Warwick Star Bass II Bubinga - semiakustická, všestranná luxusní baskytara

Warwick Star Bass II Bubinga - semiakustická, všestranná luxusní baskytara
Warwick Star Bass II Bubinga - semiakustická, všestranná luxusní baskytara

V dnešním testu se podíváme na jednu z nejluxusnějších baskytar firmy Warwick - Star Bass II. Retro nástroj s moderním zvukem a bezchybným zpracováním si určitě zasluhuje naši zvýšenou pozornost.

S radostí jsem přijal nabídku udělat test na baskytaru z výroby Warwick Star Bass II. Přestože jsem spíše moderně orientovaným baskytaristou a mám raději moderní nástroje, tento nástroj mě fascinoval od první chvíle, kdy jsem ho viděl. A musím přiznat, že samotné testování nástroje mi dalo za pravdu. Jedná se opravdu o výjimečný nástroj.

 

Jak uvádí  k tomuto modelu sama firma, rozhodli se svoji produktovou řadu rozšířit o „ultra-retro-cool“ nástroj, který pojmenovali Star Bass II po jeho předchůdci - Framus Star Bass.

 

Technický popis

Jedná se o nástroj ručně dělaný v Německu a tomu odpovídá i kvalita zpracování. Dokonale opracované a ošetřené dřevo. Co se týče kvality řemeslného zpracování tak nelze než uznale pokývat hlavou.

 

Mám co do činění se semiakustickou baskytaru, jejíž 4,3 kg vážící tělo je vyrobeno z bubingy. Respektive, vrchní a spodní deska jsou vyrobené z laminované bubingy a luby z masivu bubingy. Pokryta je potom přírodním lakem, díky němuž vynikne nádherná kresba dřeva. Do vrchní desky jsou vyřezány dva ozvučnicové otvory ve tvaru písmene f. Na hranách, na spojnici lubů a desek, je bílé ozdobné vykládání.

 

Ovangkolový krk je z jednoho kusu a je k baskytaře přilepen. Hmatník je vyroben z wenge a je osazen jednadvaceti pražci. Menzura krku je 86 cm a rozteč strun na nultém pražci 38 mm, na dvanáctém je to 53 mm a na posledním jednadvacátém pražci 60 mm. Nultý pražec je Just A Nut II vyrobený ze syntetického materiálu vyztuženého skelnými vlákny. Hlava baskytary je klasický Warwick.

 

Hardware je vyroben z chromu - jak Warwick ladicí kolíky, tak kobylka, která je rozdělena na dvě části. Star Bass II je osazen dvěma snímači MEC Starbass Single Coil a pasivní elektronikou MEC. K ovládání slouží dva volume potenciometry a dvě tónové clony. Vychytávkou je třípolohový přepínač snímačů.

 

Vše na této baskytaře, od těla až po snímače či potenciometry, je vyrobeno a navrženo v retro stylu.

 

Hra a zvuk

Když jsem si baskytaru pověsil poprvé na krk, musel jsem konstatovat jediný nedostatek tohoto nástroje. To jest lehké převažování na hlavu. Vyřešil to ale bez problémů jiný popruh - širší a navíc s protiskluzovou úpravou.

 

Samotné hraní pak bylo bez problémů. Trochu mi vadil maličko širší krk, než na jaký jsem zvyklý. Uznávám ale, že to je čistě subjektivní záležitost a jinému zase tento typ krku vyhovovat bude. Na baskytaru se mi hrálo veskrze dobře, jen je trochu snížená dostupnost zhruba posledních dvou až tří pražců. Dobře se mi hrálo jak klasicky prsty, tak „reggae“ stylem. Není problém hrát ani dalšími technikami, tahle basa je uzpůsobena prakticky na jakýkoli styl.

 

Zvukově je baskytara hodně moderní. Rozhodně se zvukově nejedná o retro nástroj. Zatímco starší nástroje mají spíše tupější, kontrabasový zvuk, tahle basa má nepochybně průzračnější a čistější tón. Basa zní konkrétně a dobře čitelně, podobně jako většina baskytar Warwick, ale navíc má ještě příjemnější barvu, se kterou dobře pracuje. Dobře se jevil i přepínač snímačů, díky kterému vynikly vlastností obou snímačů, jak zvlášť, tak dohromady. Baskytara reagovala dobře při slapu, zvláště při hře palcem, ale i při tappingu a reggae hře palcem.

 

Závěr

Jedná se o velice všestrannou a zvukově barevnou baskytaru. Použití snad není ani omezeno stylem - jak stylem hry, tak ani stylem hudby. Zvukově i herně dobře vyvážený nástroj, který nemá žádné zásadní nedostatky. K dostání je i v pětistrunné verzi, stejně jako bezpražcové a levoruké. Bezpražec a levoruká verze jsou bez příplatku. Na baskytaru jsou nataženy struny Warwick Black Label 40200M, tedy .045”-.105”. Dodává se v luxusním (a také zatraceně těžkém) kufru Flightcase RC 10807 BW. Samozřejmostí u těchto nástrojů už bývá Warwick User Kit, ve kterém jsou inbusové klíče, vosk na údržbu laku a zámky na popruh. Trochu vysoká se mi zdá jen cena.

 

Info:

Warwick Star Bass II je semiakustická a všestranná luxusní baskytara. Pořizovací cena je 86 999 Kč včetně DPH.

 

Plus:

zvuk

zpracování

všestrannost použití

 

Mínus:

lehce se převažuje na hlavu

cena

 

Původní model Star Bass od firmy Framus byl představen v roce 1956 na veletrhu ve Frankfurtu a odstartoval výrobu dutých, zároveň ale tenkých baskytar. Framus také tuto basu inzeroval jako velmi lehce hratelnou pro kytaristy a zároveň jako osvobození pro kontrabasisty, kteří se napříště nebudou muset tahat s těžkým nástrojem. Tahle basa byla nejvíce proslavena v šedesátých letech baskytaristou The Rolling Stones, Billem Wymanem.

 

tělo: bubinga

krk: ovangkol

hmatník:wenge

pražců: 21

menzura: 86 cm

nultý pražec: Just-A-Nut II, 38 mm

hardware: Warwick, chrom

ladicí mechanika: Warwick, chrom

kobylka: dvoudílná Warwick, chrom

elektronika: pasivní

snímače: MEC Starbass single coil

potenciometry: 2 x volume, 2 x tónová clona

Psáno pro časopis Muzikus