Warwick Star Bass 4m Daphne Blue High Polish - pasivní semiakustická baskytara

Tahle věc je tak krásná, že se vám snad podaří přesvědčit partnerku/partnera nebo rodiče, že ji musíte mít doma jako nový kus nábytku. Řekněte jim, že postavená v rohu místnosti náš byt doslova prosvítila. Ale to nemá být předmětem testu ani důvodem k výběru nástroje, že?

Podívejme se na to, k čemu se čtyřstrunná baskytara z řady Star Bass se střední menzurou a „vintage“ charakterem skutečně používá.

Warwick Star Bass 4m Daphne Blue High Polish - pasivní semiakustická baskytara
Warwick Star Bass 4m Daphne Blue High Polish - pasivní semiakustická baskytara

Že mne to dřív nenapadlo! Proč jsem tenhle motiv vždycky hrál složitějším prstokladem, když to jde přeci takhle jednoduše? Aha, protože tahle

 

baskytara, která mne na notnou chvíli odřízla od okolního světa, má kratší menzuru. Konkrétně je to rozměr 32” označovaný jako medium scale (střední). Dlouhá menzura (long scale), v podstatě standardní rozměr baskytarového krku, dosahuje hodnoty 34”, za krátkou (short scale) bývá označována menzura 30”.

Kdo nepoznal přechod z delšího na kratší krkm tomu tento zážitek vřele doporučuji. Bude vás to bavit. Ale nástroj, který testujeme, je zábavný také v dalších svých charakteristikách. Pojďme si ho trochu rozebrat (neeee, šroubovák zase ukliďte, myslím popisně rozebrat!).

Krk nám kytaráři v Číně pod německou supervizí složili se tří podélných javorových lišt. Spojili je pomocí dýhy z materiálu, kterému u Warwicků přezdívají ekanga, a věřte, že nikdo kromě fabriky neví, co to je. Zřejmě kompozit složený ze zbytků dřeva. To, že se krk skládá ze tří kusů, ovšem na této baskytaře nepoznáme, protože je celá nalakovaná do krásného odstínu Daphne Blue. Tedy i krk je ze zadní strany lakovaný. Na hmatník výrobce použil africké dřevo wenge, velmi tmavý materiál podobný ebenu. Hmatník je osazený 21 pražci rozměru extra high jumbo. Identickou baskytaru, vyrobenou ze stejných materiálů a osazenou stejnou elektronikou, a dokonce i ve stejné barvě, můžeme mít i bezpražcovou.

Hlava nástroje má klasický warwickovský tvar, ladicí mechaniky jsou šikmo stočené směrem k hráči.

Warwick Star Bass 4m Daphne Blue High Polish - pasivní semiakustická baskytara
Warwick Star Bass 4m Daphne Blue High Polish - pasivní semiakustická baskytara

Moje poleno něco vidělo...

Semiakustické tělo je laminované z javoru, ale není duté zcela, jak by se dalo u semiakustických nástrojů očekávat. Střed těla podélně vyplňuje mohutný javorový blok, který zajišťuje silnou odezvu nástroje a má zásadní (pozitivní) vliv na jeho dozvuk. Přes otvory ve tvaru houslových klíčů můžeme dřevěný blok (pořádné poleno) vidět a znatelný je také při potěžkání nástroje. Basa váží 3,8 kilogramu.

Star Bass je vybavená dvěma single snímači značky MEC. Elektronika je celá pasivní. Ovládání čtyřmi potenciometry a jedním třípolohovým přepínačem je jednoduché. Dva horní knoflíky jsou určené snímači u krku a ovládají Volume a Tónovou clonu. Dva stejné knoflíky dole patří kobylkovému snímači. Přepínací páčka nám umožňuje zapnout každý snímač zvlášť, nebo oba dohromady.

Ovšem zastavme se trochu u knoflíků na potenciometrech. Pokud by tahle basa skutečně mohla skončit u mne doma, první, co bych udělal, je, že bych si pořídil jiné knoflíky. Tyto plastové nejen že působí velmi laciným dojmem, ale jsou silně nepohodlné, a dokonce pod prsty podkluzují. Krásná Star Bass si je nezaslouží.

Kobylka se jako na všech soudobých nástrojích od Warwicku skládá ze dvou kusů, které zajišťují vyšší tlak strun na tělo nástroje. Můžeme ji nastavovat ve třech směrech: Upravovat můžeme pro každou strunu zvlášť její délku, výšku a také rozestup mezi strunami. Můžeme je tedy mít hezky široce od sebe, což je rozdíl oproti nástrojům z konce padesátých a ze šedesátých let, na něž dnešní Star Bass navazuje. Mimochodem, první Star Bass, dokonce se stejným jménem, vyrobil roku 1956 předchůdce Warwicku, firma Framus. Byla to první baskytara této firmy.

Podívejme se ještě na druhý konec krku. Nultý pražec, který dává Warwick na všechny baskytary, se nazývá Just-A-Nut a jeho výhodou je, že s ním můžeme hýbat do výšky.

 

Německá firma Framus (mateřská společnost Warwicku) v roce 1956 představila svoji první baskytaru nazvanou Star Bass. Proslavil ji baskytarista The Rolling Stones Bill Wyman. Dnes se tenhle starý nástroj (například na ebay.com) prodává za nějakých 1000 eur, za cenu o trochu vyšší než nový nástroj od firmy Warwick, který z původního Star Bassu vychází. To ovšem srovnáváme s warwickovskou dostupnější řadou Rock Bass. Nová Star Bass od Warwicku z vyšších řad Pro Series a Custom Shop je podstatně dražší.

 

Tak to zapojíme...

Ještě předtím, než se píchneme do zesilovače, se sluší poznamenat, že baskytara hraje pěkně i bez aparátu. Ano, nejsou tam úplně ty spodky, ale jistě ji lze v této akustické podobě využít na tiché cvičení. A když ji zapojíme, zábava se dostává do obrátek. Na Star Bassu je skvělé, že hraje tak, jak od semiakustické baskytary očekáváme, a na změnu nastavení snímačů také reaguje očekávatelně. A uspokojivě. Především má takový ten dutý zvuk, kterým se svébytně odlišuje od nástrojů s masivním tělem. Pokud hrajeme více na snímač u krku, zvuk je kulatější, pokud na snímač u kobylky, zvuk je správně ostrý a kovový. Tónovou clonou a knoflíky Volume si můžeme hledat mezipolohy. V některých nastaveních bychom možná ani semiakustický charakter nepoznali. Při tom všem platí, že elektronika je pasivní, proto žádné nastavení snímačů není extrémně dunivé nebo extrémně řezavé. Basa kupodivu zní dobře i při hře technikou slapu, přičemž i tady je velmi výrazně slyšet duté tělo. Primárně ale slapující hráči nebudou takový nástroj vyhledávat. A také při vytrhávání strun (technika pop) trochu překáží veliký snímač MEC u kobylky. Výborný je Starbass na hru trsátkem, zvuk trsátkem je velmi pronikavý a srozumitelný. Ať už prsty nebo trsátkem, hra je velmi pohodlná, za což vděčíme asi hlavně preciznímu zpracování. Také je to nástroj překvapivě rychlý, samozřejmě je to i díky kratšímu krku, na který se vše hraje o něco snáz.

Basa si dobře rozumí i s efektovými pedály. Zejména můj envelope filtr EHX výborně rozezpívala.

 

Uzávěr

Warwick Star Bass je velmi precizní a pohodlný nástroj s výrazným retro charakterem (ve vzhledu i zvuku). Jeho neobvyklý zvuk (ano, po šedesáti letech se zvuk „vintage“ semiakustické baskytary v podstatě stává originálním) a to, jak inspiruje k novým způsobům hry a novým nápadům, jsou dva hlavní důvody, proč bych si přál mít Star Bass jako svůj druhý nástroj. A dovedu si představit, že by to byl i můj jediný nástroj, který by mne přiměl opustit slepé uličky a soustředit se na podstatu baskytary v kapele.

 

Info:

Warwick Star Bass je pasivní semiakustická baskytara, kterou německá společnost vyrábí v Číně (patří do dostupnější řady nástrojů Rock Bass). Svým designem a vylepšenou konstrukcí odkazuje na původní baskytaru vyráběnou v Německu od roku 1956. Prodává se za 26 597 Kč.

 

Plus:

vzhled

„vintage“ zvuk

technické zpracování

 

Mínus:

nepohodlné, podkluzující knoflíky potenciometrů

 

Technická specifikace

Menzura 32 palců
Pražce 21 Extra High Jumbo Nickelsilver (alpaka) (šířka – 2,9 mm/výška – 1,3 mm)
Rádius hmatníku 20 palců
Ovládání Volume a Tónová clona pro krkový a stejně pro kobylkový snímač, dále třípolohový přepínač (pouze krkový snímač, pouze kobylkový, oba), pasivní elektronika
Snímače dva passive vintage MEC single coil
Materiály javorový krk s palisandrovým hmatníkem, třívrstvé laminované javorové tělo
Nultý pražec Just-A-Nut III, vyrobený z materiálu tedur
Hmotnost 3,8 kg

 

warwick.de

Psáno pro časopis Muzikus