Warwick Rockbass Corvette Basic 6 Fretless - kvalitní bezpražcová baskytara -Solid Black High Polish

Firma Warwick se nepochybně zapsala do historie výrobou baskytar se specifickým a nekompromisním zvukem, který se dá zároveň aplikovat napříč žánry. Jak si vede šestistrunná bezpražcovka nižší řady RockBass, vyráběná v Asii?

Kdo má zkušenosti s baskytarami Warwick, v podstatě ihned rozpozná levnější zpracování baskytar RockBass, které je patrné zejména na snímačích, méně stabilních ladicích mechanikách a laku. Jak u dražších Warwicků, i zde jsou krátké rozteče strun s možností jejich nastavení na kameni na kobylce a grafitový, polohovatelný nultý pražec Just-A-Nut III, což nahrává hráčskému komfortu. Avšak krk působící trochu neohrabaně, tak nějak tupě, může hráčský komfort naopak narušit, především méně zkušenému hráči s kratšími prsty, který určitě pocítí šlachy. Věřte mi však, že je to jen otázka zvyku, který se dostavív řádech pár měsíců. Toto všechno může vyznít negativně, ale teď se podívejme na světlou stránku věci. Nástroj se zvukově blíží vlajkovým modelům baskytar Warwick, které se cenově mnohdy pohybují až ve statisících korun. A to už začíná znít zajímavě, ne?

Warwick Rockbass Corvette Basic 6 Fretless - kvalitní bezpražcová baskytara
Warwick Rockbass Corvette Basic 6 Fretless - kvalitní bezpražcová baskytara

Zvuk

Zvukově je baskytara velmi slušně vyrovnaná, tedy upřímně - mohla by být. Osobně jiný takový kus vlastním, který prošel pár úpravami, které baskytaru velmi posunuly a určité neduhy odstranily. Více k úpravám v odstavci Jak si nástroj vylepšit. Tento nástroj disponuje v tovární konfiguraci dvěma aktivními snímači MEC soapbar (mýdlový tvar) a aktivní dvoupásmovou elektronikou MEC, kde lze ovládat basy, výšky, poměr mezi snímači a pochopitelně hlasitost. A zde se objevuje malý problém - na můj vkus nejde z baskytary tolik basů, kolik bych očekával, a tak je třeba je dohánět na aparátu, což ale není žádné velké drama. Co se výšek týká, jsou zase na můj vkus předimenzované, obzvlášť na tomto levnějším typu MEC. S potenciometrem naplno začíná být basa „našišlaná”, a pokud zahrajete dynamicky něco tvrdšího (slap nebo agresivní brnknutí na struně H, E, A...), zní to jako byste měli vytavenou hornu na nějaké bedně Hartke. Nejvíce mi to fungovalo zhruba ve třech čtvrtinách kde to působilo vyrovnaně, tak aby to pomohlo slapu či agresivní hře, a nebylo to zároveň příliš otravné pro uši.

 

Jak si nástroj vylepšit

Vyhledejte kytaráře, který má dobré znalosti s laky (například Ondřej Bubík), aby vám na hmatník přidal v případě potřeby linky značící chybějící pražce pro usnadnění intonace, a hlavně epoxidovou povrchovou vrstvu. Nejenže nástroj bude odolnější proti nárazům tlustšími strunámi, ale bude se vám na nástroj lépe hrát, zejména glissanda, vibrata a získáte také ,,perkus“ pro slap a pop. Co se snímačů a elektroniky týče, doporučuji vyměnit za třípásmovou elektroniku EMG 18V s možností parametrických středů a aktivní snímače EMG soapbar na šestistrunnou baskytaru. Touto úpravou se zvukově opravdu na krůček přiblížíte statisícovým Warwickům. A ještě se zbavíte předimenzovaných výšek.

 

Konstrukce

Sice se stále motáme spíše kolem kritiky, ale ve své podstatě tomu až tak není.Co se týká dřev, ze kterých je basa postavena, přijde mi to jako perfektní mix! Krk z javoru s linkami z ekangy, tělo z olše a hmatník z ebenu.Výsledkem je krásný, tlustý a průrazný zvuk se širokou paletou možností. Na basu lze poměrně agresivně slapovat, kde mi nejvíce funguje balanc obou snímačů na středu. Lze hrát i souzvuky dvou tónů od těch nejnižších poloh, které krásně naopak vyzní zejména na krkovém snímači s půvabným teplým zvukem. Slap na krkovém snímači, vzhledem k tomu že basa nemá pražce, je spíše vintage záležitostí. Kobylkový snímač vám zase zpestří typické mňoukání baskytary, zpívání, chcete-li. A že ta basa umí zpívat! S tímto nástrojem si dokážu představit hru od country přes punk až po death metal. Sám basu využívám v industrial metalu. V tom tkví největší síla Warwicku a za to, myslím, že zákazník převážně platí. Jestli bych někde chtěl použít slogan „jeden muzikant, jeden nástroj”, nebál bych se právě u tohoto nástroje. Jinými slovy, s touhle basou si prostě vystačíte a nezradí vás. A teď se podržte, i když má nástroj menzuru 34”, tak nejen tón H je velmi stabilní a kvalitní, ale i o kvartu nižší tón F#! Tedy nenajdete ho ve standardním ladění, musíte si koupit strunu .175 Wariwck Dark Lord a basu podladit. Co je na tom fascinujícího? Basy stavěné na tón F# mají doporučenou menzuru 37”! A to není všechno. Například basa Warwick Thumb 6 NT, která je čtyřikrát dražší, si tak dobře v tomto ladění F# nevede! Nejsem kytarář, abych dokázal vysvětlit, proč tomu tak je, ale jako hráč můžu říct, že tento nástroj je zkrátka něčím výjimečný a má větší potenciál, pokud by si do něj uživatel chtěl ještě sáhnout.

Jinak basa při hraní vestoje nepřepadává na hlavu a má ke své velikosti ještě poměrně únosnou váhu 4,5 kg. Jenom je škoda, že se basa nedá koupit s linkami zastupující pražce nebo alespoň s detailnějšími markery, které usnadní orientaci na hmatníku a také intonaci. Pro začínajícího hráče bude pravděpodobně absence těchto vymožeností představovat velkou výzvu a zároveň frustraci. Co se hmatníku týká, uvítal bych epoxidovou povrchovou úpravu. Takto se basa při ostřejší hře rychleji opotřebujete a budete muset hmatník brousit a to je škoda.

 

Závěr

Závěrem bych řekl, že toto je nástroj, který je výbornou volbou jak pro začínající, tak pro profesionální hráče na bezpražcovou baskytaru. Pokud se přeneseme přes neduhy z Asie, tedy osazení nástroje levnějšími komponenty, jeho koupí neuděláme chybu, jelikož za rozumnou cenu dostaneme nástroj hodný profesionálního používání.

 

Info:

Warwick Rockbass Corvette Basic 6 Fretless je kvalitní bezpražcová baskytara s velkým zvukovým potenciálem. Je osazená devítivoltovou dvoupásmovou aktivní elektronikou MEC a aktivnímí snímači MEC soapbar. Lze ji v ČR pořídit od 28 880 Kč.

 

Plus:

zvuk - vybalancovaný, průrazný, univerzální

cena - poměr cena/výkon

hmotnost - na šestistrunný nástroj velmi slušná

 

Mínus:

osazení nástroje levnými (horšími) komponenty

absence linek na hmatníku pro snazší orientaci

absence  epoxidové úpravy hmatníku

 

Technická specifikace

Krk javor s linkami z ekangy
tělo olše
hmatník eben
menzura 34“
elektronika/snímače aktivní, MEC (dva soapbar)
hmotnost 4,5 kg
obal není sočástí dodávky
Struny Warwick Red Strings
Ladění H, E, A, D, G, C
Psáno pro časopis Muzikus