Universal Audio Golden Reverberator - stereo pedál nabízející typy reverbů Spring, Plate a Vintage Digital

Universal Audio Golden Reverberator - stereo pedál nabízející typy reverbů Spring, Plate a Vintage Digital
Universal Audio Golden Reverberator - stereo pedál nabízející typy reverbů Spring, Plate a Vintage Digital

Skutečnou novinkou na trhu jsou krabičky americké firmy Universal Audio. Ta rozšířila své megaúspěšné působení především v oblasti studiových produktů a emulací vintage mašinek všeho druhu o kytarový hardware už zhruba před dvěma lety nástupem tzv. „OXka“. Nyní přichází Universal Audio se třemi do jisté míry „klasickými“ stomp boxy typu reverb, delay a modulace. Právě reverb, který dostal označení Golden Reverberator, zde máte k otestování. Pro mne osobně je právě reverb či hall velmi důležitou součást kytarového zvuku, a tak jsem se na tuhle krabičku moc těšil.

Golden Reverberator je především kytarový efekt (i když použití je samozřejmě víceúčelové), který simuluje spíše klasické vintage dozvuky. Design krabičky je shodný s dvěma dalšími krabičkami UA a je vidět, že si s ním opravdu vyhráli. Krabička působí opravdu originálně a výjimečně, bez náznaků jakéhokoliv kopírování. Ale design by u takových věcí neměl být jen pastvou pro oko, ale musí být především funkční. A zde toopravdu, až na pár detailů, o kterých se zmíním později, platí na sto procent. Vše působí přehledně, jednoduše a intuitivně. Velké čudlíky, robustní kovové přepínače atd. V podstatě jste schopni intuitivně a bez manuálu okamžitě začít „El Dorado“ používat.

Nenajdete zde žádné matoucí sekundární funkce. Prostě co čudlík, to jedna jasná funkce. :-)

Navolit můžete délku dozvuku, dobu zpoždění (pre-delay, tedy dobu, kdy začne reverb účinkovat neboli čas, kdy se vám zvuk vrátí od pomyslného odrazu). Dále poměr mezi suchým (dry) a zefektovaným (wet) zvukem. Otočíte-li potenciometr Mix zcela doprava, vstupní signál se zcela vypne a vy pošlete ven s krabičky pouze zvuk efektu. Tohle je skvělé, pokud používáte např. efektovou smyčku s regulovatelnou úrovní efektu. K mé velké radosti zde máme také ekvalizér (basy a výšky) a posledním čudlíkem je ovládání modulace, kterou můžete přidat k jakémukoliv vybranému typu reverbu.

Jednotlivé typy reverbů (algoritmy) si vybíráte pomocí dvou minipřepínačů. Třetí přepínač umožňuje uložit jeden zvuk do paměti. To znamená, že máte při živém hraní vždy přístup ke dvěma typům reverbu. Preset vyvoláte jednoduše pomocí pravého nožního přepínače.

Krabička nabízí tři, po registraci čtyři, simulace především vintage dozvuků, přičemž u každého z nich najdete ještě další tři možnosti. K dispozici zde máme tři simulace pružinového reverbu nazvané Spring 65. Jejich vzorem byly kytarové zesilovače z 60. let. Pokud nějaký takový zesilovač vlastníte nebo jste na něj měli možnost hrát, určitě víte, jak magické tyto zvuky jsou. A u mnohých kytaristů to doslova definovalo jejich zvuk. Další trojicí zvuku jsou simulace Platu (Plate 140), jejichž předlohou jsou slavné vintage dozvuky plate zachycené v kultovním studiu Record Plant. Pokud k nim přidáte navíc modulaci, vytvoříte neuvěřitelné zvuky, které jste určitě slyšeli z nahrávek ze 60. let. Třetí skupina je nazvaná Hall 224 a najdeme zde simulace digitálního reverbu (jak je patrné už z názvu) firmy Lexicon, který, dá se říci, pomohl definovat zvuk 70. a 80. let. No a pokud si naistalujete aplikaci firmy UA a produkt registrujete, získáte ještě další tři algoritmy podobného charakteru (opět Lexicon), se kterými můžete doslova kouzlit. Nazvané jsou Chamber & Plate 224.

Universal Audio Golden Reverberator - stereo pedál nabízející typy reverbů Spring, Plate a Vintage Digital
Universal Audio Golden Reverberator - stereo pedál nabízející typy reverbů Spring, Plate a Vintage Digital

Zvuk a praxe

Asi nejvíce vás určitě bude zajímat samotný zvuk krabičky. Tady musím říct, že veškeré simulace znějí opravdu fantasticky. Skvělé jsou všechny tří sping reverby. Použil jsem je na kombu Fender Deluxe 1973, který má opravu krásný pružinový hall, a v některý situacích nešlo skoro poznat, zda hraji na krabičku, nebo zda jde reverb přímo z aparátu. Zvuk se moc hezky s kytarou pojil a nepůsobí odděleně a synteticky. Dobře to jde poznat obzvláště v pomalých pasážích, kdy dáváte čas reverbu vyniknout a často se stává, že se dozvuk „rozpadá“. Tady vše funguje opravdu skvěle.

Pokud daleko více experimentujete s dozvukem a jste fanoušky spíše vintage zvuku než různých moderních shimmerů atd., určitě budete nadšení ze simulací Lexikonu ve všechny algoritmech, které krabička nabízí. Obzvláště hezky to může znít, pokud přidáte do dozvuku modulační efekt. V některý případech to mám i raději než použít například samotný chorus. Takto vám zůstane čistý zvuk kytary, pouze v dozvuku se ozývá modulace, což zní fantasticky. :-)

Co se týče ovládání, určitě pochvalu zaslouží korekce basů a výšek v dozvuku. To jsem ocenil zvláště při kombinaci s nylonkou, kde potřebuji na basech dozvuk trochu ořezat. Například Plate zněl v kombinaci s akustikou skvěle. Za dobu, kdy jsem krabičku používal, jsem našel jen dvě malé vady na kráse. První je, že po vyvolání presetu se rozsvítí žlutá LED dioda. Pokud hrajete ve dne a na sluníčku, není nic vidět. A zjistit, zda je efekt aktivovaný, musíte pouze sluchem. Třeba modrá kontrolka by mu slyšela daleko víc. To je ale známý nešvar žlutých LED diod v kombinaci se sluncem. Pokud budete hrát uvnitř, kde je trochu šero, je vše samozřejmě v pohodě. Druhou věcí, která mě trochu štve, je, že preset, který si vytvoříte a uložíte do krabičky, nejde dále uložit třeba někam na harddisk a pak si ho v případě potřeby zpětně vyvolat zpět. Myslím, že by to nemusel být takový problém, zvláště u digitální krabičky. Navíc když krabička umožňuje propojení s počítačem nebo s aplikací v telefonu. Používal jsem se krabičku jak na akustiku, tak na elektriku, a pokaždé jsem musel jeden preset vyrábět znovu a znovu. No a do třetice, krabička nemá ovládání pomocí MIDI, což může někomu, kdo jej využívá, chybět. Přece jen cena efektu není úplně malá.

 

Závěr

Golden Revebberator se určitě zařadí mezi top reverby, které najdete na trhu. Výhoda pro mě oproti všem konkurenčním krabičkám, jako jsou např. Strymon, Empress, Ventris, je zásadní: jednoduchost, intuitivnost a rychlost v ovládání. Dozvuk si nastavuji pokaždé trochu jinak podle místnosti, druhu hraní atd. a potřebuji, aby vše bylo rychlé a jednoduché. Pokud nepotřebujete hromady presetů, ale vystačíte si dvěma zvuky, máte rádi vintage charakter hallu, určitě krabičku vyzkoušejte. Všechny algoritmy znějí výborně, skvělé jsou i možnosti editace. Přeji hezké dny a věřím, že celé další měsíce budeme moci hrát a potkávat se...

 

Info:

Universal Audio Golden Reverberator je stereo pedál nabízející hned typy reverbů Spring, Plate a Vintage Digital. K dispozici je volitelný true/buffered bypass. Cena je 10 190 Kč.

 

Plus:

zvuk

ovládání

 

Mínus:

navolený preset nelze ukládat na externí úložiště

žlutá LED dioda je při dením světle špatně vidět

 

Technická specifikace

nápájení 9 V DC / 400 mA
vstup 2x TS jack 6,3 mm
výstup 2x TS jack 6,3 mm
vstupní impedance 500 kΩ (mono) / 1 MΩ (stereo)
výstupní impedance 500 Ω
frekvenční rozsah 20 Hz až 20 KHz
konektivita USB typ C / Bluetooth v5 (pro registraci a update firmwaru)
rozměry 6,5 x 9,2 x 14,1 cm
hmotnost 0,6 kg

 

https://www.uaudio.com/uafx/effects-pedals/golden-reverberator.html

Psáno pro časopis Muzikus