Sonor Ascent - profesionální bicí souprava

Sonor Ascent - profesionální bicí souprava
Sonor Ascent - profesionální bicí souprava

V dnešní ekonomicky trochu komplikované době a při velké konkurenci se firmy všeobecně snaží zaujmout něčím novým a nebo už prověřeným a úspěšným, aby přitáhly zákazníky. Takovým příkladem je, dá se říci, i bicí souprava Sonor Ascent.

Již od počátku výroby prvních standardních souprav firma hledala zvukové možnosti bicích a experimentovala s různými druhy dřev. V osmdesátých letech kromě klasických javorových a březových bubnů, které byly standardem, se stal populární také buk. Novinka od firmy Sonor, řada Ascent, má na tuto tradici navázat, a právě proto zde hlavní roli hraje buk. Přesněji řečeno silnostěnné bukové korpusy.

 

Ve své podstatě se jedná o reunion soupravy vyráběné firmou Sonor právě v 80. letech. A jelikož tehdy byly poznávací značkou, snaží se firma Sonor na tuto tradici navázat s použitím všech nejmodernějších výrobních technologii současnosti.

 

Ascent

Řadu Ascent firma Sonor produkuje jako vzhledově a zpracováním high-end soupravu, ale za ceny vyšší střední třídy, což tuto řadu dělá velice atraktivní a zajímavou. Pro test jsem měl k dispozici soupravu v rozměrech 22 x 18”,10 x 8”, 12 x 9”, 14 x 14” a bubínek 14 x 6,5” v barvě Ebony Strips. Barva je to velice atraktivní. Právě povrch soupravy a barva jsou určující pro celkovou cenu soupravy. V základních barvách se cena pohybuje okolo čtyřiceti tisíc korun.

 

Před časem jsem testoval pro Muzikus TV soupravu právě Steva Smitha. Koho by zajímal zvuk bukových bubnů Sonor, najděte si jej na www.youtube.com/watch?v=eW9c1WM6NfQ. Jsou to sice SQ2, ale zvukový charakter je totožný.

Korpusy této soupravy jsou silnostěnné a je to návrat do minulosti se vším všudy. Ovšem je nutné podotknout, že bubny mají zvuk moderního charakteru, který vyhovuje dnešním požadavkům. Tomy a bubínek mají devět vrstev bukové dýhy o tloušťce 8,75 mm a basový buben má vrstev sedm a tloušťka korpusu je 6,35 mm. U korpusů je použit systém konstrukce CLTF (Cross Laminated Tension Free). Zjednodušeně řečeno, jednotlivé vrstvy dýhy jsou na sobě křížem. To má za výsledek větší pevnost korpusu a lepší zvukové možnosti při ladění.

 

Jednotlivé bubny

U basového bubnu je trochu nezvyklé, že má méně vrstev než ostatní bubny. Nepsaným pravidlem bývá spíše více vrstev nebo stejně. Basový buben však zvukově nestrádá a méně vrstev je spíše lepší řešení, jelikož korpus lépe rezonuje.

 

Firma Sonor při vývoji této soupravy spolupracovala se svými předními firemními hráči a výsledkem je tato podoba korpusů. Buben měl s použitou blánou i bez tlumení plný, konkrétní zvuk, u kterého se dá pouze prohlásit, že není co řešit. Pokud se blána jen lehce přitlumila, zvuk se ještě více zkonkrétnil a byl plnější. Záleží už jen na vás, jaké zvolíte tlumení nebo blánu. Basový buben byl vrtaný pro téčko. Velice dobře tato souprava obstojí, jak v jazzové hudbě, tak i v ostřejších žánrech.

 

Tomy mají plný tón a jsou dostatečně ostré v ataku. Zvuk byl jakoby otevřenější a s velkou projekcí. Použité blány byly čiré Remo Ambasador. S dvouvrstvými blánami by tomy určitě zněly více mohutněji. I tento fakt dokládá, že se jedná o soupravu vhodnou pro široké žánrové využití. Na tomech jsou použité 2,3 mm ráfky Sonor Power Hoops.

 

Bubínek je osazen litými ráfky, což je dnes už běžné. Mechanika struníku je páčková a funguje lehce a plynule. Struník je ocelový o počtu dvaceti strun. Osazení blánou je klasické - pískovanáRemo Ambasador a spodní rezonanční.

 

Zvuk, šrouby, konfigurace...

Samozřejmostí firmy Sonor je použití mušlí se systémem proti povolování ladicích šroubů TuneSave, který, jak z vlastní zkušenosti vím, funguje velice spolehlivě. Vhledem k tomu, že se jedná vlastně už o profesionální nástroj, odpovídá tomu také počet ladicích šroubů na jednotlivých bubnech. Basový buben deset šroubů, 10” tom má šest šroubů, 12” tom má šest šroubů, 14” tom má osm šroubů a bubínek deset ladicích šroubů...

 

Výběr konfigurací v řadě Ascent je dost široký a bohatý. Zde jsem popisoval pouze jednu z možností této řady. Je znát, že zpracování této řady i použité materiály jsou na vysoké úrovní a firma Sonor se netají tím, že jsou to stejné postupy, které používá při výrobě své prémiové řady SQ2. A to i včetně použité totožné mechaniky nožiček a mušlí u některých barev. Jedná se o černé chromové mušle.

 

Zvukově je souprava velice vyrovnaná a laděním se dá vytvořit bohaté spektrum barev. I když je zvukově trochu více nařvaná, její využití si dokážu představit i v jazzové hudbě nebo v tišších žánrech. Zvuková průraznost se zase hodí v rockové hudbě. Zase záleží na osazení blánami. A pokud vezmete v potaz to, že výroční souprava Steva Smitha je také buková, nebo že Benny Greb používá bukové SQ2, tak je o čem přemýšlet. Tito pánové určitě vědí, proč si vybrali právě buk... V každém případě je vzhledem ke zpracování, zvuku a ceně velice pozitivní pro méně movité bubeníky, kteří hledají něco kvalitativně na vysoké úrovni za rozumné peníze. Je vidět, že konkurence je opravdu velká.

 

Info:

Sonor Ascent je profesionální souprava se silnostěnnými bukovými korpusy. Doporučená maloobchoní cena je XXXX Kč.

 

Rozměry

basový buben: 22 x 18”

tom: 10 x 8”

tom: 12 x 9”

floor tom: 14 x 14”;

snare: 14 x 6,5”

barva: Ebony Strips

 

Plus:

Zvuk

Zpracování

Mechanika

 

Mínus:

Poněkud vyšší váha pro stěhování.

 

web

www.sonor.com/instruments/drums/ascent-series

Psáno pro časopis Muzikus