Universal Audio OX - load box a speaker emulátor pro lampové aparáty

Universal Audio OX - load box a speaker emulátor pro lampové aparáty
Universal Audio OX - load box a speaker emulátor pro lampové aparáty

OX je moderní load box od velice známé a vyhlášené firmy Universal Audio. Ta se zabývá výrobou a vývojem jak hardwarových záznamových a studiových zařízení, tak vývojem softwarových plug-inů. Podle mého názoru, vše co Universal Audio vyrábí, je na špičkové světové úrovni. Sám jsem hrdým majitelem zvukové karty Universal Audio Apollo 8. Špičková úroveň se nevyhnula ani zařízení OX.

Vyzkoušel jsem již několik tzv. výkonových brzd, od firmy Marshall až po ty od firmy Radial, a OX od Universal Audia je pro mě jednoznačně nejvybavenější a zvukově nejlepší.

 

Jak se tedy vůbec OX zapojuje

Je to celkem jednoduché. Výkonovým kabelem se jde ze zesilovače do OX a z OX do reproboxu. OX funguje i jako zátěž. Na zadním panelu je důležité zvolit impedanci, která se dá nastavit na 4, 8 a 16 Ω a musí se shodovat s nastavením impedance na zesilovači. K OX se může připojit zesilovač s maximálním výkonem až 150 W.

Universal Audio OX - Zobrazení delaye
Universal Audio OX - Zobrazení delaye
Universal Audio OX - Zobrazení plate reverbu
Universal Audio OX - Zobrazení plate reverbu
Universal Audio OX - Zobrazení kompresoru
Universal Audio OX - Zobrazení kompresoru
Universal Audio OX - Zobrazení ekvalizéru
Universal Audio OX - Zobrazení ekvalizéru

K čemu vlastně OX slouží?

Tak to je také jednoduché. Jde o to, nastavit zesilovač na takovou hlasitost, aby se co nejvíce využila dynamika lamp, jenže při takové hlasitosti se mnohdy nedá v místnosti vydržet nebo se taky stává, že nejsou slyšet ostatní nástroje. Toto zná asi hodně kytaristů. Potřebují takovou hlasitost, aby pořádně rozehráli lampy, jenže jim potom ostatní nadávají, že oni nejsou slyšet a že jim to moc řve. Takže OX je výborné řešení nejen z tohoto důvodu. Má dalších x výhod, ke kterým se také dostanu.

První výhoda je tedy v tom, že se může zesilovač nastavit na vysokou hlasitost a na OX se nastaví výstupní hlasitost do boxu na snesitelnou úroveň. Takže dynamika lamp je využita a v místnosti se dá vydržet. Kytarista a všichni kolem můžou být spokojeni. Co je tedy nejdůležitější na tomto procesu, je to, že kvalita zvuku se vůbec nemění při žádné hlasitosti a je zachována dynamika hry. Řekl bych, že je to ta nejpodstatnější věc. Firma Universal Audio dokázala dokonale převést kvalitu signálu ze zesilovače přes OX do boxu. Na OX se dá nastavit šest rigů, to znamená, že je šest úrovní nastavení mikrofonů a boxů, při kterém se mění charakter zvuku podle použitých mikrofonů. Další skvělou vychytávkou je knoflík Room, který do zvuku přimíchá místnost, a to musím říct, že tento reverb je opravdu špičkový.

První test a vůbec poslech proběhl bez aplikace, která se dá stáhnout na AppStore. K aplikaci se vrátím později, protože ta opravdu stojí za to.

Další z výhod je zvučení při live hraní. OX má levý a pravý výstup. Jde tedy připojit přímo do pultu a není kytaru potřeba zvučit mikrofony, popřípadě se dají mikrofony na boxu zkombinovat s výstupy na OX. Přičemž lze zvlášť nastavit výstupní hlasitost do pultu Line Out.

S těmito výstupy je vlastně spojené i nahrávání. Výstupy jsou využitelné jak pro kytaristy, kteří si doma nahrávají pouze nápady, tak pro ty, kteří si v domácím studiu dokážou vytvořit nahrávku od A po Z. OX má samozřejmě kvůli své vysoké kvalitě využití i ve velkých studiích. Výbava OX je úžasná, takže pro co nejkvalitnější záznam zvuku nechybí ani digitální výstup SPDIF.

Universal Audio OX - Mikrofony, které se dají v simulaci použít
Universal Audio OX - Mikrofony, které se dají v simulaci použít
Universal Audio OX - Příklady použitých reproboxů
Universal Audio OX - Příklady použitých reproboxů
Universal Audio OX - Šest základních rigů na otočném potenciometru, ukázka použitých boxů a mikrofonů
Universal Audio OX - Šest základních rigů na otočném potenciometru, ukázka použitých boxů a mikrofonů
Universal Audio OX - Zadní panel
Universal Audio OX - Zadní panel

OX App

Teď ke zmiňované aplikaci, která otevírá nepřeberné množství možností. OX komunikuje přes wi-fi, tudíž není potřeba žádný kabel pro propojení s iPadem. Je nutné stáhnout a nainstalovat aplikaci z AppStore. Po spuštění aplikace si pomocí wi-fi najde OX, po zadání kódu pro spárování a registraci na webu Universal Audia jsou OX i aplikace připravené ke spuštění. Po tomto procesu jsem zůstal v úžasu.

Aplikace je intuitivní a moc hezky propracovaná. Kdo má alespoň malé zkušenosti s kytarovými plug-iny, nebo jestě lépe s Fractalem Axe FX, Kemperem nebo třeba s Too Notes, neměl by mít vůbec žádný problém. Samozřejmě kdo má studivé zkušenosti, je šéf. :-)

OX nabízí řadu boxů od jednodvanáctek a až po čtyřdvanáctky. Přepínat se dají jak padesátiwattové, tak stowattové boxy. Krom boxů nabízí špičkové mikrofony dynamické, páskové i kondenzátorové, které se dají samozřejmě různě kombinovat a měnit úroveň smíchání jednoho mikrofonu vůči druhému. Další věcí dotaženou do konce je třetí mikrofon na místnost (Room), který zvuku dodá velikost a prostor a je samozřejmě také zaměnitelný podle potřeby. Na každém vstupu je ekvalizér, takže podle potřeby či ucha se dá každý mikrofon zvlášť frekvenčně upravit. Co je další špičková věc, a u jiných výrobců zřejmě prozatím nerealizovaná, kromě tedy procesorů, jako je Fractal, je to, že na celkovém výstupním faderu je možné k celkovému zvuku kytary přidat ekvalizér, kompresor 1176, delay a reverb, a musím říct, že toto mě také dostalo. V aplikaci je přednastavena spousta presetů, různé kombinace boxů a mikrofonů, se kterými si člověk pro začátek určitě vystačí. Mám nějaké zkušenosti jak s Fractalem Axe FX, tak s Kemperem a Too Notes. Vůbec jsem nečekal, že Universal Audio dokáže tyto věci dostat do hardwaru, který se dá připojit ke klasickému zesilovači. Pro ty, kteří simulacím nevěří nebo se jim nelíbí v „dynamice“ nebo jsou na ně moc „složité“ a chtějí se touto cestou vůbec zabývat, je toto řešení.

 

Info:

Universal Audio OX je load box a speaker emulátor pro lampové aparáty. Jedná se opravdu o špičkové zařízení a je určené snad pro každého kytarového nadšence. Cena je 32 890 Kč.

 

Plus:

zvuk

výbava

zpracování

aplikace pro iPad

 

Mínus:

Asi by nebyla špatná racková verze

 

Technická specifikace

vstupy 1x amplifier in (6,3mm jack)
vstupní impedance 4/8/16 Ω
maximální vstupní výkon 150 W
výstupy 2x speaker out (6,3mm jack), 2x line out (6,3mm jack, symetrický), 1x sluchátkový výstup (6,3mm jack stereo), digitální S/PDIF (RCA a optický TOSLINK)
napájení 12 V DC/1,5 A, adaptér součást balení
rozměry 38 x 14 x 23 cm
hmotnost 6,4 kg

 

Web

www.uaudio.com/hardware/ox.html

Psáno pro časopis Muzikus