Source Audio True Spring Reverb - digitální simulace pružinových reverbů a tremola

Source Audio True Spring Reverb - digitální simulace pružinových reverbů a tremola
Source Audio True Spring Reverb - digitální simulace pružinových reverbů a tremola

Za tu už poměrně dlouho dobu, co hraji na elektrickou kytaru, by jeden řekl, že v oblasti klasických efektových krabiček (stomp boxů), už nejde nic nového vymyslet. Prostě si říkáte, že vše už tady bylo a vše je pouze variací na dané téma. Přesto mne stále a stále překvapuje, s jakou kreativitou a s jakými novými možnostmi výrobci neustále přicházejí. Prostě stále lze vše někam posouvat a vylepšovat. Nejinak tomu je i u krabičky věhlasné, jak se dneska říká butikové, firmy Source Audio, kterou jsem dostal k otestování.

True Spring

Pokud se na krabičku jen zběžně podíváte, určitě vás napadne: No jo, další pokus o simulaci klasického pružinového reverbu. Takových už tu bylo a je... Pružinový reverb se proslavili asi nejvíce v aparátech Fender koncem šedesátých let. Stal se neodmyslitelnou součástí tzv. fendrovského zvuku a je dodnes stále velmi vyhledáván. Namátkou mě teď napadá třeba Hank Marvin (Shadows), v jehož yvuku je právě tento reverb zcela dominantní a neodmyslitelný.

Když krabička přišla, nedělo se na první pohled nic výjimečného. Jednoduchý, ale velmi čistý design, klasické ovladače. Zapojil jsem krabičku přes svůj Fender Deluxe 1975 a začal hrát. Vůbec jsem si nevšiml, že je krabička zapnutá, a jen mě napadlo, že musím stáhnout opravdový pružinový reverb na kombu, aby se mi nemíchaly zvuky dohromady. No a při tom jsem si ještě liboval, jak krásně ta pružina na tomto vintage aparátu hraje.

Source Audio True Spring Reverb - digitální simulace pružinových reverbů a tremola
Source Audio True Spring Reverb - digitální simulace pružinových reverbů a tremola

Jaký má zvuk a čím se ovládá

Ale chyba lávky! Naráz jsem si všiml, že reverb, který slyším, není ten z komba, ale ten z krabičky. Reverb na kombu jsem měl úplně stažený a zvuk šel pouze přes krabičku. Vůbec jsem v první chvíli nepoznal rozdíl. Přiznávám, že lepší simulaci pružinového reverbu jsem neslyšel. Efekt je velmi muzikální a simulace je opravdu skvělá a věrná! Žádný chemický ocas, žádný pocit ztenčení zvuku. Paráda.

K nastavení či namíchaní požadovaného zvuku zde máme čtyři klasické ovladače, a to Mix, Level, Dwell a Tone. Tedy mix suchého signálu s efektovaným, výstupní úroveň, vmíchaní efektovaného zvuku a frekvenční úprava efektu. Dále si můžete vybrat ze tří druhů reverbů. Short - modelováno podle Fender Twin Reverbu and Deluxe Reverbu z 60 let, Long - o dost delší reverb, a poslední tzv. Tank simulující zvuk legendárního reverbu Fender 6G15 (takový ta velká tvídová krabice).

Source Audio True Spring Reverb - digitální simulace pružinových reverbů a tremola
Source Audio True Spring Reverb - digitální simulace pružinových reverbů a tremola

Kreativita...

V tuto chvíli by v to v podstatě stačilo na to, abych řekl, že jde o naprosto skvělou a věrnou simulaci starých pružinových reverbů, a test by mohl skončit. :) No ale jak jsem už výše zmínil, kreativita výrobců nezná meze, a tak jedeme dále.

Pokud stisknete malá tlačítka na zadním panelu, proměníte tento skvělý reverb v naprosto luxusní vintage tremolo. Naživo můžete tremolo aktivovat připojením externího spínače, který si ale musíte dokoupit. Všechny funkce ovladačů na krabičce se rázem promění, a místo tří výběrů reverbů máme na výběr mezi třemi vintage tremoly. Samozřejmě nechybí nastavení hloubky efektů či rychlosti tremola atd.

Celou krabičku můžete tak využít buď jako samostatný reverb, samostatné tremolo, anebo kombinaci obou efektů dohromady. No a kombinace pružiny a tremola, to je přece krása. :-) No a aby toho nebylo málo, nabízí krabička ještě pár velmi užitečných funkcí.

 

Nejen klasická krabička

Například efekt může pracovat ve dvou módech: Bud jako klasická krabička, kde ovladače dělají to, co od nich očekáváme, a vy si můžete pokaždé lehce poupravit svůj zvuk dle dané situace, nebo si předem vyrobit tři presety a ty pak vyvolávat. Presety si můžete vytvořit a editovat v počítači pomocí softwaru Neuro Desktop. Možnosti editace jsou přes počítač ještě větší a detailnější než na krabičce. Presety si pak můžete různě ukládat, sdílet, načítat, přidat se do komunity uživatelů, kde si je můžete vyměňovat, můžete je stahovat atd.

Další možností krabičky je ovládání přes mobilní telefon či pomocí MIDI přes tzv Neuro Hub. Ještě bych měl zmínit, že efekt můžete použít stereo či mono,využít tzv. Universal BypassTM -true bypass nebo bypass s vyrovnávací pamětí - a využít i spoustu dalších věci.

 

Závěr

Pokud máte rádi krásný zvuk pružinového reverbu jako z vintage aparátů typu Fender, a takové kombo nevlastníte, myslím, že budete nadšení. Například ve spojení s Princetonem z roku 1969, který reverb nemá a tremolo mu už dávno nefunguje, to byla úplná lahůdka. Jako by tu pružinu do komba někdo nainstaloval. Za mě zatím nejlepší pružinový hall, který jsem slyšel. Navíc zde máme famózní tremolo, plus možnosti vyvolání presetu editace v počítači, ukládaní nastavení atd atd. Řekl bych vintage krabička se všemi moderním vymoženosti. Koukněte na stránky výrobce, kde najdete ještě podrobnější informace ke všem funkcím.

 

Info:

Source Audio True Spring Reverb je digitální skvělá simulace pružinových reverbů a tremola zesilovačů Fender z šedesátých let. Cena je 7252 Kč.

 

Plus:

zvuk

možnosti provozu

 

Mínus:

K aktivaci tremola při hře je zapotřebí koupit externí ovladač.

 

Technická specifikace

napájení 9 V DC, 300 mA, adaptérem
USB ano
Rozměry 11,4 x 7 x 5,1 cm
Počet prestů 128
Synchronizace MIDI Clock
Bypass true bypass nebo s aktivním bufferem

 

Web

https://www.sourceaudio.net/true_spring.html

Psáno pro časopis Muzikus