Yamaha PSR 450

Yamaha PSR 450
Yamaha PSR 450

Tento samohrající nováček ve světě Yamahy nahrazuje Model PSR-350 (potažmo 340), doplňuje jej kompatibilitou s nezbytnými formáty GM a XG, přičemž jako jediná letošní novinka mezi keyboardy Yamaha postrádá konektor usb. Naštěstí mu zůstaly konektory midi in/out, což může znít sice překvapivě, ale např. u modelu DGX-505 je již budete hledat marně...

 

Zařaďte se

Model 450 je jako příslušník řady PSR ponejvíce určen pro domácí hraní, resp. pro výuku a procvičování základů vědy hudební, k tomu je dostatečně vybaven a připraven ke komunikaci s okolím. Dvoupásmové reproduktory s basporty pro lepší zvuk mají nečekaně vysoký výkon 20 W. MIDI In/Out, konektor pro sustain pedál a sluchátkový výstup jsou jediné zdířky, které na zadním panelu naleznete. Standardní disketová mechanika zpřístupňuje hudební materiál zkušených barových muzikantů, resp. jejich černé sloupečky nebo přecpané šuplíky, se stovkami dávných MIDI songů. A tak může dítko sotva školou odrostlé, Yamahou a jejím kvinto/kvartovým kruhem i harmonií doprovodů odkojené, rovnýma nohama skočit do showbyznysu, s kapsami plnými disket se vydat rovnou na prkna nejbližšího baru. Na disketu však lze ukládat standardní MIDI soubory a číst tzv. Style soubory, což je formát stylů, patentovaný firmou Yamaha.

 

Představte se

PSR-450 nabízí 32hlasou polyfonii, 135 vestavěných stylů a 491 XGLite/GM zvuků, celkově tedy 626. Některé zvuky zní poměrně autenticky, např. žestě jako trubka. Naopak dřevěné dechové nástroje jako flétna či klarinet nijak výrazně nepřesvědčují svou věrností, spíše naopak. Pěkné jsou ovšem barvy kategorie syntezátoru (např. Analogon, Lead) či typická barva Yamahy - Sweeet Heaven. Barvy kostelních varhan Church a Chapel budou varhaníkovi znít chudě. Moc pěkně zní třeba akordeony a některé kytary, pady nebo moogové basy, avšak slapovanou basu bych určitě raději hrál na baskytaru. Je zajímavé, že jsem ještě u žádného výrobce neslyšel tak hezký zvuk Rain jako u Kawaie. Klaviatura má 61 dynamických kláves a je možné ji libovolně rozdělit a kombinovat zvuky (Split a Layer). Vlevo najdete nezbytné kolečko pitch bend, ovšem druhé kolečko modulace hledáte marně.

Nástroj obsahuje databázi 500 songů s automatickým nastavením pro každou skladbu, dále 6stopý sekvencer pro nahrávání, konektory MIDI In/Out ani zklamat nemohou.

 

Uložte si

Je s podivem, že ačkoliv disketa již dávno není jediným řešením pro hudebníky, kteří jdou s dobou a využívají médií typu ZIP, SM, CF, apod., u PSR-450 nic jiného není. Je pravda, že jeho cena tomu odpovídá, ale přeci by neuškodila např. SM karta, s mírným doplatkem. Kapacita je absolutně nesrovnatelná a muzikant si velmi rád připlatí za mnohonásobný prostor a s tím související pohodlí a ušetřený čas. Prakticky každé jiné médium má větší kapacitu, je skladnější a navíc rychlejší. Vzhledem k tomu, že zde chybí i USB, bylo by zde jiné médium než disketa více než vítáno.

Yamaha PSR 450
Yamaha PSR 450

Vyberte si

V čem je PSR-450 dobrý, je doprovázení. Pokud chcete hrát muziku ve svém oblíbeném stylu, ale nejste si zcela jisti, jak to vše nastavit, jaký vybrat doprovod, nástroje, rytmy, barvy, apod., pak si z poměrně velké databáze vyberte odpovídající Styl. Vše následující je dílem nástroje, nastavení celého panelu se ujme za vás. První Styl v databázi je AlvFever, který naskočí po stisku tlačítka M.D.B. (Music Database). Vyberme si namátkou některý styl a zkusme si práci s ním. Např. č. 227 je Tichá noc, notový zápis je svou jednoduchostí vhodný pro všechny kategorie hráčů včetně začátečníků. A o tom to je. Takže výběrem stylu definujete např. split klaviatury na určité klávese (zde Fis), dále nastavíte doprovod a spustíte jej jedním prstem, např. C-dur klávesou C. Hrát akordy zkrácenou volbou je jednoduché, kdo to nezná, manuál poradí. Přehrávání zastavíte stiskem Stop nebo Ending. Podobně spuštění proběhne buď okamžitě stiskem Start, či pomocí Sync Start, kdy nástroj čeká na stisk klávesy. Volbu tempa můžete provést jednoduše vyťukáním na tlačítko Tap. Obsluha metronomu je rovněž snadná, lze volit od jedné do patnácti dob v taktu. Jak jsem se zmínil, klaviatura akceptuje jak split, tak dual režim, takže lze zvuky kombinovat. Navíc na klaviatuře můžete určit více zón. Kolečko Pitch Bend má stavitelné rozmezí své činnosti. Zajímavé je tlačítko Harmony, které umožní k tónům, hraným pravou rukou, doplnit až 26 typů harmonie, což zahrnuje nejen harmonické samotné, ale také trylky, tremolo či echo.

 

Zapamatujte si

Vedle stávajících a napevno nahraných skladeb 1-5 máte k dispozici dalších pět User pamětí pro skladby 6-10. Každá z User skladeb má svých šest stop, kde šestá je doprovodná. Můžete ovšem nahrát jak melodii, tak doprovod odděleně. Smazat lze taktéž jak celou skladbu najednou, tak jednotlivé stopy zvlášť. A jak to vyzkoušíte? Podržte velké tlačítko Rec a stiskněte číslo paměti, do níž hodláte nahrávat. Je-li tato prázdná, začne její číslo blikat a můžete jít do toho. Je-li obsazena, následuje obligátní dotaz na přepsání. Tlačítko Touch umožňuje nastavení dynamiky úhozu kláves ve třech stupních vedle neměnné. Transpozice je možná v rozmezí ą12 půltónů a jemné ladění ą100 centů (setin půltónů). Až 35 různých druhů akordů pro doprovody dokáže rozeznat speciální Chord engine, který funguje dost přesně. Akordy můžete hrát buď zkrácenou formou (1-3 prsty), nebo plné akordy klasicky. Tlačítko Dictionary je užitečné, nemůžete-li si vzpomenout, jak se hraje ten či onen akord, jelikož po zadání jeho jména jej vykreslí na displeji v notové osnově, na displeji natvrdo vyznačené. Do paměti lze rovněž uložit nastavení panelu, můžete počítat se 16 pozicemi - 8 bank po dvou pozicích. A co že se vlastně ukládá? Je to číslo zvuku, hlasitost, nastavení efektů, split/dual, harmonie, doprovod, tempo, transpozice a Pitch Bend.

 

Zastrčte si

Disketa umožňuje uložit a načítat soubory s příponou USR, tedy User skladbu, User styl a obsah registračních pamětí. Soubor s příponou STY je soubor se stylem, který nelze uložit, jen načítat. Dále můžete z diskety skladby přehrávat, a to i v dané transpozici, je-li to nutné kvůli překročení rozsahu klaviatury. Soubory se chovají jako u diskety k počítači, takže s nimi můžete provádět veškeré známé operace. Disketu je potřeba naformátovat, pokud ještě není, je to zároveň rychlá cesta ke smazání celé plochy diskety.

 

MIDI

Díky konektorům MIDI In/Out jsou vám k dispozici veškeré běžné funkce MIDI, dumping dat s počítačem či externím sekvencerem, určení zón pro hru na klaviatuře, zálohování nastavení panelu na externím sekvenceru (užitečná věc) či nastavení hodin a synchronizace. Formát XGLite zajistí zpětnou kompatibilitu se staršími nástroji Yamaha i dnešními výrobci jiných značek, kteří jej respektují, formát GM s těmi ostatními.

 

Závěr

Nástroj je vhodný na domácí muzicírování, pro větší akce by bylo vhodné i jiné médium než disketa. Nicméně, pro řadu hudebníků je i tato dostačující, takže proč ne?

 

Info:

Yamaha PSR-450 je nový keyboard, který lační po vaší domácnosti, umožňuje doprovody, ukládání nastavení i skladby ze sekvenceru na disketu a je vybaven základy hudební nauky pro výuku. Poradí také s neznámým akordem, stačí zadat jeho jméno, má wizard pro styl. Hodil by se USB konektor. Cena včetně adaptéru je 17 990 Kč.

 

Plus:

lehký keyboard s disketou

rozeznávání akordů

harmonie

 

Mínus:

některé zvuky jsou podprůměrné

chybí USB nebo větší médium

AC adaptér stále není v ceně

Psáno pro časopis Muzikus