Tesla 2800B T58 - historický test

Tesla 2800B T58 - historický test
Tesla 2800B T58 - historický test

Pane Padrnos, přijměte, prosím, malé vysvětlení. Umím si představit, jak jste z mého příspěvku překvapený. Jistě si teď říkáte, co mi to sem ten Havelka zase přinesl, vždyť to není hudební nástroj ani aparatura. Ale nemějte obavy, já jsem k vám jako k šéfovi vždycky loajální. Chraň mě pánbůh, abych se Vám nějakým způsobem zprotivil. Vždycky mi šlo o včasné a kvalitní plnění úkolů, které jste mi ráčil svěřit. Proto laskavě přijměte moji omluvu, že jsem Vám místo slíbeného testu na Micromooga přinesl tento článek. Křivka byl na mě nevrlý a nemohl jsem z něj dostat víc, než těch pár odstavců. Prý už se s Vámi nehodlá za ty peníze bavit. Já se mu snažil vysvětlit, že jsme limitováni ekonomickými důvody, přesně jak jste mi to napsal. Řekl jsem všechno tak, jak jste mi uložil. Ale on pořád opakoval, že ho Vaše třetí alimenty ani bazén nezajímají, a dokonce se vyjádřil, promiňte, šéfe, to slovo, jako že máte jít, "do pr...". Tak ještě jednou prosím, zkuste pochopit, že jsem opět udělal vše, co bylo v mých silách. Micromoog prý bude, až on bude chtít, a ne, když Vy si řeknete. Místo něj mi dal toto. Je to nějaké rádio, ale on tvrdí, že se na něj hraje, takže nevím. Možná je to opravdu hudební nástroj, tak, prosím vás, račte prominout moji troufalost. Snad mě rovnou nezabijete, že jsem slíbený test nepřinesl, a přijmete ode mne tuto náhradu s velkorysostí Vám vlastní. S veškerou úctou, Váš oddaný spolupracovník Havelka.

 

Nová kategorie hudebních nástrojů: radiofony

Čtete dobře, první československý tranzistorový rozhlasový přijímač T 58 (viz Yllasova almara XXI, Muzikus 2007/09) není na stránkách Muzikusu žádným nedopatřením. Pozorným čtenářům jistě neuniklo, že článek je součástí regulérního vydání časopisu, a každý ví, že Apríl se neslaví na podzim. Přesto považuji za svoji povinnost hned v úvodu uvést věci na pravou míru, jelikož si dobře vzpomínám na první zprávu o novém typu klávesového nástroje švédské firmy Clavia, kterou jsem dlouho považoval za průhledný žertík šéfredaktora. V tomto případě tedy pozor. Tesla T 58 není jen tak obyčejné rádio, ale zároveň hudební nástroj, přesněji generátor zvukových efektů. Podle typu přijímaného programu a nastavení ovládacích prvků se může kdykoliv proměnit v přenosný zdroj elektronického hluku, quasisampler, nebo třeba celý big band. Stačí otočit knoflíkem, a na pódiu je o dalšího člověka víc. Naladěním správného programu v pravý čas získáte virtuálního partnera, se kterým lze vést neotřelým způsobem dialog na nejrůznější témata. Zoxidované kontakty generují neodolatelné vytí, hučení nebo strašidelný praskot, kterým lze podle vlastní fantazie a vkusu ozvláštnit avantgardní elektroakustické kompozice nebo dusající rytmus nového remixu. Periodickou změnou polohy nástroje v konkrétním prostoru lze vyzařované zvukové vlny amplitudově i frekvenčně modulovat a v případě fyzického napadení člena nebo manažera hudebního souboru agresivními diváky lze tyto jednoho po druhém eliminovat pomocí vyjmutých baterií až do počtu čtyř zásahů. Posledním trikem je pak využití kinetické energie samotného radiopřijímače, ale toto krajní řešení lze na vystoupení použít obvykle pouze jednou. Pak nastává problém daný totální absencí našeho nástroje a zbývá jen realizovat plán B, ve vojenské branži nazývaný "ústup do předem připravených pozic". Ale ani tím nejsou možnosti netradičního hudebního nástroje vyčerpány, zmíněné oblasti využití T 58 jsou jenom nejzákladnějšími režimy, ve kterých může radiopřijímač fungovat.

 

Vzhled a ovládání

Radiopřijímač je vestavěn do skříňky z lisovaného kartónu, potažené barevným vinylem, v tomto případě modrým. Existují varianty červená, zelená a další, které jsem však zatím neviděl. Přestože papírový materiál skříňky nebudí velkou důvěru, je velice pevná a částečně i pružná, což vysvětluje její poměrně velkou mechanickou odolnost a perfektní stav přijímače i po bezmála padesáti letech existence. Skříňka má vinylové držadlo na přenášení s pozlacenými kryty po stranách. Na spodní části skříňky jsou čtyři poniklované nožky jako u zmenšeniny kytarového komba. Zadní deska je odklopná a umožňuje pohodlnou výměnu baterií. Přijímač byl původně vybaven i zkoušečkou jejich stavu, která u testovaného přístroje chybí. Na zadní desce se nacházejí dvě duté svorky pro banánky, označené symboly antény a uzemnění. Přední maska je vylisovaná ze zlatě eloxovaného děrovaného hliníkového plechu. Průhledné plastové ovládací prvky mají zlaté hliníkové čepičky, kdysi lesklé. Jsou dva. Prvním knoflíkem se zapíná napájení a reguluje hlasitost reprodukce, druhý má ručičku s převodem a stupnici s rozsahem středních vln, cejchovanou v metrech. Je určen k ladění. Ovládání je maximálně jednoduché a bezproblémové i pro absolventy zvláštní školy a blondýnky, pobíhající po městě s pouzdrem na spisy. Rockery zvláště potěší možnost vytočit hlasitost do pořádného "overdrive", méně už nedostupnost adekvátního programu na rozsahu SV.

Tesla 2800B T58 - historický test
Tesla 2800B T58 - historický test

Osazení součástkami a napájení

Přijímač je osazen výhradně germaniovými tranzistory a hrotovou diodou, sloužící k demodulaci vf signálu. Po odklopení zadního krytu je vidět celá deska s plošnými spoji a originálními součástkami Tesla. Nejvýraznějšími součástmi přijímače jsou deseticentimetrový reproduktor s magnetem AlNiCo a vzduchový ladicí kondenzátor. Koncový stupeň v klasickém dvojčinném zapojení využívá budicí a výstupní transformátor. Má jmenovitý výkon 100 mW (0,1 W). Napájení je vyřešeno čtyřmi kusy baterií typu R14 (malý monočlánek) o napětí 1,5 V. Zkoušečku stavu baterií původně tvořila žárovka na 6 V. Baterie by měly být uloženy v papírovém válci, umožňujícímu jejich vsazení do odpružených kontaktů "po dobrém".

 

Příjem a výběr signálu

Při pódiovém využití pro virtuální dialog a efekt quasisampler je důležité naladění správné stanice. Počet stanic, přijímaných v rozsahu 200-550 m, se liší v různé denní, noční či roční době. V současné době samozřejmě není k dispozici takový výběr vysílačů, jako v 50. letech minulého století. Při testu 2. září po desáté hodině večer jsem napočítal celkem dvacet čtyři stanic v dobré nebo horší kvalitě příjmu, některé z nich přitom nabízely vynikající možnosti využití pro virtuální dialog v cizí řeči. Bez problémů jsem naladil dva české programy na vlnách kolem 280 a 460 m. Nejsilnější signál a srozumitelnost měla stanice Golos Rassiji, vysílající v ruském jazyce na vlně asi 250 m, signál v průměrné kvalitě měla stanice slovinská, vysílající zhruba na 315 m. Kromě rozhlasového programu bylo možné zachytit různé druhy šumů a magických zvukových efektů, evokujících romantiku nočního dálkového poslechu (zvláště kouzelný a nenapodobitelný je fading, tedy únik signálu).

 

Efekty overdrive a distortion

Otáčením regulátoru hlasitosti v horním levém rohu přední masky můžeme docílit různé efekty amplitudové modulace až po nelineární zkreslení, od jemného crunche po heavy distortion. Dvojčinný koncový stupeň se přitom chová velice zajímavě a radiopřijímač dokáže vyloudit hlasitý a agresivní zvuk. Zkreslení zvuku napomáhá zdůraznění některých pasáží vysílaného programu a jeho plynulé zmenšení je zvlášť efektní při mixu (fade out).

 

Aplikace Dopplerova jevu

(Leslie efekt)

Při roztočení radiopřijímače nad hlavou, případě nad mikrofonem nebo stereofonní dvojicí mikrofonů je možné docílit nejrůznějších stupnů amplitudové, fázové a kmitočtové modulace. Je nutné dát pozor na pevné držení skříňky, neboť vlivem odstředivé síly může dojít ke zvýšení rizika pádu na podlahu či pódium s následnou destrukcí přístroje nebo k přerušení hudební produkce (nevztahuje se na jednorázové využití jako prostředku osobní obrany při neúspěchu představení před netolerantním publikem).

 

Efekt typu quasisampler

Pokud na plánované využití radiopřijímače dopředu nikoho neupozorníte, zvláště zvukaře nebo spoluhráče z kapely, můžete sklidit uznání za promyšlenou koncepci a perfektní přípravu digitálně zaznamenaného programu "sampleru", který prostě ve vhodném okamžiku zapnete a přiložíte reproduktorem k mikrofonu (úspěšně vyzkoušeno při živé produkci).

 

Virtuální dialog

Spočívá ve zcela intuitivním naladění stanice, která právě vysílá mluvené slovo a jeho náhodném výběru. Dialog vede hráč a ten zároveň rozhoduje o množství prostoru věnovanému druhé straně. Tou může být prakticky kdokoli, od moderátora nebo zprávaře až po neoblíbeného politika či vrchní sestru z urologie, vyprávějící detaily svého vzrušujícího zaměstnání. Zbytek je na tvůrčí fantazii a schopnosti improvizace, jejíž meze se v tomto případě nekladou. Velmi vděčné je spojení rozhlasové výpovědi nebo čteného textu s rapováním (tedy s přednesem Revoluční Agitační Písně, jak zní skutečný význam slova RAP). Nezanedbatelnou výhodou tohoto způsobu virtuální komunikace je možnost mít poslední slovo a dát tak předchozím větám správný smysl.

 

Závěr

Tesla T 58 je v současné době jeden z kultovních radiopřijímačů už díky minimalistickému designu, nazývanému mezi znalci "Brusel". Jeho akustické vlastnosti jsou i v dnešní době inspirativní pro tvůrce avantgardní konkrétní hudby i domácí experimentátory. Otázkou zůstává využitelnost přijímače pro rozhlasové pásmo středních vln z hlediska dlouhodobé perspektivy, ale to je už jiná písnička.

 

Technická specifikace:

typ: tranzistorový šestiobvodový superhet s vestavěnou feritovou anténou a jedním vlnovým rozsahem

osazení polovodiči: 154NU70 - směšovač, 152NU70 - oscilátor, 3 x 153NU70 - mf zesilovač, 1 x 1NN40 - detektor, 1 x 104NU70 - nf zesilovač, 1 x 103NU70 - budící zesilovač a 2x 103NU70/spec. - koncový stupeň

rozsah SV: 525-1635 kHz

laděné obvody: 1 vstupní, 1 oscilátorový, 4 mezifrekvenční

mf kmitočet: 250 kHz

citlivost: 1 mV/m

reproduktor: 2AN 632 16 (AlNiCo) 100 mm

výkon: 100 mW při 10 % zkreslení

kmitočtový rozsah: 200 Hz-2,5 kHz v rozmezí 6 dB

rozměry: 215 x 140 x 70 mm

váha: 1,5 kg bez baterií a obalu

Psáno pro časopis Muzikus