8/2018

Editorial

  • Letošní frankfurtská výstava hudebních nástrojů Musikmesse ukázala, že vývoj a výroba hudebních nástrojů rozhodně nemají v dnešním světě překotného vývoje digitálních technologií na růžích ustláno. Ano, digitalizace neskutečným způsobem posunula komfort při zpracování zvuku, ale v zásadě jde jen o replikování zařízení, nástrojů a postupů, které byly vynalezeny už v době analogové. Vše je dnes uloženo v nulách a jedničkách, a pokud nenastane black out, který vymaže hard disky či flashky, tak to bude nezměněno uloženo navěky. Jenže taky víme, že mezi nulami a jedničkami jsou mezery, kde nic není a při zpětném převodu do analogu si to kompjůtry musejí domyslet, ehm, tedy dopočítat. Nechci se pouštět do hodnocení, zdali to dopočítají dobře, nebo ne. Chci tím jen říci, že láska ke světu analogů stále zůstává a moc se s tím zatím nedá nic dělat.

    Když mi pak na stole v redakci přistane článek s podtitulem Od analogu k digitálu a zase zpátky, tak je to opravdu příjemné počtení. Jezz. zpracoval poutavě historii legendy, která rozhodně ví o analogu i digitálu hodně, o firmě Universal Audio. Je fascinující číst si o dobírání se Billa Putnama, zakladatele Universal Audia, Tomem Dowdem, zvukařem a producentem a Les Paulem o tom, kdo s čím přišel první. Za všechny vynálezy, od nich pochází vícestopý záznam, bez kterého si dnešní nahrávání neumíme představit. Firma dnes pod vedením synů Billa Putnama Jamese a Billa Jr. na jedné straně stále vyrábí analogy, ale zároveň i digitální kopie svých legendárních hardwarových „krabic“. A některé musí dokonce vykoupit zpět, neboť jim je nikdo na rozmontování nepůjčí, neb jejich hodnota bývá i několik desítek tisíc dolarů. Ta doba překotného vývoje se asi už nikdy nevrátí.

    A tak mějte na paměti, když do hard disku točíte tří stou padesátou verzi a po každé natočené frázi mačkáte Undo, dohráváte v projektu šedesátou osmou stopu, že dříve tomu tak nebylo. A i když se hudba ohromně posunula, tak nelze říci, že jen dopředu. I tehdy se točily do dvou či čtyř stop pecky, které se hrají dodnes. Z redakce vám přejeme hezký konec léta a závěr festivalové sezóny.

Články v tomto čísle