Tascam US-20x20 - USB zvuková karta

Tascam US-20x20 - USB zvuková karta
Tascam US-20x20 - USB zvuková karta

Tascam US-20x20

USB zvuková karta

Šíleně nadupaná zvukovka

Zvuková karta jest základním předpokladem pro tvorbu jakékoli hudby v počítači. Z dob, kdy se tísnila na starém PCI slotu, si přinesla název, ač dnes už kartu vůbec nepřipomíná. Jsem ale poněkud staromilec, a tak zůstaneme u karty, i když je to vlastně analogové a digitální audio rozhraní. Každopádně se mi do rukou dostala poměrně vybavená karta Tascam US-20x20. A je-li něco ženského rodu a ještě „s dobrou výbavou“, tak tomu neodolám. Pojďme se jí podívat, obrazně řečeno, pod sukni.

Zvukovka, mixák atd.

Tascam US-20x20 vlastně není jen zvukovka, je to také digitální mix, který můžete použít třeba na pódiu. K tomu se ale ještě dostaneme. Tascam je tradičním výrobcem hudebních a zvukových „věcí“, zboží tohoto charakteru je nabízeno řadu let. Popisovaná karta US-20x20 vychází z moderní koncepce, umožňuje připojení analogového i digitálního signálu, umožňuje rychlejší komunikaci prostřednictvím portu USB 3.0 atd.

 

V krabici najdeme zvukovou kartu (19” rackovou komponentu), boční rackové úchyty, napájecí trafo, kabel  pro USB 2.0 a propojovací kabel  pro USB 3.0. V anglickém manuálu se dočteme základní informace o jednotlivých částech zařízení, je tam též doporučení stáhnout ovladače z webu výrobce (Tascam, resp. Teac).

 

Spojení s počítačem je možné prostřednictvím USB 2.0 nebo 3.0. Pozor, výrobce garantuje přenos z rychlejšího portu pouze ve Windows 10, u starých dobrých sedmiček musíme počítat jen s rychlostí USB 2.0, stejně tak u platformy Mac. Samotná instalace je velmi snadná, stáhl jsem asi 100MB soubor, podle manuálu pustil instalaci, pak připojil zařízení a do pěti minut jsem mohl hrát.

Tascam US-20x20 - USB zvuková karta
Tascam US-20x20 - USB zvuková karta

Co všechno si s ovladačem nainstalujeme?

Spolu s ovladačem si do svého počítače (PC/Mac) nainstalujeme také velmi dobrou utilitu - v podstatě směrovač audio signálu u zvukové karty (z kterého vstupního portu jde signál a do kterého výstupního směřuje) a také digitální mixpult, jak už jsem v úvodu psal, že karta může sloužit i za tímto účelem. Ano, může! A to považuji za velmi dobrou věc. V podstatě do vstupů karty připojíme mikrofony, klávesy, kytaru, do výstupu PA systém, a to vše uděláme na pódiu. Na připojeném počítači/notebooku pak myší můžeme nastavovat jednotlivé úrovně hlasitosti, což je krásné. Vezměte si třeba malé kapely, jednotlivce muzikanty a zvažte to s rozměry 1U rackové komponenty. Prostě nádhera. Navíc máte v podstatě vymoženosti digitálního pultu - možnost ukládat nastavení (= scénu, celkem deset), Tascam nabízí také vlastní reverb docela slušné kvality, dále kompresor, kompletní možnost nastavení korekcí atd. Samozřejmě můžete sledovat vybuzení jednotlivých vstupů hned vedle klasických grafických faderů. To celé považuji za značný přínos.

 

Tascam je poměrně univerzální zařízení, osobně jsem to zkoušel s Cubase 6.0 a Presonus StudioOne Pro 2.0. K dalším aplikacím se vyjádřit neumím, nemám zkušenosti. Na obalu je přislíbená podpora ProTools, Sonar, Live a Garage Band. Předpokládám ale, že jde o klasický driver ASIO, který běžně používané softwary pro DAW umí.

 

Tascam US-20x20 umí komunikovat i se zařízeními s iOS, tedy iPadem/iPhonem. U telefonu je to trochu nepoměr rozměrů, s iPadem komunikuje přes speciální kabel, redukci z USB na konektor tabletu. Taktéž jde trochu o nepoměr rozměrů, nicméně využitelnost se nabízí poměrně široká.

Tascam US-20x20 - USB zvuková karta
Tascam US-20x20 - USB zvuková karta

Vstupy/výstupy

U Tascamu bývá zvykem, že z názvu zvukové karty lze vyčíst počty vstupů a výstupů. V tomto případě tomu není jinak, jen musíme trochu počítat. Na předním panelu je osm klasických vstupů XLR/jack s možností fantomového napájení nebo linkové úrovně, k tomu ovladače hlasitosti. To je osm. Na zadním panelu je digitální vstup (koaxiál), digitální vstup (optika), dva linkové symetrické vstupy a dvojice konektorů BNC pro synchronizaci času a video signálu. K číslu dvacet dojdeme přes digitální vstupy, které umožňují až osm kanálů. Tak si z nás nedělají legraci. Podobné to je s výstupy - na zadním panelu je osm výstupů jackových a oba digitály. Samozřejmě nechybí klasické MIDI In/Out a už zmíněné napájení pomocí externího trafa.

Tascam US-20x20 - USB zvuková karta
Tascam US-20x20 - USB zvuková karta

USB/FireWire/Thunderbolt

Možná jsem právě uhodil hřebíček na hlavičku a říkáte si, že USB je mrtvé a v profesionálním světě nemá své místo. Kdyby ale bylo tolik profesionálních muzikantů, kdo by tu jejich tvorbu poslouchal? Musí být také nás pár amatérů, kteří nemáme tak vysoké požadavky.

 

Pochopitelně rozhraní Thunderbolt je nejrychlejší a nejrychlejším ještě nějaký čas zůstane. Na druhou stranu komponenty s tímto rozhraním jsou také dosti drahé, počítače vybavené portem taktéž a upotřebitelnosti mezi normálními smrtelníky asi není tak veliká.

 

Věčný „boj“ - alespoň z mého pohled - mezi USB a FireWire neustává. Kolega v práci - „Macista“ každým coulem - říká, že USB není rozhraní, sám má FireWire zvukovku a plánuje Thunderbolt. Běžně mluví o tvorbě v rozlišení 24 bitů/192 kHz. Je otázkou, na jaké poslechové aparatuře pak takovou hudbu prezentovat a jak ji rozeznat od hudby v obvyklém rozlišení 16 bitů/44,1 (48) kHz. Otázka - v možnostech normálního člověka - zatím bez odpovědi.

 

Abych pořád nefilozofoval, tak chci říci, resp. napsat, že Tascam US-20x20 umí také rozlišení 24 bitů/192 kHz a můžete to vyzkoušet. Sám k tomu odvahu nemám, na mých studiových monitorech bych to stejně neslyšel. A teď ještě poznámka ke druhému kolegovi v práci, který je realista. Říká: Stejně to lidi pak vypálí na CD a tam je to těch 16 bitů/44,1 kHz. Asi tohle jsem chtěl o možnostech rozlišení napsat. Nejdůležitější je ta poslední věta.

Tascam US-20x20 - USB zvuková karta
Tascam US-20x20 - USB zvuková karta

Pro koho Tascam?

Tascam není z mého pohledu vůbec špatné zařízení, vykazuje běžný standard, co se týká šumu a běžných rušivých efektů, je dobře vybaven a doplněn velmi užitečnou možností mixážního pultu. Proto se domnívám, že své uplatnění najde u malých kapel, sólistů, kteří na produkci běžně vozí počítač. Už jen ty rozměry stojí za zvážení. Do domácího studia se hodí každopádně, do profesionálního studia je to na zvážení, pochopitelně existují nepoměrně kvalitnější, ale i dražší věci, které tam patří. Můj soukromý názor zní: Za ty peníze získáte slušný, univerzální a kapacitou dostatečný standard pro svoji klidnou práci.

 

Info:

Tascam US-20x20 je USB externí zvuková karta se spoustou vstupů a výstupů, kterou lze využít i jako digitální mixpult. Cena je 13 450 Kč.

 

Plus:

koncepce, provedení

univerzálnost

možnosti digitální konektivity

 

Mínus:

nemožnost použití přes USB 3.0 v nižších verzích Windows

absence lite verze jakéhokoli softwaru pro DAW v základním balení

 

TECHNICKÁ SPECIFIKACE:

Rozhraní USB 2.0/3.0
Nejvyšší rozlišení 24 bitů/192 kHz
Podpora aplikací Cubase, StudioOne, ProTools, Sonar, Live a Garage Band
Platformy Windows (7–10), Mac, iOS (iPad/iPhone)
Vstupy 20, analogové, digitální (koaxiál, optika, jack, XLR)
Výstupy 20, analogové, digitální
Další vlastnosti digitální mixpult s možností ovládání přes počítač
Napájení externí trafo

 

web

www.tascam.eu/en/us-20x20.html

Psáno pro časopis Muzikus