Tři v jednom

Tři v jednom
Tři v jednom

Firma Roland přišla s nástrojem, který opravdu na trhu klávesových nástrojů nebylo možné potkat, neboť vybočuje z dnešních trendů. Slučuje tři základní a dosud většinou samostatné druhy nástrojů - varhany, piano a syntezátor.

 

Proč je tak originální?

Protože jde o nástroje, které dosud slučovány nebyly, tedy alespoň varhany. Dnes stále více preferované simulace Hammondových varhan lze potkat ve výrobním programu několika známých firem, včetně Rolanda. Varhany použité u VR-760 vycházejí z jeho aktuální řady VK, modul piana odpovídá řadám FP a RD, zatímco SRX kartami rozšiřitelný, jednoduchý syntezátorový modul vzešel jako extrakt zkušeností s výrobou několika řad syntezátorů Roland. Celková polyfonie je 128 hlasů, což zatím není zcela běžné. Počet kláves 76, typu waterfall! Leckterý varhaník si posteskne, že běžných 61 kláves mu občas nestačí, byť na dvou manuálech, známe to. A řešení modulu s master-keyboardem nemusí vyhovovat i přes sebekvalitnější samply v modulu, právě pro jiný druh klaviatury, než je waterfall. Na druhou stranu, pianové party se na takové klaviatuře hrají dosti zvláštně, ale kdo je hrával na dávných casiích či yamahách, si i tak oddechne. Ale pojďme pěkně postupně, zleva doprava (nerad bych u levice skončil, raději s ní začnu).

 

Přední panel

Přední panel má tmavošedou a tajemnou, důstojný dojem budící, barvu. Zcela vlevo vedle kláves je univerzální Pitch Bender s modulací v kolmém směru, který u Rolanda známe. Vše ostatní je na panelu, který má dvě části. Horní je výše, má uprostřed tradiční dvouřádkový displej (bohudíky za něj, ačkoliv větší by neškodil), současně s dvouciferným LED displejem. Vlevo od něj je hlasitost, ovladač rytmiky (20 hotových paternů) a sekce kontroléru D-Beam. Vpravo jsou pak tlačítka ovládání displeje, 64 registračních pamětí pro vyrobené zvuky, sekce Reverbu a Ekvalizéru.

Speciální tlačítko V-Link slouží k propojení výstupu videosignálu s TV apod., pro výstup textu v MIDI souboru a pro synchronizaci muziky a videoklipů. Dolní část obsahuje devět známých "hammondích" táhel, totožných s řadou VK. Sousedící sekce je varhanní, následuje pianová sekce a syntezátor.

 

Zadní panel

Je jednodušší, než jsem čekal. Kromě vypínače a s dobou jdoucího CompactFlash slotu je zde MIDI trojice, pedálová trojice (Damper, Expression a Control), stereo výstupy (jack 1/4", XLR a sluchátka) a nastavení jasu video signálu. Toť vše.

 

Varhanní sekce

Je zde zcela mimo varhanní barvy, jež si můžeme navolit ve zvukové bance syntezátoru příslušné části. Byly pečlivě samplovány a jsou totožné s těmi u nástroje VK-8. Pro milovníky přesného vyjádření se správně jmenují Virtual ToneWheel Sounds. Jsou postaveny na spolupráci s osvědčenými simulátory táhel řady VK. Nepamatuji se, že by s jejich funkčností byl u kteréhokoliv modelu VK problém, ani zde tomu není jinak. O jejich hnědo-černo-bílé barvě a označení stopáže odkazuji čtenáře na stručné vysvětlení v testu modulu Roland VK-8 v únorovém čísle a podrobnější v jedné z odpovědí strýčka Yllase, popřípadě na odbornou literaturu, snadno dostupnou. Varhanní modul je doplněn COSM modelovanými, nejpoužívanějšími typy legendárních zesilovačů a zdařilou simulací rotace Leslie reproduktoru. Perkuse (klik) mají čtyři volby (druhá, třetí, měkký a pomalejší nástup). Varhany se samozřejmě neobejdou bez klasických efektů vibráta a chorusu, typicky střídavě proložených na jednom přepínači. Bohužel vzadu chybí speciální kruhový konektor pro připojení originální Leslie soupravy, což je dosti nepříjemné a nepochopitelné - u řady VK nechybí.

 

Sekce Piano

Nabízí devět modelů pian po třech - akustických grand pian, elektrických a ostatních. Kdo se setkal se známými stage piany Roland řad FP a RD, především vlajkovou lodí RD-700, tomu je jasné, o čem je zde řeč. Stejně jako u akustických křídel, jsou i u elektrických legendárních modelů Rhodes a Wurlitzer vzorky samplovány s využitím COSM modelování umístění mikrofonu, včetně zahrnutí nejbližšího okolí mikrofonu. Jde pouze o malý výběr barev, jak jinak, ale pochopitelně, pokud si potřebujete hru na piano prožít, pak - nechcete-li investovat do hammer pian Roland zmíněných řad, či jiných výrobců - pořiďte si prostě master-keyboard s kladívkovou mechanikou (ovšem dobrou) a zde máte k dispozici klavírové zvuky (bohužel jen tři). Avšak pokud vám jde jen o zvuk, nemusíte už kupovat nic (což zcela neplatí pro fajnšmekry, pochopitelně). Mimochodem, já osobně jsem velmi zvědav na kladívkovou mechaniku nových master-keyboardů Doepfer (s pověstí nejlepších master-keyboardů vůbec), ale také nových modelů Studiologic. Zakrátko se s nimi na těchto stránkách určitě setkáte.

 

Sekce syntezátoru

Také tento syntezátor má k dispozici 128hlasou polyfonii, což nabízí málokterý jiný. Zvuky jsou rozděleny do šesti kategorií (strings, choir, brass, bass a 2x synth) po třech, tedy můžeme použít 18 připravených zvuků a každý z nich libovolně překopat. Moje oblíbená sekce jsou smyčce a tady mi autoři udělali radost - jednou ze tří barev jsou nádherné analogové smyčce z Jupitera 8 (pamětníci, upusťmež slzu). Editace je možná přímo z panelu, a proto má tato sekce nejvíce "hejblátek". Zahrnuje nejen základní stavební kameny vzorku, jako Attack apod., ale také efektovou část (40 efektů) a ovládání rozšíření nejvýše dvou SRX karet.

 

Další funkce

Je to jednak D-Beam kontrolér, se třemi přiřaditelnými funkcemi, po jedné pro každou sekci, dále volitelný expression pedál EV-7 s přiřaditelnými funkcemi - zde se mi líbila možnost změny timbre zvuku. Volitelných pedálů je celkem šest, včetně dvou spínačů. Funkce V-Link nabízí možnost spojit videoklip muzikou. O tom by bylo možné psát mnohem více, ale vydalo by to na další článek. Nesmíme zapomenout na důležitou kartu CompactFlash, která nástroj skamarádí s okolním světem, vč. počítačů. Kapacita vnitřní paměti - 96 MB - pro wave vzorky (16bit, lineárních) není zanedbatelná.

 

Závěrem

Nástroj váží 17 kg, což není málo, pokud si uvědomíme, že postrádá hammer mechaniku, ale je nutné si uvědomit, že všechny integrované nástroje samostatně by v součtu daly větší tíhu. Spotřeba energie je kolem 20 W, což mne příjemně překvapilo. Nemusíte jej tak doma ani vypínat. Takže - sáhněte si, poslechněte si, popřípadě - odvezte si.

 

Info:

Roland VR-760 je klávesový nástroj, který integruje tři jednotlivé moduly, varhany, piano a syntetizér. Waterfall klaviatura a klasické efekty mu zajistí místo v každém baru. Cena s DPH: 94 740 Kč

Plus:

myšlenka integrace těchto tří nástrojů

waterfall klaviatura

el. piana a smyčce

Mínus:

schází konektor pro připojení originál Leslie soupravy

jen tři klavírové zvuky

jen tři pevné funkce pro D-Beam kontrolér

Psáno pro časopis Muzikus