TC Electronic Smorgasbord of Tones - další krabičky - modulace

TC Electronic Smorgasbord of Tones - další krabičky - modulace
TC Electronic Smorgasbord of Tones - další krabičky - modulace
TC Electronic Smorgasbord of Tones - další krabičky - modulace
TC Electronic Smorgasbord of Tones - další krabičky - modulace

Zvu vás k pokračování testu krabiček TC Electronic ze série Smorgasbord of Tones. Po úvodním dílu, kde jsme si představili celou řadu a v první várce dynamické a zkreslující krabičky, se dnes podíváme na modulační efekty, tedy Blood Moon Phaser, Thunderstorm Flanger, Tailspin Vibrato a Afterglow Chorus.

Sérii a vzhled krabiček jsme si popsali v předchozím testu, zájemce odkazuji na číslo 7/2017, proto půjdeme rovnou na věc.

Všechny čtyři testované pedály jsou analogové a mono. Opět oceňuji robustnost designu, s určitou opatrností lze i otočené ovladače, potenciometry, ovládat špičkou nohy. A co jsem minule nezmínil a je příjemná vlastnost, jsou neklikací nožní spínače, zapnout a vypnout efekt tak jde velmice snadno a nedělá to hluk.

 

Blood Moon Phaser

Efekt má tři ovládací prvky: Rate, Depth a Feedback. Tedy rychlost modulace, její hloubku, a kolik zefektovaného signálu pošleme znovu do efektu. Analogová koncepce umožňuje kreativně pracovat se změnou nastavení v reálném čase, která má za výsledek zajímavé změny zakolísání rychlosti modulace a související drobné změny ladění. Efekt zní měkce, při vyšších hodnotách feedbacku a pomalejších nastaveních modulace se zvuk široce převaluje a nabízí snivé plochy. Obzvlášť to vynikne při zkresleném zvuku, pokud je efekt zařazen před zesilovač.

 

Thunderstorm Flanger

Thunderstorm Flanger má čtyři ovládací prvky, stejně jako phaser má Rate, Depth a Feedback, navíc tu je potenciometr Manual. Jeho označení i funkce jsou trochu tajemné a nejasné. Dle výrobce nastavuje centrální delay time, při nastavení vlevo má efekt znít jako tryskové motory, vpravo více teple, asi blíže chorusu. Přiznám se, že vliv tohoto potenciometru se mi zdál malý, se zavázanýma očima bych asi neuměl říct, jak je nastaven. Zřejmě bych ho musel naposlouchávat déle. Nicméně, žádné nastavení neznělo špatně, rušivě, takže je to ovladač, který třeba nebudete tolik používat, ale rozhodně nijak neškodí. To že má tři ovladače stejné, nás nepřekvapí, phaser a flanger mají spoustu společného. Při vyšších hodnotách hloubky modulace a feedbacku a nižších tempech modulace efekt opile zvoní vybrnkávané plochy, vyšší rychlosti modulace pak vytváří poťouchlé mihotání. Při vyšších hodnotách, stejně jako phaser, také trošku analogově kreslí, což k tomu patří a chcete to tam.

TC Electronic Smorgasbord of Tones - další krabičky - modulace
TC Electronic Smorgasbord of Tones - další krabičky - modulace
TC Electronic Smorgasbord of Tones - další krabičky - modulace
TC Electronic Smorgasbord of Tones - další krabičky - modulace

Tailspin Vibrato

Ovládací prvky pouze Rate a Depth. Co dělají, je jasné. Vibrato je jednoduchý efekt, který pracuje s amplitudovou modulací, prostě mění hlasitost průchozího signálu. Rate nastavuje rychlost, s jakou se hlasitost mění, a depth je vlastně poměr čistého a efektovaného signálu. Při nižších nastaveních se zvuk lehce rozvlní, při plném nastavení silně pulzuje. Tailspin zní opět měkce a přirozeně.

 

Afterglow Chorus

Efekt má tři ovládací prvky: Rate, Depth a Mix. Tedy rychlost modulace, její hloubku, a kolik zefektovaného signálu přimícháme do výstupu. Chorusy jsou silnou stránkou TC Electronic, byl jsem tedy velice zvědav, jak si povede tento vylepšený Behringer. Z chorusu lezou jemné barvy, které jsou ale oproti mému očekávání trochu chladnější. Na druhou stranu je srozumitelný a čistý. Jistě si najde své příznivce.

 

Závěr

Opět vyzdvihuji robustnost, s určitým odstupem se pak zamýšlím nad fyzickou velikostí efektů, jsou opravdu obří. Osobně mě nejvíc bavil phaser a nejméně chorus, ale věřím, že se jistě najde někdo, kdo to bude mít přesně naopak. A to je na muzice a hledání vysněného zvuku to nejkrásnější.

 

Info:

Čtyři analogové modulační efekty dánské značky TC Electronic. Robustní krabičky s pohodlným ovládáním a muzikálním analogovým zvukem. Ceny je pro všechny čtyři efekty stejná 1490 Kč.

 

Plus:

cena

zvuk

robustnost

 

Mínus:

chladnější barvy chorusuvelikost krabiček (?)

 

Technická specifikace

zpracování signálu analogové
typ efektu různé
ovládací prvky potenciometry, posuvné přepínače a spínač funkce efektu
napájení adaptér/baterie (adaptér není součástí balení
konstrukce kov
true bypass ano
rozměry 58 x 74 x 132 mm
hmotnost 0,5 kg

 

U phaserů se setkáte s informací, že jde o 4, 6, 8 a 10ti stage phaser. Co to znamená? Počet stupňů (širokopásmových filtrů), které otáčejí fázi. Každý stupeň otáčí fázi o sto osmdesát stupňů. Nejběžněji používaný čtyřstupňový phaser (jako ten v našem testu) postupně otáčí fázi od nuly do sedm set dvaceti stupňů, což znamená, že se výsledný signál na výstupu krabičky třikrát sečte ve fázi (nula, třistašedesát a sedmsetdvacet) a má tedy špičku a dvakrát odečte (180 a 540). Na 90 stupních je signálu stejně původního a invertovaného a této frekvenci se říká corner frequency (rohová (?)), aby phaser byl phaserem, tuto frekvenci posouvá oscilátor (LFO) rychlostí danou nastavením ovladače rate.

Pro zvídavé a angličtinou vládnoucí doporučuji video Empress Effects Phaser - How does a phaser work? (youtu.be/gYF2h5ry3kY), ve kterém se můžete ponořit do fyzikálních a technických detailů fungování phaseru.

Dále doporučuji vaší pozornosti archive.gibson.com/en-us/Lifestyle/ProductSpotlight/GearAndInstruments/vibrato-tremolo-octave-divider/ a www.muzikus.cz/pro-muzikanty-clanky/Jak-pracuji-efekty-I~19~leden~2009/

Psáno pro časopis Muzikus