Warwick RockBass Streamer - pětistrunná baskytara z řady RockBass

Standard 5-String Ocean Blue Transparent Satin

Warwick RockBass Streamer - pětistrunná baskytara z řady RockBass
Warwick RockBass Streamer - pětistrunná baskytara z řady RockBass

Dnes se budu věnovat německé klasice se jménem Warwick. Tato světoznámá firma vyrábí v hudební oblasti snad všechno od strun přes zesilovače a stojany až po kvalitní basy. Historie firmy je nerozlučně spojena se značkou Framus, a začíná 1. ledna 1946, kdy byla v Erlangenu v Bavorsku založena pod názvem Fränkische Musikinstrumenten Erzeugung.

V té době byl Framus jedním z nejvýznamnějších výrobců elektrických kytar. Společnost byla založena Fredem Wilferem, otcem Hanse Petra Wilfera, který o mnoho let později po krachu otcovy firmy založil Warwick. Pro zvídavé, podrobné dějiny Warwicku můžete dohledat na webu.

 

První seznámení

Nástroj jsem obdržel v klasické papírové krabici a byl opatřený měkkým látkovým obalem. V krabici jsem dále objevil v sáčku klíč na seřizování krku, dva malé inbusy na seřizování mechaniky, 9V baterii a k mému velkému údivu zámky na popruh (první plus). Druhá část zámku je již osazena na nástroji. Z údajů na visačce jsem se dozvěděl, že nástroj byl vyroben 4. 2. 2019 a kontrolu a seřízení prováděl Vojtech Kedron.

Nástroj, který jsem měl možnost otestovat, je z čínské řady RockBass, což prozrazuje stříbrný nápis na hlavě basy. Celým životem mě provázejí značky Fender a MusicMan, a tak jsem zvědav na zážitek s tímto nástrojem.

Začal jsem tím, že jsem vložil a zapojil baterii. Kryt elektroniky je jednoduše zacvaknut, a tak není potřeba žádný nástroj při výměně baterie. Na baterii je uvnitř prostoru jednoduchý držák, do kterého se baterie zasune, a pružný držák jí nedovolí žádný pohyb. Než se baterie do tohoto držáku vloží, je třeba připojit na ni konektor. Při manipulaci s baterií je třeba si počínat opatrně, protože v tomto prostoru je spousta kablíků. Přišlo mi to trochu nešikovné, ale vzhledem k tomu, že baterii neměníme každý den, ale většinou po roce, tak dávám jen malé mínus.

Řemeslné zpracování nezapře německou preciznost. Na nástroji jsem nenašel sebemenší mechanický nebo estetický problém (další plus). Nástroj jsem pouze naladil a musím konstatovat, že vše bylo tak, jak má být, a basa byla perfektně seřízena (dohmat, oktávy, krk - další plus).

Nedá mi to a musím začít u krku. Krk je vyroben z javoru s palisandrovým hmatníkem. Ze zadní strany je zdoben úzkými dýhami z dřeva ekanga (tajemství tohoto materiálu jsem nenalezl ani u uměleckého truhláře, ani u známého výrobce kytar). Hmatník obsahuje 24 extra tvrdých pražců ze slitiny niklu a stříbra a velkou vychytávkou je stavitelný nultý pražec. Délka krku se řadí do long scale, tedy 34””. Krk je širší a nabízí velmi pohodlnou hru. Zkrátka je to láska na první dotek.

Tělo je ze dvou kusů dřeva carolena pocházejícího ze severní Ameriky a vyznačující se nízkou váhou s nádhernou kresbou a krásu materiálu umocňuje barvu lak Ocean Blue Transparent Satin. Tvar - jak jinak klasika - Streamer.

Warwick RockBass Streamer - pětistrunná baskytara z řady RockBass
Warwick RockBass Streamer - pětistrunná baskytara z řady RockBass

Hardware

Veškerá mechanika je chromovaná a perfektně osazená. Navijáky strun jsou klasicky šikmo k profilu hlavy tak, jak je známe z dílny Warwicků. Závěs strun je zapuštěn do těla a struny se jednoduše zaháknou a není nutné je protahovat jako u ostatních výrobců (jednoduchá a rychlá výměna strun, další plus). Dostáváme se ke kobylce. Ta je z masivního odlitku a jezdce jsou perfektně zpracovány.

Warwick RockBass Streamer - pětistrunná baskytara z řady RockBass
Warwick RockBass Streamer - pětistrunná baskytara z řady RockBass

Elektronika

Nástroj je osazen dvěma pasivními snímači humbucker značky MEC. Ty poskytují signál pro aktivní elektroniku (RockBass s dvoupásmovými korekcemi) sestávající z těchto ovládacích prvků: tónová clona - Treble, hluboké frekvence - Bass, poměr snímačů - Balance a Volume - celková hlasitost. Výrobce upustil od utopené zdířky jacku z přední strany u starších modelů a zdířku umístil jako jiní výrobci do spodní části těla.

Již v této části mi začíná být jasné, že původ Made in China neznamená nižší kvalitu. V porovnání s nástroji vyrobených v USA již teď tento kousek neprohrává. Čeká nás už jen zapojit do aparátu a trochu si zabrnkat.

 

Každý z testů, který mám možnost absolvovat, mne vždy posouvá v rozhledu a přesvědčuje mne o tom, že konkurence ve výrobě čehokoli v hudební produkci je veliká a úroveň produktů je téměř vyrovnaná. A někdy mne to nutí i se zamyslet a i trochu změnit některé své názory. Zkrátka celý život se člověk učí.

 

Zrovna jsem měl ve studiu roztočená dvě CD, a tak jsem tři songy nahrál na tento nástroj. Použil jsem aparát EBS a musím říci, že zvuk mne ujistil o kvalitě nástroje. Tón je pevný, konkrétní s velkou rezervou příjemných výšek a jasnou artikulací (Struny na nástroji pravděpodobně také Warwick, mají příjemný zvuk a cenu). Všechny party jsou krásně čitelné a poměrem snímačů je možné dosáhnout dalších barevných variant. Hra na nástroj je příjemná a pohodlná. Snad jen výrobce nemusel tolik šetřit na perleťových značkách. Jsou pouze na horním okraji hmatníku ve velmi malém provedení a na hmatníku není ani oktáva. Škoda, že Warwick neosadil celý hmatník značkami, pomohlo by to i designu, ale také je možné, že to byl záměr.

 

Závěrem

Tento nástroj mne opravdu mile překvapil, a to jak zpracováním, tak po zvukové stránce a také dobrým pocitem ze hry. Kdo se rozhoduje pro levnější a kvalitní nástroj, tak tomu mohu směle doporučit Warwick RockBass Streamer Standard, a pokud je pro vás důležitý i vzhledu, pak Ocean Blue Transparent Satin.

 

Info:

Warwick RockBass Streamer Standard, 5-String Ocean Blue Transparent Satin je pětistrunná baskytara z řady RockBass osazena dvěma pasivními snímači humbucker značky MEC a aktivní elektronikou. Cena je 19 572 Kč.

 

Plus:

zámky na popruh v balení

zpracování a design

perfektní seřízení nástroje

závěs strun umožňující rychlou výměnu

stavitelný nultý pražec

zvuk nástroje dle mých představ

 

Mínus:

malé mínus při výměně baterie.

malé perleťové značky pouze na horní hraně hmatníku.

 

Technická specifikace

Spoj šroubovaný krk (čtyři šrouby)
Tělo ze dřeva Caroleny
Krk javorový s hmatníkem z palisandru a dýhami z dřeva ekanga
Menzura long scale 34 "
paržce 24
Snímače humbucker MEC Vintage
Elektronika Active RockBass s dvoupásmovým ekvalizerém
Bezpečnostní zámky Warwick
Hardware chromovaný
Barva Ocean Blue Transparent Satin
Hmotnost 4 kg

 

http://warwick.de/en/Warwick---Products--Instruments--RockBass.html

Psáno pro časopis Muzikus