Shure Super 55, PG27 a PG42 a X2u - test mikrofonů

Shure Super 55, PG27 a PG42 a X2u - test mikrofonů
Shure Super 55, PG27 a PG42 a X2u - test mikrofonů

Super 55

Nablýskaný fešák s číslem 55 od Shure je dynamickým superkardioidním modelem v chromové a tmavě modré retrokombinaci. Určitě by se dal zařadit mezi alternativní modely, které dokážou nejednoho hudebníka ve studiu či na pódiu povzbudit ke špičkovým interpretačním výkonům. Kromě mimořádně elegantního designu nabízí unikátní zvuk, který souvisí s dobrým oddělením zvuků přicházejících ze směrů mimo mikrofonní osu a tím i účinným potlačením zpětné vazby. Má také velmi nízký přenos manipulačního hluku, což zde není až tak zanedbatelná vlastnost, protože 55 je určena výhradně k montáži na mikrofonní stojan, kde je nutné účinně potlačit veškeré pódiové vibrace.

 

Padesátpětka rozhodně nepatří k univerzálním modelům pro každou příležitost. Charakteristický pokles přenášených frekvencí pod 200 Hz a nad 10 kHz by mohl vést k závěrům, že přenášený zvuk bude příliš ořezaný a nástroj nebo hlas bude znít poněkud středově. V kontextu celé nahrávky nebo kompletní pódiové mixáže je ovšem situace poněkud odlišná. Když jsme například porovnávali zvuk jazzové flétny, snímání přes drahé kapacitní modely nabízelo volbu, kdy nástroji v zásadě nic nechybí, ale nic ho také nečiní zvukově jedinečným - například do komorní hudby bych takto sejmutý zvuk neváhal použít. Když se ale flétnista postavil před padesátpětku, okamžitě všichni ve studiu ožili. Příjemný, měkký a barevný tón s veškerými detaily a nuancemi nahrávku nádherně rozsvítil a všichni se okamžitě shodli na jednoznačné volbě. Bez dlouhého popisování: Pětapadesátka do nahrávky přinesla přesně ten zvuk, kterému američané dávají přídomek „exciting“, zvlášť po přidání vhodného prostoru byla tato volba provázena souhlasným mručením muzikantů.

 

Super 55 však patří k modelům, které jsou určené především pro snímání vokálů. Tady už není volba tak jednoduchá, protože k moderní hudbě patří i moderní zvuk a tento model nemusí ve všech situacích obstát. Zcela jistě se nabízí jako velmi vhodná alternativa v rock ‘n’ rollových či country nahrávkách, kde se ve zvuku očekává určitý závan nostalgie. Může se hodit třeba i při interpretaci swingových retronahrávek z poválečné éry dvacátého století (v té době byla ostatně pětapadesátka na vrcholu své slávy - objevila se totiž již v roce 1939).

 

Důležité specifické parametry

model: dynamický - cívkový

směrová charakteristika: superkardioida

frekvenční rozsah: 60-17 000 Hz

citlivost: -53 dBV/Pa

hmotnost: 650 g

 

Dynamický superkardiodní retro-model Super 55 od Shure je určen sólovým zpěvákům na pódiu i ve studiu. Cena je 6590 Kč s DPH.

 

+ elegantní vintage design

+ velmi robustní provedení

+ vylepšená konstrukce oproti původnímu provedení

+ dobrá odolnost vůči zpětné vazbě

+ minimální přenos vibrací ze stojanu na systém

-  relativně omezené, alternativní využití

 

PG27 a PG42

Máme tu dva kapacitní kardioidní modely se širokou membránou pro univerzální využití na nástroje či vokály, především pro domácí hudební studia, kam ostatně náleží i další modely ze série PG. Oba mikrofony zní poměrně brilantně, protože mají lehce zvýrazněné pásmo vyšších frekvencí kolem 6 a 13 kHz (viz obr.). PG 27 dokáže bez zkreslení přenést akustický tlak až 154 dB (za předpokladu, že je aktivován útlumový článek 20 dB). Stejně dobře pracuje i na opačné straně dynamického spektra, protože má i relativně vysokou citlivost (-41 dBV/Pa). Vyžaduje „poctivý“ fantomový zdroj, protože při 48 V odebírá ze zdroje kolem 10 mA. PG 27 není dodáván s pružným závěsem, ale s pevným uchycením na stojan - s tím je třeba počítat při možném přenosu nežádoucích vibrací na systém a případné elastické uchycení pořídit zvlášť (A27SM).

PG 42 je na první pohled téměř identický s PG27 a dodává se i s elastickým závěsem v elegantním stříbrném kufříku. Je zhruba o 6 dB citlivější než dvacetsedmička a kromě přepínání útlumu pro extrémně hlasité akustické zdroje (-15 dB) je vybaven také filtrem pro ořezání subsonického pásma. Vzhledem k vyšší citlivosti přináší lepší výsledky při snímání tišších nástrojů (akustická kytara) nebo vokálů, ale na opačné straně dynamického spektra snese zhruba o 9 dB nižší akustický tlak, takže pro bicí a elektrifikované nástroje se hodí již méně.

Zejména PG42 přináší velmi vyvážený a příjemný zvuk, který nebývá v této cenové třídě až takovou samozřejmostí. Při využití na vokály znějí hlasy plně s měkkými středy a neagresivními, ale přesto brilantními sykavkami. Při porovnání s PG27, která je zvukové o něco tvrdší a nezní ve výškách až tak průzračně, bych asi pro většinu příležitostí dal přednost modelu 42, zvláště když je cenově srovnatelný a dodává se včetně elastického závěsu. Také mimo mikrofonní osu je čtyřicedvojka vyváženější a změna snímacího úhlu připomíná spíš potlačení hlasitosti než nedokonalý frekvenční přenos z bočních směrů, na který jsme u kardioidy běžně zvyklí. Vzhledem k této vlastnosti by měl model PG42 přinášet velmi dobré výsledky i při prostorovějším snímání (orchestry, sbory), a přestože jsem nikde neobjevil šumové údaje, při všech praktických zkouškách jsem žádný šum prakticky nevnímal.

 

USB modely

Oba modely se dodávají rovněž ve verzích se zabudovaným rozhraním USB - tyto modely jsem sice neměl v době testu k dispozici, ale v podstatě se jedná o systém X2u (viz níže), který je vestavěn uvnitř mikrofonních korpusů. Externí využití X2u pro připojení mikrofonu k rozhraní USB ale zvyšuje nejen univerzálnost výše uvedených modelů (možnost klasického připojení do mixeru či pre-ampu, umístění mikrofonu ve větší vzdálenosti od adaptéru), ale také flexibilitu samotného USB adaptéru, ke kterému je možné připojit prakticky libovolný kapacitní či dynamický model.

 

Důležité specifické parametry PG27 a PG42

model: širokomembránové kapacitní modely s kardioidní směrovou charakteristikou

frekvenční rozsah: 20-20 000 Hz

citlivost: -41 dBV/Pa (PG27), -35 dBV/Pa (PG42)

přepínání útlumu: 20 dB (PG27), 15 dB (PG42)

lo cut filtr: PG27 nemá, u PG42 12 dB/120 Hz

maximální zpracovatelný akustický tlak: 154 dB (PG27), 145 dB (PG42) s aktivovaným útlumem

fantomové napájení: 48 V/10 mA

hmotnost: cca 440 g

dodávané příslušenství: koženková brašna, držák s kloubem (PG27), kufřík, elastická montáž (PG42)

 

Širokomembránové kapacitní kardioidní mikrofony PG27 a PG42 od Shure patří k lacinějším, univerzálním modelům pro domácí studia. Cena 4390 a 5990 Kč včetně DPH pro modely XLR, 5990 a 8490 Kč pro modely s rozhraním USB.

 

+ slušný dynamický i frekvenční rozsah

+ nabídka modelů s XLR i s USB rozhraním

+ přepínač útlumu pro extrémně hlasité zvuky

+ zabudovaný lo-cut filtr (PG42)

+ vyvážený, brilantní zvuk za velmi příznivou cenu

-  součástí PG27 není otřesuvzdorná montáž

 

X2u - univerzální kompaktní adaptér z XLR na USB

Šikovné řešení pro muzikanty a malá domácí studia pro přímé propojení kvalitního studiového mikrofonu do počítače. Tříbarevná ledka svítící zeleně signalizuje přítomnost signálu (-30 až -12 dBFS), ve špičkách svítí žlutá (-12 až 0 dBFS) a při přebuzení červená (clipping). V korpusu adaptéru jsou zabudovány také tři otočné regulátory: nahoře je k dispozici nastavení mikrofonního zisku před A/D převodníkem (rozsah 40 dB), další dvě regulace souvisí s přímým sluchátkovým výstupem (monitoring s nulovou latencí přes miniaturní stereofonní jack), kde se provádí nastavení hlasitosti sluchátek a poměru vlastního signálu (mikrofon) vůči zvukům nahraným v příslušné programové aplikaci počítače (základní stopy). Na korpusu najdete i vypínač fantomového napětí (napájení z USB) s modrou světelnou indikací, zelená LED dioda je vyhrazena kontrole správného připojení rozhraní USB.

 

Převodník na X2u je šestnáctibitový a pracuje s maximální vzorkovací frekvencí 48 kHz. Nejedná se tedy o žádné špičkové, profesionální řešení, ale o možnost pohotového propojení kvalitního mikrofonu do běžného laptopu bez použití externí zvukové karty (kompatibilní pro Windows Vista, XP i 2000 nebo pro Mac).

 

Důležité specifické parametry

frekvenční rozsah: 20-20 000 Hz (+/-1 dB)

napájení: přes port USB (max. 500 mA)

hladina šumu (digitální) při nastavení minimálního a max. zisku: -81 až -78 dBFS

maximální vzorkovací frekvence: 48 kHz

rozlišení: šestnáctibitové

rozsah nastavení zisku: 40 dB

výstup na sluchátka: jack 3,5 mm

 

X2u je univerzální mikrofonní adaptér XLR-USB s fantomovým napájením, vybavený monitoringem s nulovou latencí. Cena je 3790 Kč s DPH.

 

+ univerzální a pohotové řešení pro muzikanty s možností připojení libovolného mikrofonu

+ plynulá regulace zisku

+ přímé napájení z laptopu přes USB

+ tříbarevná signálová indikace

+ fantomové napájení pro kapacitní modely

+ zabudovaný monitoring s nulovou latencí

+ možnost přímého připojení sluchátek

-  omezené digitální rozlišení (48 kHz/16 bitů)

Psáno pro časopis Muzikus