Bubnoštěky - mahagonové paličky - exotika nakřivo

Bubnoštěky - mahagonové paličky - exotika nakřivo
Bubnoštěky - mahagonové paličky - exotika nakřivo

Tak jsem zase neodolal, klikl a objednal. Asijský server snad úplně se vším, ceny většinou mírné, křivené různě poplatky za dopravu, platba výhradně předem a rychlost dopravy, jako by s tím chodili pěšky. Pozdě, ale přece mi nakonec přišly tři páry mahagonových paliček značky Ammoon. Zní to jak indiánské zaklínadlo věčné erekce, ale kdo ví, co to nakonec znamená. Na pohled docela pěkné, elegantně tmavé, celodřevěné o velikosti 5A.

Že kuličky prolezly pytlíkem a koukaly už na pošťačku, vzal čert - paličky pouť přežily a došly všechny. Ale než jsem s nimi uhodil, rozkutálel jsem je ze zvyku po stole, zvědav na jejich přímost. Mrskaly se jako vánoční kapr na váze. Konkrétně - dvě byly ještě jakž-takž, dvě byly hodně křivé a zbývající dvě křivé o trochu míň. Jestli je soudruzi soustruží z málo vyschlého dřeva a dosychají a křiví se tím cestou, nebo na ně mají tak blbý soustruh, anebo je tam vlhko ve skladě, bůh suď, nejspíš to první. V krámě u nás bych ty horší okamžitě reklamoval, pokud bych si je vůbec odnesl. Ale když už mi za ně vrátili peníze, jakože to nedošlo v termínu, tak mi to bylo nějak trochu jedno. Před Vánocemi asi měli docela frmol, garantované lhůty tak šly do komína a peníze se vracely.

Pak došlo na vážení. Průměr z šesti kusů byl 46 gramů. Odchylka 6,1 % není v porovnání s ostatními z těch nejhorších. Mimochodem, v odchylkách váhy, z těch, co jsem pohrabal doma, nejhůř dopadly dubové palice Stagg SO5A - ty měly rozptyl 9,3 % při 43 gramech průměrné hmotnosti. Podotýkám, že různí výrobci si pod velikostí 5A představují hodně různé průměry, délky 402 až 406 mm naproti tomu u všech celkem sedí. Proto byly dubové lehčí než mahagonové - měly míň dřeva. Nejlíp dopadly hikorové palice Fantastick prodávané po snopech, ty se hmotností navzájem lišily o 1,2  %, a Balbex Premium Hickory 5A N s nylonovou bambulí s odhylkou 1,8  %. Hikorové Silverfox SF-JX B byly dokonce párované podle váhy - téměř shodnou hmotnost měly v jednom páru, ale hodně rozdílná hmotnost byla u párů různých. Připomínám, že jsem bral jenom z aktuálních domácích zdrojů, ostatní tedy nechť prominou. Anebo ať příště pošlou vzorky.

Bubnoštěky - mahagonové paličky - exotika nakřivo
Bubnoštěky - mahagonové paličky - exotika nakřivo

A teď to bubnování. Že byly paličky trochu křivé, mi nevadilo vůbec. Co bylo horší, byla pružnost materiálu. Zvlášť při zavíření na některý z kotlů se asi frekvence úderů potkala s rezonancí samotné paličky, a za chvíli mimne za takového hraní brněly prsty. Hikory, javor ani dub tuhle nectnost neměly. Možná kdyby soudruzi tak nešetřili a vytočili z mahagonu tlustší „baldu“, rezonovala by milá palice míň nebo vůbec, kdo ví. Naopak třeba na jazzové vyšívání na ploše činelu ride jsou díky své malé hmotnosti takřka výborné, ale zase „bumbác“ na floor tom má od nich trochu menší razanci, protože kousek z vašeho nápřahu prostě pohltí a odpruží ta palice.

Mahagonové dřevo neznamená dřevo z jednoho stromu, vyjadřuje o jen jeho tmavé načervenalé barvy a částečně i jeho mechanické vlastnosti. Ten pravý pochází ze svitenie mahagonové, ale ta roste v pralesích Střední Ameriky, kde to zatím Čína nemá úplně pod palcem. Africký mahagon z dřev stromů rodu khaja roste v západní Africe (Khaya senegalensis)a na Madagaskaru, a pak existuje ještě světlejší dřevo, takzvaný bílý mahagon, ten je z ledvinovníku západního (Anacardium occidentale). Někdy se za mahagon považuje taky dřevo stromu sapeli, který ten také patří do čeledi stromů entandrophragma. To jsem chytrej, když mám doma internet. Netuším tedy, co přesně jsem měl v ruce, ale za vypsaným názorem si stojím. Co ale vím určitě, je to, že od vás nebudou nikam posílat informace o tom, jak blbě s nimi bubnujete. I když, kdo ví...

Odkládám tedy šest exotických dřívek, ať už jsou z čehokoliv, mezi zálohy a kuriozity a zůstávám u dříve vyzkoušeného. A taky jim napíšu, že už mi to konečně přišlo, jestli za to přece jen nebudou chtít znova poslat nějaké ty peníze.

Psáno pro časopis Muzikus