Soundcraft Ui 12 (Ui 16) - kompletní digitální systém pro live zvučení

Soundcraft Ui 12 (Ui 16) - kompletní digitální systém pro live zvučení
Soundcraft Ui 12 (Ui 16) - kompletní digitální systém pro live zvučení

Mix Soundcraft Ui 12 (Ui 16)

Dospělé miminko

Soundcraft zřejmě vyslyšel přání a bědovačky hudebních souborů, které se buď zvučí sami nebo zvukař je spíše dráteník než zvukař nebo neradi tahají hromady kabelů a krámů, nebo kombinace všeho, a pokusil se některé z trablů vyřešit co nejjednodušším zařízením, které nelze nazvat vyloženě mixpultem (neb pult je to pouze virtuální). Jako podtitul přicházely v úvahu i jiná sousloví, jako třeba bezdrátový mixer, chytrý stagebox, mixování po netu , která víceméně vystihují popisovaný přístroj.

Co to je a jak to vypadá.

Soundcraft Ui 12 (Ui 16) je dálkově ovládaný digitální mix s dvanácti (šesti) vstupy. Jedná se tedy o jeden přístroj, lišící se jen počtem vstupů (výstupů), velikostí a cenou.

 

Fyzicky se tváří jako trochu přerostlý celokovový stagebox* s externím 230V napáječem a anténkou. Má plastový držák/ucho (Ui16 dokonce dvě) velmi usnadňující manipulaci a částečně i chránící na boku situovaný napájecí kablík - ten je sice relativně tenký, ale opatřen kovovou převlečnou maticí je chráněn proti náhodnému vytažení. Vedle napájecího konektoru je hlavní spínač. Další popis vynechám, neb přiložené obrázky hovoří za vše.

 

Vstupy/výstupy

Lze to opět vyčíst z obrázků, takže jen letmo: 4x (6x na Ui16)) vstup kombinovaný canon/jack, 4x(6x) vstup canon, 2x vstup cinch (L/R), 2x master výstup (4x) (L/R canon i jack propojené), 2x (4x) aux, 2x stereo jack na sluchátka. K tomu ještě navrchu 1x (2x) USB (kdo by se nemohl dopočítat vstupů z názvu, pak vězte, že USB je brán jako stereo vstup, neb lze přehrávat (a dokonce i nahrávat) média přímo z připojené paměti. Výčet přípojek dovršují na boku ještě jack na pedál, 1x (2x) další USB, 1x ethernet a v případě Ui16 ještě HDMI, které zatím není ve stávající verzi firmwaru podporováno a je rezervováno pro nové verze softwaru.

 

Jak se ovládá

Zcela a kompletně přes webové rozhraní (viz níže), na samotné jednotce jsou pouze tři otočné ovladače (poťáky) - po jednom pro pravý a levý master (může se hodit, když přístroj zešílí, což se ovšem při testování nestalo) a jeden pro sluchátka.

 

Jak to funguje

V hlavní jednotce je umístěn webový server a wi-fi rozhraní. K Ui se lze připojit prakticky jakýmkoli zařízením, disponujícím připojením pře wi-fi a webovým prohlížečem (doporučován je jakýkoli novější). Do prohlížeče jen zadáte lokální webovou adresu dle manuálu a do zařízení se sám načte ovládací software, který lze rovnou používat. Znamená to tedy, že je zcela nezávislý na operačním systému přístroje, kterým chcete Ui ovládat, ať už jsou to Windows, MAC OS, Linux, Android nebo jakýkoli jiný. Stejně tak lze použít stolní počítač, notebook, tablet nebo mobilní telefon - funguje na všem. Ostatně pokud vás to zajímá, tak si rozhraní můžete kdykoli vyzkoušet - na webu je demo, na které jen kliknete a chová se naprosto stejně jako reálný pult (s tím rozdílem, že nic konkrétního neovládáte, ale vše reaguje, jak má).

 

Hromada funkcí intuitivně dostupných

Jedna z velikých předností rozhraní je jeho intuitivní ovládání. Zdá se, že programátoři už někdy s mixem pracovali (což nebývá u podobných záležitostí vždy obvyklé). Veškeré potřebné funkce jsou rychle dostupné z hlavního panelu, jak si sami můžete ověřit. Téměř ke každé funkci se dostanete několika různými cestami z místa, kde se právě nacházíte, a to obvykle poklepáním nebo přidržením na některém logickém místě. Čtení manuálu je tak možno odložit na dobu, kdy už si myslíte, že vše víte, případně když vám skutečně něco nefunguje, jak si myslíte, že by mělo (ale i chyby se najdou, jak je uvedeno dále).

 

Hlavní panel je velmi podobný běžnému mixu. Každá klika má vedle hlavního faderu obvyklé funkce jako solo, mute, balance, ukazatel signálu a zavírání kompresoru. Kliknutím na název kanálu jste ihned na dalších funkcích kliky a současně v panelu editace zvukových parametrů:

- čtyřpásmová parametrická nebo třípásmová fixní (easy) ekvalizace s mnoha parametry, HP filtrem a deesserem (odsykavkovávačem) od dbx,

- dynamická sekce s kompresorem a gate také od dbx,

- efektová sekce s možností volby parametrů každého ze čtyř možných efektů (reverb, delay, chorus, room) od Lexiconu,

- aux sends.

 

Další dva panely - Aux Sends a FX Sends - rovnou umožňují přidávat jednotlivé kanály do těchto cest, což velmi operativně slouží například při nastavování odposlechů, kdy každému hráči rovnou přidáváte jednotlivé nástroje. Tyto možnosti byly dosud doménou spíše velkých a drahých mixů.

 

Když už jsme u odposlechů, nedá mi nezmínit luxusní možnost, která souvisí s nezávislostí na operačním systému. K Ui je možno totiž současně připojit až deset zařízení, ze kterých lze pult ovládat, a dokonce je možno přiřadit konkrétnímu zařízení funkce, ke kterým bude mít přístup.

Představte si, že v kapele, kde mix často používáte, si jednotlivý hráč (například bubeník - kterého ovšem uvádím jen jako příklad a nechci tím nic naznačovat) může sám na svém mobilním telefonu nastavit do svých odposlechů přesně to, co potřebuje. Tuto alternativu jsme zkusili naživo při veřejném vystoupení a fungovalo to (je ovšem potřeba trochu živější přístroj, na starém „jednojádru“ ani omylem).

 

K uvedenému se váže další vychytávka - MoreMe (Více Mne). Jedním šoupátkem si právě třeba na mobilu přidáte do poslechu sebe na úkor kapely a naopak, přičemž to, co je Me, se nastaví v panelu Aux. Jistě si dovedete představit, jak hezky to může fungovat, když se vše předem dobře odladí a odzkouší.

Obrazovka parametrického ekvalizéru
Obrazovka parametrického ekvalizéru
Panel efektů s parametry reverbu
Panel efektů s parametry reverbu
Hlavní obrazovka s fadery
Hlavní obrazovka s fadery
Takto vypadá MoreMe (na mobilu ještě jednodušeji)
Takto vypadá MoreMe (na mobilu ještě jednodušeji)
V textu nezmíněný výborný RTA
V textu nezmíněný výborný RTA

Zkušenosti z provozu

Použili jsme Ui12 při malém akustickém vystoupení bez zvukaře - basa, kytara, piano, tři zpěvy - a vše fungovalo na první dobrou. Stačí do Ui vše zapojit, zapnout, počkat, až se nastartuje (modrá LED dioda chvilku poblikává, až zůstane svítit trvale jako je signál připravenosti). Na tabletu je vhodné si uložit záložku na plochu, to pak vidíte jen panel mixu a panel prohlížeče neruší okolní prostor. Z plochy se podle rychlosti zařízení spustí ovládání téměř v cuku letu. Trochu ošidná situace nastane, když je třeba během vystoupení do mixu sáhnout a tablet je uspaný, což sice na nastavení mixu nic nemění, ale opětovné zapnutí je pohyb navíc. Nechat tablet běžet bez uspání po nějaké delší vystoupení může vybít baterky a připojení napáječe ztrácí mobilitu. To je ovšem problém váš, ne Uíčka, a stačí o tom vědět a nebýt překvapený.

 

Stagebox je taková ta krabice s dírkama, co se do ní na pódiu nastrkají všechny dráty od mikrofonů a nástrojů a k mixu to vše jde jedním tlustým kabelem, kterému se nejčastějíiříká párák (pak jsou ještě digitální stageboxy, ale to už bychom se zamotali).

 

Po této zkušenosti jsem si troufli na větší sousto a na Sázavafestu jsme tím kompletně ozvučili všechna vystoupení na Muzikus unplugged stage (jen krom Blue Effectu, kteří jeli přes Soudcraft Si). Když se podíváte na webu na lineup, že bylo na přestavby jen dvacet a někdy i patnáct min, byl to cvrkot, který se podařilo zvládnout téměř bez ztráty kytičky.

 

Info:

Soundcraft Ui 12 (Ui 16) je mixážní pult nové generace téměř bez fyzických ovládacích prvků, řízený pouze webovým rozhraním, zcela nezávislý na operačním systému. Ceny jsou Ui12 - 12 480 Kč včetně DPH a Ui16 - 17 170 Kč včetně DPH.

 

Mínus:

S tím souvisí několik postřehů, se kterými je třeba počítat:

Občas vypadlo spojení, když byla mezi tabletem (iPad) a jednotkou větší vzdálenost, navíc zaplněná větším množstvím diváků, požírajících signál. To je ovšem možno vyřešit externí anténou, routerem, repeaterem, případně jinými způsoby

Občas vytuhla aplikace na tabletu, což ovšem mohlo být způsobeno i jinými okolnostmi, vše však hraje beze změn dál a restart aplikace je otázkou několika sekund

Objevily se dva nešvary, které však velmi pravděpodobně vyřeší nový firmware, jenž v době psaní tohoto článku ještě nebyl oficiálně vydán. Zaprvé tlačítko mute vypne jen signál do hlavního výstupu, avšak v auxech je dál přítomen, což bylo možno dočasně vyřešit přes submixy (v diskuzích na webu je uváděn poznatek, že stačí stlačit mute dvakrát), zadruhé po zapnutí fantomu ze záhadného důvodu nelze chvilku hýbat faderem, ale i toto je v diskusích již přetřásáno a Soundcraft na tom jistě pracuje (pokud to už nevyřešil)

A taková malinká vada na kráse: Zasunutá dlouhá USB klíčenka je kolmo k panelu a svádí k ukopnutí - to ovšem svádí i všechny připojené dráty :-)

 

Plus:

Nicméně zápory jsou oproti kladům v jasné přesilovce:

Výborný poměr cena/výkon, dokonce se mi chce napsat „nad očekávání levné“

Skvělé digitální gainy - v této cenové relaci neobvyklé

Možnost čtyř různých efektů najednou (bylo by prima mít třeba 2x různý hall, ale to už jsme v jiné kategorii)

Možnost ovládání z jakéhokoli zařízení s wi-fi a s prohlížečem podporujícím HTML 5

Hojná internetová komunita uživatelů i zvědavců

Možnost si ovládání před koupí dokonale osahat

 

Rád bych poděkoval tímto Jindrovi Jandovi, provozovateli Music City Clubu, za poznatky, neb na Sázavafestu celou naší stage s Uíčkem (půjčeným) ozvučil.

 

TECHNICKÁ SPECIFIKACE:

Ui12 Ui16
Jack/cannon vstupů 4 6
Jen cannon vstupů 4 6
Cinch vstupů L/R L/R
Master výstupů L/R L/R
Aux výstupů 2 4
Phone jack výstupů 2 2
USB vstupů 2 4
Ethernet 1 1
HDMI - 1

 

www:

www.soundcraft.com/products/ui12 (ui16)

Psáno pro časopis Muzikus