Sonor Martini, Safari a Bop - osobití pracanti pod deset tisíc

Martini
Martini

Konkurence mezi zavedenými výrobci je do značné míry vyrovnaná - většina bicích souprav od dejme tomu střední třídy hraje velmi slušně a použitelně, a dokonce je již v těchto cenových kategoriích evidentní charakteristický sound toho kterého výrobce. Kam tedy dál?

Cest je více - experimentování s netradičními materiály, což je případ například společnosti Yamaha a jejich nejvyšší řady PHX nebo Club Custom, nebo hledání nových, šik konceptů a zvukových a „prohráčských“ přístupů. Touto cestou se vydává německý Sonor se svými přírůstky v sérii Special Edition - sadami Martini, Safari a Bop.

 

Sonor totiž v rámci řady Special Edition představil trojici čtyřmístných souprav, které představují velmi zajímavou zvukovou alternativu napříč mnoha hudebními situacemi. Vlastním několik souprav, včetně větších čtyřkotlových konfigurací, a tak jsem nové přírůstky vnímal zejména jako rozšíření zvukových a výrazových možností, eventuálně soupravu tzv. „na holení“ - zkrátka takovou tu menší sadu, na níž s přehledem pohodlně odehrajete prakticky cokoliv, přičemž vám její pořizovací cena nijak zásadně nevysaje konto. Zkrátka takový bubenický notebook, který splní všechny pracovní úkoly. Sady jsou dodávány bez hardwaru.

 

Martini

Začněme nejmenšími Martini. Jestliže jsem soupravy popisoval jako bubenické notebooky, tohle je rovnou tablet. Čtyřmístná sada obsahuje 14 x 12” bass drum s uchycením pro tom holder a zvedákem, 8 x 8” tom tom, 13 x 10” floor tom a 12” x 5” ocelový malý buben. Korpusy jsou vyrobeny z topolu v devíti vrstvách. Přiznám se, že tahle konfigurace mne zaujala na první dobrou - aby byl místo basového bubnu trochu hlubší snare a na pozici tom tomu kotlíček o průměru 8’, tomu říkám názor. Sada hraje moc pěkně, velice vyváženě, a díky pískovaným blanám na šlapáku nezapře jazzový charakter, výborně reaguje také na metličky. Zajímalo mě, jestli bubny obstojí také s ne zcela akustickou hudbou - vyvenčil jsem je proto na pódiu na jednom z jazzových festivalů, kde jsme hráli s novým projektem Jany Koubkové Smrt standardizmu. Hudba tohoto tělesa je přímočařejší, s rozsahem od šansonu přes blues až po groove, proto jsem trochu laboroval s blánami - na basový buben jsem umístil Pinstripe a do místa dopadu beateru jsem nalepil terčík. Je logické, že basový buben o rozměru virblu neobstojí v grind coreových aplikacích, nicméně v dané situaci obstál bez problému, stejně tak tomy, které i při razantnější hře držely ladění. Líbí se mi také 12” snare, z nějž je navzdory menšímu rozměru možné vytáhnout široké spektrum zvukových barev a i v podladěnějších polohách si zachovává jasnou artikulaci. Martini budou doma jednoznačně spíše v jazzových vodách, nebo naopak v nejrůznějších odnožích elektronické hudby, jungleové groovy na ně zní velmi dobře. A pokud chcete jen hyperskladnou soupravu na cvičení, tento tablet zadání bohatě plní, rozhodně se pak vyplatí trochu experimentovat s blánami.

Safari
Safari

Safari

Pod označením Safari se skrývá čtyřmístná sada: 16 x 16” bass drum (opět se zvedákem a téčkem pro tom), 10 x 8'” tom tom, 14 x 12” floor tom a 14 x 5” snare drum. Korpusy jsou vyrobeny z topolu v devíti vrstvách. Safari evidentně odkazují k předešlým modelům zvaným Jungle Set, které měly totožné rozměry. Z testovaných souprav se mi tato jeví jako nejuniverzálnější - je velmi skladná, 16” basový buben má překvapivě konkrétní a hutný zvuk a celý set hraje vyváženě. Bez problému se bicí prosazují v široké škále akustických situací. Nástroji navíc pomohla výměna přepravních blan za profesionální, použil jsem pískované ambassador na kotle a na šlapák opět Pinstripe, přičemž ještě lépe by zřejmě fungovala Powerstroke. Stejně jako v případě Martini, i Safari velmi dobře reagují na každý úder a dá se z nich dostat mnoho barev. Malému bubnu v dané cenové kategorii nelze také nic vytknout, citlivost struníku i poměrně široká škála ladění, vše funguje, jak má.

Bop
Bop

Bop

Poslední testovaný nástroj je čtyřmístná sada obsahující 18 x 16'” bass drum (s téčkem pro tom), 12 x 8” tom tom, 14 x 14” floor tom a 14 x 5 snare drum. Korpusy jsou vyrobeny z topolu v devíti vrstvách. Bop jsou plnohodnotnou soupravou vhodnou nejen na jazz, i když jak název napovídá, tato hudební odnož pro ně bude evidentní doménou. Basový buben je dostatečně průrazný i pro rockovější přístup, kotle lze spolehlivě ladit v poměrně širokém pásmu a spolehlivě reagují ve všech dynamických situacích. Co se malého bubnu týče, je stejný jako u soupravy Safari a také u Bopů funguje bez problémů.

 

Takže...

Koncept malých „druhých“ souprav není samozřejmě nový. Sonor však přišel přímo s celou řadou těchto sad, přičemž každá hraje jinak, a hráč si tak může vybrat právě tu, která bude jeho hudebním potřebám vyhovovat nejvíce. Součástí filozofie je nabídnout klasický shell set bez hardwaru, hráč prostě použije ten, na který je již zvyklý a který používá s „první“ soupravou. Soupravy mají opravdu široké zvukové možnosti, na internetu je ostatně celá řada videí, kde na tyto sety hrají přední hráči, například Steve Smith. Sady se dodávají v několika opravdu povedených barevných provedeních, přičemž povrch korpusů kryje fólie. Zde vidím jediné mínus - Martini jsou nabízeny jen v jedné povrchové úpravě, Safari a Bop pak ve dvou variantách - ovšem tyrkysovou barvu Martini si na nich objednat nelze. Toto omezení je však zřejmě důsledkem snahy o co nejpřístupnější cenu. S ohledem na tento fakt a osobitost každé z těchto souprav je tento nový „sonoří“ koncept jistojistě krokem správným směrem.

 

Info:

Sonor Martini, Safari a Bop jsou malé kompaktní soupravy různých konfigurací. Dodávají se shell sety bez hardwaru. Martini lze pořídit za 8990 Kč, Safari za 9490 Kč a Bop o pět set korun výše.

 

Plus:

- Koncept více souprav, lze si vybrat dle potřeb hráče - jednotlivé modely jsou osobité a každý má jinou charakteristiku, a tedy i specifické určení.

- cena

- vyvážený zvuk

- rozpětí ladění a reakce na výměnu blan

 

Mínus:

- omezené možnosti povrchových úprav

 

TECHNICKÁ SPECIFIKACE:

Martini
Bass Drum (+ Mount & Riser) 14” x 12”
Tom Tom 13” x 10”
Floor Tom 8” x 8”
ocelový malý buben 12” x 5”
Materiál topol
Počet vrstev 9
Safari
Bass Drum (with Mount & Riser) 16” x 16”
Tom Tom 10” x 8”
Floor Tom 14” x 12”
Snare Drum 14” x 5”
Materiál topol
Počet vrstev 9
Bop
Bass Drum (with Mount) 18” x 16”
Tom Tom 12” x 8”
Floor Tom 14” x 14”
Snare Drum 14” x 5”
Materiál topol
Počet vrstev 9

 

www:

www.sonor.com/instruments/drums/special-edition-series/

Psáno pro časopis Muzikus