skupina kanálů, která podporuje automatickou volbu kanálu (tlačítkem Group), pak stačí spárovat přijímač s vysílačem a nastavení je hotovo. Není třeba nastavovat žádné frekvence, kanály atd. Současně může v jedné lokalitě pracovat až osm těchto bezdrátových přenosů. Rovněž je možné s jedním přijímačem spárovat víc vysílačů (například klasickou ručku a bodypack), avšak nesmí dojít k tomu, aby byly oba vysílače zapnuty současně.

 

Zvukový projev této konkrétní sady splňuje všechna očekávání. Přenos je čistý, bez šumu a rušení. Celkový projev tak odpovídá použité hlavě SM58, tak jak ji po léta známe.

 

Závěrem

Testovaný set s mikrofonní hlavou SM 58 se prodává bratru bez stovky za dvanáct tisíc. Za tuhle cenu nabízí spoustu zajímavých vlastností, ať už jde o plně automatizované nastavení bezdrátového přenosu nebo digitální přenos zvuku. Myslím, že tento systém se dobře uplatní především ve stálých instalacích se silným provozem a požadavkem na snadnou obsluhu, kde nejvíce oceníme dlouhou výdrž použitého akumulátoru. Příkladem takového provozu mohou být nejrůznější prezentační místnosti, fitness centra atd. Naopak někoho, kdo zamýšlí používat mikrofon jen občas, tento přístroj asi nenadchne.

 

Info:

Shure GLXD je bezdrátový systém s digitálním přenosem zvuku pracující v pásmu 2,4 GHz. Cena GLXD24E/SM58 (sada - komplet přijímač + vysílač SM58) je 11 900 Kč.

 

Vysílač GLXD 2

+ design

+ provedení vypínače

- pouze specifický akumulátor, nelze použít standardní typy

- provedení tlačítka Link

 

Přijímač GLXD 4

+ provedení napájecího adaptéru

+ čitelnost displeje

- neodnímatelné antény

- subtilní provedení plastové krabičky přijímače

- provedení nabíjecí šachty (skřípe prsty při vyndávání baterie)

 

Technická specifikace:

Výstup audiosignálu: jack 6,3 mm, +8,5 dBV při zátěži 600 Ω

Výstup audiosignálu: XLR, +1 dBV při zátěži 3 kΩ

Nastavení výstupní úrovně: digitální, -20 dB až +40 dB

Hmotnost: 286 g

Napájení: adaptér; 14-18 VDC, 550 mA

Ochrana proti fantomovému napájení: ano

 

www:

www.shure.eu/products/wireless_systems/sm-digital-wireless-sm58-set

Psáno pro časopis Muzikus