Vestax VCI-400 - profesionální mixážní konzole

Vestax VCI-400 - profesionální mixážní konzole
Vestax VCI-400 - profesionální mixážní konzole

Každý, kdo to myslel aspoň chvilku s DJingem vážně, tak musel narazit na značku Vestax. Tento tradiční japonský výrobce, který působí ve své branži již od roku 1977, je často označován za jednoho z nejvýznamnějších inovátorů na globálním trhu. Jako jeden z prvních přišel s plnohodnotným systémem  techniky pro DJe v podobě mixážní konzole. Od jistých časů je mixážní  konzole nejpoužívanějším DJským nástrojem, zejména pro svou kompaktnost, variabilitu, skladnost a nenáročnost na periferní komponenty. V této recenzi se zaměříme na jednu z nich.

Popis a základní orientace

Vestax VCI-400 je profesionální čtyřkanálový USB digitální DJský kontrolér, který disponuje možností MIDI mapování pro ještě lepší uživatelské nastavení funkcí a funkčnosti tlačítek a potenciometrů. Už na první pohled se jedná o robustní přístroj. Pakliže jej vezmete do rukou, tak zjistíte, že robustní skutečně je. Hlavní panel je vyroben z opravdu poctivého kusu kovu. Navíc je VCI- 400 opatřen kovovými rohy pro případ spíše lehčího diagonálního nárazu.

 

Vestax VCI-400 má opravdu dvě pěkná a robustní (kovová) jog kola s vysokým rozlišením dotykovou citlivostí, se kterými nikdy neminete beat při scratchingu či při rychlých mixech. Vestax je známý výrobce vybavení i pro hiphopové DJe, a proto bych řekl, že jogu věnovali u Vestaxu dosti pozornosti. I když se to zdá neuvěřitelné, jog kolo je opravdu dostatečné pro účely scratchingu a míchání. Chce to jen dobré nastavení tuhosti otáčení (mechanického odporu) a trochu cviku. Díky absolutně minimální latenci skoro nelze poznat rozdíl mezi scratchem na vinylu s time kódem a konzolí Vestax VCI-400.

 

Kanálové potenciometry běhají trochu hůře (lehce tuhý chod), ale po chvilce používání se rozběhají a fungují tak, jak mají. Pro jistotu (až nastane jejich čas), bych určitě doporučil výměnu za lepší. Ten, kdo ale nepoužívá line fadery pro scratching, bude určitě spokojen i s originály. Plně nastavitelný a pro uživatele snadno výměnitelný crossfader umožňuje nastavení křivky průběhu záběru a je pro složitější techniky scratchingu (Crab, Transform, rychlý Chirp, Flair atd.) s trochou praxe též použitelný. Pro náročnější a scratchující DJe doporučuji provést upgrade crossfaderu na Vestax CF-X2, který je pro scratch naprosto ideální.

 

VCI-400 obsahuje také dvě velmi úhledné efektové sekce. Efektová sekce je umístěna na horní části každého z decků. Tyto oddíly zahrnují čtyři otočné potenciometry a tlačítka, pomocí kterých můžete pohodlně měnit parametry efektů, které jste vybrali ve vámi preferovaném softwaru. U mnou testovaného Serato DJ můžete využívat efekty na platformě iZotope. Jedná se o DJi nejčastěji využívané efekty. Konkrétně to jsou Ping Pong Delay, Distortion, Combo HF/LP Filter, HPF, LPF, Flanger, Phaser, Reverb, Echo a Delay.

 

Vestax VCI-400 disponuje také velmi pěknou a intuitivní sekcí pro vytváření loopů, cue bodů a samplů. Osm podsvícených tlačítek, nebo chcete-li pad(ů), je vyrobeno z pevného plastu a  na rozdíl od těch gumových se postupem času nevzhledně nešpiní a také nepodléhají zkáze.

 

Díky dobré mechanice mikrospínačů nízkozdvihová tlačítka fungují velmi přesně. Všechny tyto pady jsou snadno a rychle přizpůsobitelné pro funkce dle libovolného výběru. Stačí si vybrat stisknutím tlačítka pro volbu funkce. Tato tlačítka jsou umístěna logicky právě pod pady a rovněž jsou v případě aktivace podsvícené. Takzvaná transportní sekce na spodní části každého decku je umístěna v řadě šesti tlačítek s následujícím použitím: 4x Sampl, 1x Cue a 1x Play a Pause. Transportní tlačítka jsou vyrobena z měkké gumy. Z té gumy, která se běžně na zařízeních tohoto typu používá a která se postupem času nevzhledně zašpiní. Gumový povrch má zde ale logické opodstatnění. Pakliže budete chtít udělat takzvaný tvrdý start nebo zahrát přesně do rytmu sampl, tak si buďte jisti, že vám prst po tlačítku nesklouzne a beat krásně trefíte.

 

Standardní ovládací prvky pro každý z kanálů jsou třípásmové kmitočtové korekce s velmi jemným chodem se slušným rozsahem ekvalizačních křivek a se středovou aretací. Otočné potenciometry jsou pogumované, takže nekloužou a jsou příjemné na dotek. Dále u každého kanálu naleznete tlačítka Sync (pro automatickou synchronizaci BPM) a Load (pro načtení vybrané skladby na příslušný deck), které využijete zejména v součinnosti s otočným a velmi praktickým tlačítkem Browser (pro listování ve vaší hudební sbírce), které je umístěno ve středu panelu nad indikátorem úrovní hlasitosti. Dále je u každého z kanálů robustní hliníkový otočný potenciometr pro LP a HP filtr, který je vždy po ruce, a to i v případě režimu stand alone. U každého kanálu je možné přiřazení efektu vybraného na právě obsluhovaném decku nebo na decku sousedním. Volit tedy můžete mezi FX1 nebo FX2. Chcete-li vybrané efekty libovolně kombinovat, pak zprovozníte FX1 a FX2 naráz, a dosáhnete kýžené kombinace.

 

Na zadním panelu naleznete také dva mikrofonní vstupy, které mají samostatné ovládání hlasitosti.

 

Software a možnosti připojení externích zdrojů

Vestax VCI-400 podporuje řadu softwarů a je nutno podotknout, že významných nejen pro Djing, ale i pro hudební produkci. Dá se říci, že se jedná o DJský kontrolér „all-in-one“ s funkcí Learn, která umožní práci s jakýmkoliv softwarem pro Djing či hudební produkci. Součástí dodávky je v základu software Virtual DJ LE (Lite Edition), což je příjemné pro všechny „DJe-nedočkavce“, kteří chtějí začít mixovat ihned po vybalení z krabice. Ten, kdo si nejprve přečte návod, zjistí, že může využít další LE (Lite Edition) od poněkud vyspělejšího a tradičnějšího dodavatele DJského softwaru, a sice od novozélandské firmy Serato. Tato firma po dohodě s Vestax Corporation totiž nabízí instalaci produktu s názvem Serato DJ intro na www.vestax.com zdarma. I tento základní software jsem náležitě dobře vyzkoušel a mohu dodat, že je pro začínajícího DJe plně dostačující. Pro náš test jsem raději zvolil plnou profesionální verzi od Serato s názvem Serato DJ, se kterou jsem schopen otestovat všechny funkce zařízení co nejlépe. Vestax VCI-400 je skutečně velmi univerzální, protože je kompatibilní s téměř jakýmkoli MIDI softwarem a pro pořádek uvádím, o jakých softwarech je řeč: Serato DJ, Virtual DJ, Traktor 2, DJAY4, Deckadance, MixVibes Cross a UltraMixer PRO3, Ableton a další. Sympatické a praktické je, že Vestax VCI-400 lze použít rovněž jako mixážní pult v režimu stand alone. Stačí si jen stáhnout a nainstalovat Update Kit a můžete začít míchat třeba z gramofonů či CD playerů a nebo ze všeho naráz.

 

Možnosti MIDI nastavení jsou opravdu široké. VCI-400 lze nastavit tak, že si DJ může dopřát provoz dvou rozdílných softwarů současně. Například deckem 1 (kanály A a B) lze ovládat software Traktor a s pomocí decku 2 (kanál C a D) lze pracovat zároveň s odlišným softwarem.

 

Zvuková karta

Každého DJe by měl zajímat i zvuk, který pomocí svého zařízení produkuje. Zde narážíme na velmi silnou stránku tohoto produktu. Vestax totiž uvádí, že je VCI-400 osazen novými revolučními AD/DA převodníky 24 bitů/48 kHz s platformou převzatou ze špičkových studií, tzv. USB Streaming System, která kombinuje dual core CPU (dvoujádrový procesor) s pečlivě vybranými analogovými komponenty vestavěné zvukové karty. Protože jsem měl delší dobu přístroj k dispozici, vyzkoušel jsem jej na řadě PA systémů, a v porovnání s dosud testovanými produkty Vestax jasně bodoval nejen u mě, ale i zvukařů, kteří jsou zvyklí skutečně na ledaco.

 

Hodnocení

Po zkušenostech s VCI-400 musím konstatovat, že existují důvody, které nejspíš budou podnětem pro zamyšlení při rozhodování před nákupem. Nemyslím si však, že budou natolik silné, aby vás od pořízení VCI-400 odradily. Jedním z těchto podnětů byl pro mě fakt, že Vestax do vlajkové lodi VCI-400 neumístil nejvyšší řadu cross a line faderů již v základu. Další důvod k zamyšlení je absence samostatně regulovatelného výstupu Booth. Je to sice řešitelné tím, že na stage budete používat aktivní monitor, ale je to zbytečná starost navíc. Naproti tomu je VCI-400 neskutečně variabilní, a proto se nebojím napsat, že díky své variabilitě snad neexistuje DJ, kterému by VCI-400 nevyhovovala. Vestax VCI-400 určitě doporučuji a dávám 8 z 10.

 

Info:

Vestax VCI-400 je profesionální mixážní konzole od japonské korporace Vestax, která je proslulá aktivní spoluprací s DJskou komunitou. Aktuální cena je 19 900 Kč.

 

Plus:

inovativní koncepce

variabilita

zvuk

robustní provedení

 

Mínus:

vyšší cena

absence výstupu Booth

Produkty Vestax používají DJové zvučných jmen, například Carl Cox, Paul van Dyk, Jeff Mills, DJ.Krush... Hiphopovou komunitu u Vestaxu zastupují průkopníci scratchů, jako je DJ.Q-Bert nebo velmi talentovaný DJ Rafik a mnoho dalších-

 

TECHNICKÁ SPECIFIKACE:

Série Vestax VCI
Model VCI–400
Vstupy 2x Line stereo (RCA), 2x MIC (XLR Combo)
Výstupy 1x Master, symetrický stereo (XLR), 1x Master, nesymetrický stereo (TRS 6,3), 1x Headphones (TRS 6,3)
Rozhraní Gain, Bass, Middle, Treble, Master
Napájení DC 7,5 V (1000 mA) / adaptér SDC–7/USB
Software Virtual DJ LE 4Decks, Serato DJ Intro, NI Traktor a další
Rozměry v mm (š x v x h) 457 × 328 ×61 mm
Hmotnost 4,5 kg
Příslušenství 4 popiskové blankety pro volbu softwaru, napájecí adaptér SDC–7, USB kabel, instalační CD-ROM (software Virtual DJ LE 4Decks, ASIO driver)

 

www:

www.vestax.com

Psáno pro časopis Muzikus