Yamaha Tyros 3 - nová tvář osvědčeného modelu

Yamaha Tyros 3 - nová tvář osvědčeného modelu
Yamaha Tyros 3 - nová tvář osvědčeného modelu

Pravidelně po čtyřech letech se mohou příznivci vlajkové lodi keyboardů Yamaha těšit na nový model. Ten s označením Tyros 3 přišel po předchozím modelu s většími změnami, než by se mohlo na první pohled zdát. O některých charakteristických rysech této novinky je následující test.

Změny oproti předcházejícímu modelu

Tyros 3 přichází se zásadně vylepšeným tónovým generátorem s technologií Super Articulation 2 a řadou nových zvuků. Nová je také DSP jednotka, zaručující výborné efektování a velký podíl na celkové zvukové kvalitě. Úměrně vývoji a změnám v populární hudbě jsou také zařazeny nové styly. Nástroj se dá konečně také ovládat pomocí tahových potenciometrů. Následuje mnohem lépe viditelný displej, propracovanější HD recording, možnost instalace RAM a využívání samplů, rychlejší přenos souborů přes USB 2, LAN port a také nové řešení síťového kabelu.

 

Zvuk

Díky nové DSP jednotce má nástroj skvělou dynamiku, tónový generátor přináší s technologií Super Articulation 2 dosud neslýchané možnosti. Zvukové artikulace jsou schopny natolik obohatit výsledek, že při dobré stylistice hry opravdu slyšíte živé nástroje.

Podstatné je, že ty nejlepší barvy z předcházejících typů nástroje jsou obsaženy také, ale znějí mnohem lépe. Řada zvuků klavíru, akustických, elektrických a basových kytar, bicích, dechů, syntezátorů a varhan představují na nástroji jednu z jeho nejsilnějších stránek. Speciálně bych zmínil zvuky Irish Pipe a kytarový Rock Legend, které považují za nejlepší.

 

Doprovodná jednotka

Celkem padesát nových stylů rozšiřuje již tak pestrou paletu doprovodů. Vynikající a propracované styly se nově objevují v těchto kategoriích - pop-rock, ballad, dance, swing & jazz, R & B, country, latin, movie & show, entertainer, world, rock, a disco. Se třemi variantami intra, stejným počtem endingů, dále pak čtyřmi variacemi tvoří tato sekce mocný nástroj pro živou hru. Řada písní z repertoáru Bon Jovi nebo Petera Gabriela tak díky novým doprovodům vyzní opravdu skvěle.

 

Design a ergonomie

Design nástroje již není po stranách tak futuristicky zkosený jako u verze 2, převažují zaoblené tvary, což vnímám jako rozumné a praktické řešení. Jinak je vše hodně podřízeno přehlednému ovládání, v němž je hodně cítit pozitivní dotazníkový feedback od obrovské uživatelské základny. Cokoliv se neosvědčilo u předchozí verze, je v nové vyřešeno lépe - priorita důležitých ovládacích prvků hry v reálném čase co nejblíže klaviatuře, nové slidery, dobře viditelný displej i venku. S podobně propracovanou ergonomií jsem se u podobných typů nástrojů zatím nesetkal. Yamaha navíc udržuje své hlavní ovládací prvky podobné i u nižších nástrojových řad. Platí tak, že kdo mění nižší verzi za vyšší a naopak, bez problémů se v ovládání zorientuje.

 

HD recording

Velmi užitečnou funkcí nástroje, která se objevila již ve verzi 2, je dvoustopý HD recording, jenž využívá vnitřního osmdesáti gigabajtového hard disku nově implementovaného již v základu. Při nahrávání dalších vrstev záznamu je možné dohrávat k již vytvořené základní playbackové stopě další party. Nastavit lze i vstupní citlivost nahrávky na displeji.

Podstatné je, že nahrávky lze normalizovat a dále upravovat a také exportovat překonvertovaný vnitřní formát ve formátu wav.

Nástroj umožňuje současné nahrávání puštěného MIDI file, živé hry a také mikrofonního vstupu.

 

Kontroléry

Nových devět tahových kontrolérů je pro hudebníky hrající na Tyros opravdovým požehnáním. Momenty jemného doladění ale i prudké změny parametrů, které praktičtí klávesisté ocení při živé hře, se díky nim řadí k velmi šťastným rozhodnutím při úpravě koncepce nástroje. Jejich dráha mohla být klidně větší, aby se parametry daly nastavovat ještě jemněji, ale s ohledem na omezený prostor mezi klávesnicí a displejem je maximálně možná. Příjemně tuhý chod tahových kontrolérů tento fakt značně vylepšuje.

 

Další, a to hodně očekávanou, novinkou jsou dvě samostatná tlačítka aktivující skryté funkce Super Articulation. V praxi to vypadá tak, že hrajete zvukem elektrické kytary a po stisknutí tlačítka se vám ozve gliss po strunách popřípadě další efekty. U akustických kytar je na tato tlačítka často naprogramováno klepnutí do vrchní desky, při hře s navoleným zvukem irské flétny nebo saxofonu se ozývají charakteristické intonační náběhy. Pomocí tlačítek, kde je vše ideálně nastaveno se v mnohých případech dá dosáhnout perfektnějších výsledků než při práci s modulačním kolečkem, které na levé straně samozřejmě také nechybí.

 

FSX klaviatura je výborná, s kovovými kontakty, hráč má velmi dobrý pocit ze hry, zároveň je zaručena její vynikající repetetivnost. Jistě by se řadě hudebníků hodilo také provedení se sedmdesáti šesti klávesami. Samozřejmostí je možnost připojení sustain pedálu, ale i artikulation pedálu.

 

LCD Displej

Ve verzi 2 jsem neustále nastavoval kontrast displeje, téměř nemožné bylo cokoliv přečíst venku. Tyros 3 nemá nikde nastavování kontrastu, protože displej je výborně viditelný ze všech úhlů a také při jakékoliv světelné konstelaci.

Řada klávesistů využívá možnosti zápisu textu, akordových značek, a také not, s kterými pracují při živé hře - nyní není důvod k žádným obavám z viditelnosti. Sedmapůlpalcový displej má vysoké rozlišení 640 x 480.

 

Konektivita

Kromě MIDI konektorů na zadní straně nástroje naleznete USB konektory to host, to device - ten je navíc umístěn také v přední časti. Zdvojení konektorů USB má praktický důvod, lze kopírovat data mezi dvěma USB zařízeními.

Kromě jackových výstupů nástroj obsahuje stereo vstup, v němž je jeden kanál vyhrazen mikrofonu, jehož gain se dá nastavovat otočným kontrolérem vedle vstupu. Opět škoda, že mikrofonní vstup není v provedení XLR s fantomovým napájením pro kondenzátorové mikrofony.

Nově implementovaný LAN konektor přináší možnost připojení k internetu.

 

Mixážní pult

Tyros 3 obsahuje řadu velmi užitečných vlastností ovládání. Mixážní pult poskytuje uživateli možnost přístupu k jednotlivým MIDI stopám a jejich poměrům, dají se v něm velmi přehledně vypínat a měnit nástroje a řada dalších parametrů.

 

Registrace

Téměř nekonečné množství registrů, které můžete ukládat na HD nebo USB flash nabízí přehledné strukturování nastavení k jednotlivým skladbám. Co uživatel uloží, to může při live vystoupení vyvolat stisknutím dvou tlačítek. Pohotové vyvolání registrační banky a čísla patří k dalším skvělým možnostem nástroje.

 

OTS

One Touch Setting je funkce, která automaticky při změně stylu a typu doprovodu přepíná předpřipravené zvukové kombinace, které se ideálně pojí s podkladem. Velmi dobrý pomocník při hledání aranžmá písní pro živé hraní - navíc v kombinaci s Music Finder umožňuje okamžité nastavení.

 

Hudební databáze

Vzpomeňte si buď na píseň, styl ve kterém je, takt, tempo nebo další kriteria výběru a zadejte je k vyfiltrování v Music Finderu. Ten vám nabízí několik stovek přednastavených variant různých žánrů. Je to neocenitelný pomocník v momentě, kdy hledáte ideální nastavení pro určitou píseň, vyhledané nastavení poté můžete pohodlně uložit do registračních pamětí.

 

Kompatibilita s Tyrosem 2

V oblasti přechodu na Tyros 3 jsem nenarazil na žádný problém, všechny podklady, registry a další nastavení si nový nástroj přebral z předcházejícího.

Pokud jste si k Tyrosu 2 nechali vyrobit obal, bude odpovídat i velikosti Tyrosu 3. Taktéž je tomu i s reproduktory a notovým stojanem, jež včetně úchytů odpovídají předcházejícímu modelu. Vzhledem k tomu, že tomu tak mezi verzí 1 a 2 nebylo, považuji to za výbornou zprávu.

 

Další praktické postřehy

S top keyboardy Yamaha pracuji již deset let téměř každý den v naší hudební škole Yamaha. Sleduji, jak velký pokrok se v této oblasti stal již od Yamahy PSR 9000.

Díky velmi jednoduchému a intuitivnímu ovládání si na Tyrose zvykli i velmi malí žáci, kteří se s ním úspěšně prezentují na soutěžích a koncertech. Možnost hrát na tento nástroj u nich vytváří pozitivní motivaci pro jejich další hudební rozvoj.

 

Při práci s Tyrosem hodně pracuji s registry, na které lze uložit komplexní nastavení nástroje - vybrat konkrétní MIDI skladbu, audio záznam, zvuk, doprovod, nastavení mikrofonu, mixáž skladby, notový zápis, text, transpozici, tempo skladby a další. Ve velkém množství repertoáru, který hrajete, tak může každá skladba obsahovat jen malý odkaz na číslo registru (například 1-8) a nástroj je okamžitě připraven.

 

Mezi hlavní oficiální stránky patří www.music-tyros.com, kde jsou velmi zdařilé video ukázky práce s nástrojem, jednotlivé zvuky a styly. Při zadání názvu nástroje do vyhledavače se vám objeví i řada neoficiálních stránek a v různých fórech jemu věnovaných se též můžete seznámit s řadou novinek a zkušeností uživatelů z celého světa.

 

Chystají se také sample zvuky, připraven je set Choir & Vocals, další jsou v přípravě.

 

Realizační tým

Hlavním producentem Tyrosu 3 je Kazuhisa Ueki, který úspěch nástroje přičítá komplexnímu zapojení zkušeností uživatelů, vývoji nových technologií, ale i erudovanému prodejnímu zázemí a řadě odborných předváděcích akcí. Pokud narazíte ve Frankfurtu, ale také u nás a jinde v Evropě na jména demonstrátorů Martin Harris, Joachim Wolf, Roman Sterzik, Peter Baartmans, buďte si jisti skvělým hudebním zážitkem spojeným s tímto nástrojem.

 

Závěr

Tyros 3 mě svým potenciálem skutečně nadchl, vývoj oproti předcházejícímu modelu opravdu pokročil. Řada oblastí byla vylepšena skvělým způsobem a byl vytvořen jeden z nejlépe znějících keyboardů na trhu.

 

Info:

Yamaha Tyros 3 je špičkový keyboard s vynikajícími zvuky a propracovanými doprovodnými styly, HD recordingem, šedesát jedna klávesami, výklopným barevným displejem a vestavěným osmdesáti gigabajtovým hard diskem.

 

Plus:

jednoduchost ovládání

ergonomie nástroje

vynikající zvuky

Super Articulation 2

výborné doprovodné styly

HD recording

DSP jednotka

LCD displej

software nástroje

kompatibilita reproduktorů a notového stojanu s Tyrosem 2

 

Mínus:

krátká dráha sliderů

neobsahuje XLR vstup na mikrofon s fantomovým napájením

není ve verzi se 76 klávesami

 

zvuky: 749 zvuků, 35 bicích sad, 480 XG a 256 GM2, SA2 technologie

styly: 450 stylů s využitím MegaVoices

varianty stylů: 3 x intro, 4 x variace, 3 x ending, break

polyfonie: 128

klaviatura: 61 kláves, typ FSX s aftertouchem

HD recording: 2 stereo stopy play, 1 stereo stopa recording

vnitřní HD: 80 GB

konektory: MIDI, line out, aux in-out, video, RGB, USB, LAN, headphones

display: LCD 640 x 480

sample RAM: 1024 MB

slidery: 9 sliderů

efekty: komplexní DSP jednotka (reverby, chorusy, kompresory, ekvalizéry...)

rozměry: 1140 x 143 x 450 mm

váha: 15 kg

Psáno pro časopis Muzikus