Warwick Rockbass Corvette Basic 5 - kvalitní pětistrunná bezpražcová baskytara

V tomto testu vám představím parádní aktivní pětistrunný bezpražec řady Rockbass od firmy Warwick. Tato značka nás prostřednictvím svých nástrojů utvrzuje o německé kvalitě a pečlivosti.

Do rukou se mi dostala další bezpražcová kráska od firmy Warwick, kde si evidentně zakládají na pečlivém a čistém zpracování svých nástrojů. První, co mne dostalo, je příjemný sametový povrch celé baskytary. Oko zaujme nádherný ebenový hmatník, který koresponduje s tmavým matným transparentním tělem. Tělo je vyrobené z olše. Kultivovaný dojem navozuje šroubovaný krk ze tří kusů javoru prokládaný proužky z ekangy. Jeho profil a tloušťka poskytne dokonalé pohodlí. Krk je tak akorát, žádný macek, ale ani „nic pro dámičky“. Tato baskytara je určená pro hráče, kteří nepotřebují linky pražců pro orientaci, tedy tyto orientační značky chybí. Výrobce baskytaru osadil aktivními single snímači MEC

Warwick Rockbass Corvette Basic 5 - kvalitní pětistrunná bezpražcová baskytara
Warwick Rockbass Corvette Basic 5 - kvalitní pětistrunná bezpražcová baskytara

doplněnými aktivní elektronikou rovněž nesoucí označení MEC. Ovládání elektroniky je v uspořádání: hlasitost, balance, výšky, basy. Mnozí zastánci uspořádání 2x volume budou mít asi námitky, ale já osobně jsem za „volume & blend“ velmi vděčný. Na ovládání hlasitosti každého singlu si už asi nezvyknu, přesto že i takové nástroje vlastním. Aktivní elektronika je nastavena velmi vkusně a dobře podporuje přírodní zvuk nástroje, tedy rozhodně nejde o nějaký aktivní „nabušený“ extrém. Nechybí zde chromovaný hardware od Warwicku. Dvoudílná kobylka, šikmo umístěné mechaniky, výškově nastavitelný nultý pražec Just-A-Nut III a „dekly“, tedy kryty s jednoduchým přístupem k elektronice, jsou na nástrojích této značky standardem a vlastně i typickým rozpoznávacím znakem firmy. Výrobce nastavuje rozteč strun na kamenech kobylky na 18 mm. Díky možnostem nastavení kamenů kobylky je možné nastavit i rozteče širší, aniž by vám struny sjížděly mimo hmatník. Warwick přikládá i zámky popruhu a základní nářadí. Celý nástroj je opravdu velmi pečlivě a bezchybně zpracován. Přesto, že jde o řadu Rockbass, tedy o nástroj vyrobený v Asii, jde o dotažený produkt. Je zřejmé, že Warwick si kvalitu ohlídá i na Dálném východě.

To je sice všechno hezké, ale jak to vlastně hraje?

 

Mohu jen doporučit návštěvu firmy Warwick. Kromě nádherných interiérů, budov, a hlavně bezpočtu kvalitních nástrojů ve mně zanechaly hluboký dojem propracované technologické postupy a čistota celého provozu. V lakovně po skončení směny nenajdete kapku barvy! Bezprašné prostření linky pro frézování dřeva je úctyhodné, nemluvě o obrovském skladu dřeva čítajícím nespočet kusů těch nejrůznějších dřevin. Nástroje této firmy jsou jen odrazem její touhy po dokonalosti.

 

Zvuk

I v tomto případě mne Warwick nezklamal. Při zkusmém zahrání si nelze nevšimnout silné rezonance dřeva. Nástroj, zejména v basových frekvencích, doslova vibruje. Kvalitní materiály, vychytané technologie, jako například dokonalé sesazení krku s tělem, přináší své ovoce. Všechny tóny na hmatníku ochotně reagují na dynamiku hry a jejich vůle po dlouhém dozvuku je i na tomto nástroji opět úctyhodná. Typ a uspořádání snímačů dodává nástroji charakter moderního nástroje typu Jazz Bass. Při upřednostnění kobylkového snímače baskytara dává to, co od bezpražce očekáváme, tedy středový, pevný a zpěvný tón. Při nastavení volby obou snímačů ve stejném poměru získáte zvuk ve stylu Jazz Bassu okořeněný příjemným vrněním dřeva. Zvuk je zpěvný a vyvážený, nástroj vás nenechá na holičkách ani na nejtlustší struně a ani v nejvyšších polohách hmatníku.

Baskytaru bych doporučil každému, kdo hledá kvalitní bezpražec. Corvette svého majitele odmění skvělou hratelností a dlouhým dozvukem. Nástroj má velmi dobré háčko, a to i při standardní menzuře 34”. Příjemným aspektem je i nízká hmotnost.

 

Info:

Warwick Rockbass Corvette Basic 5 je kvalitní pětistrunná bezpražcová baskytara osazená aktivní elektronikou a aktivními jednocívkovými snímači. Tento nástroj se na našem trhu prodává za cenu  27 996 Kč.

 

Plus:

zvuk

zpracování

cena

hratelnost

hmotnost

 

Mínus:

Warwick zřejmě nenabízí tzv. „linkovaný“ bezpražcový hmatník

 

Technická specifikace

Krk javor/ekanga
Tělo olše
Hmatník eben
Menzura 34”
Elektronika/snímače aktivní, MEC / singly, MEC
Hmotnost 3,8 kg
Obal ne
Struny Warwick Red Strings: 045–135

 

www.warwickbass.com

Psáno pro časopis Muzikus