Samson MediaOne M30 - malé dvoupásmové aktivní monitory pro poslech v blízkém akustickém poli

A mám tu na stole další technickou drobnost, tedy dvě malé reprobedničky s plastovou uzavřenou ozvučnicí, určené podle jejich uspořádání nejvíc asi k ozvučení počítačů, ať vám už na nich běhá nějaké to domácí ministudio, anebo na něm jen koukáte na filmy či hrajete střílečky.

Samson MediaOne M30 - malé dvoupásmové aktivní monitory
Samson MediaOne M30 - malé dvoupásmové aktivní monitory

Vzhled a uspořádání

Monitory jsou to aktivní a dvoupásmové. A pokud žádáte, aby vám to i u počítače příjemně dunělo, lze k nim připojit ještě třetí pásmo, společné

 

pro oba stereo kanály, totiž aktivní subwoofer. Můžete použít k nim na míru uštrikovaný Samson MediaOne 10S nnebo asi jakýkoliv jiný aktivní s odpovídajícím linkovým vstupem. Malé bedničky jsou vyvedeny v elegantním lesklém designu, v klavírové černi, s mírně zapuštěnými nekrytými reproduktory. Dobré vyzáření výškového reproduktoru podporuje mělký zvukovod eliptického profilu protažený ve vodorovném směru.

Obě reprobedny, jak už to u počítačových příslušenství bývá, nejsou přísně symetrické - v levém kanálu sídlí veškerá elektronika, strkají se do něj všecky vstupy, řídí se na něm hlasitost, vycházejí z něj všecky výstupy - jimi myslím standardní sluchátkový a sloučený basově filtrovaný výstup pro subwoofer - a přivádí se k němu i síťové napájení. Místo obvyklé napájecí zásuvkové kostičky je tentokrát i síťová napájecí část zesilovačů schovaná v bedně taky, takže vzadu najdete dvoupólový zásuvkový konektor ShuKo a v příslušenství taky smotaný příslušný síťový kablík. Hodně na malou bedýnku, zatímco v pravé bedně, kterážto je s tou levou propojena jediným kablíkem, dvojlinkou, sídlí toliko oba reproduktory, středový a výškový, a jejich pasivní výhybka. Vzadu jí proto taky sebrali nějakých 16 mm na vyrovnání objemů.

 

Jeden by možná řekl, že měkký polokulový vrchlík nemůže slušně vyzářit žádné výšky. Leč opak je pravda. Při vyšších frekvencích, pro které jsou tyhle reproduktory určené, měkká membrána znamená zároveň lehká, a tudíž dobře kmitající ve výškách. Že je na omak měkká, nevadí, neboť při těch fofrech, jako třeba 2000krát pumpnout tam a zpátky, tuhost jejího materiálu ještě stačí na to, aby se nestihla zkrabatit. Je taky buzená zevnitř a v celé válcové ploše magnetické štěrbiny, takže prst mačkající shora její vrchlík je síla jdoucí odjinud.

 

Funkce hrací

Od plastových bedýnek, byť dvoupásmových, samozřejmě nelze čekat high-endový zvuk. Záznam symfonické hudby bych podle nich asi taky nemíchal, ale velmi slušně by mohly posloužit ve studiích jako tzv. etalon kuchyňského rádia, jímž kdysi proslavila legendární Yamaha NS-10 či NS-10M. Je ale otázkou, kolik hudby se ještě míchá pro tzv. kuchyňská rádia, když asi většina lidí poslouchá hudbu z mobilů na sluchátkové špunty.

Co se týká všeuměleckého přednesu obou bedýnek, na středech a výškách nemám celkem námitek. Co se týká basů, na nižších, a ještě nižších, frekvencích se začínají znatelně dusit a výpomoc nějakého subbasového média jim určitě pomáhá.

 

Závěrem

Dali mi do ruky malé, příjemné, vcelku neošizené dvoupásmové reprobedýnky, které vám mohou docela dobře sloužit, pokud s nimi nebudete chtít ozvučovat stadiony.

 

Info:

Samson MediaOne M30 je pár malých aktivních reproduktorových dvoupásmových monitorů se společným výstupem pro subfoofer. Cena je 2590 Kč.

 

Plus:

odfiltrovaný basový výstup se sloučenými kanály pro společný subwoofer

výstup pro sluchátka odpojující reproduktory

 

Mínus:

Mínusy nenacházím, kdo nečeká zázraky, není zklamán.

 

Technické parametry

středo-basový reproduktor 3” (76,2 mm, polypropylénová membrána s měkkým butylovým okrajem)
výškový reproduktor 3/4” (19 mm, s měkkou polosférickou membránou)
frekvenční rozsah 50 Hz až 20 kHz (pro pokles –2 dB oproti 1 kHz)
RMS výkon zesilovačů 2x 10 W
zkreslení T.H.D.   83 dB (při plném výkonu)
vstupní konektory RCA jack (cinch)
výstupní konektory 3x TRS, jack 1/8” (3,5 mm) pro pravý reproduktor (vzadu na levé bedně), pro sluchátka (vpředu na levém monitoru), frekvenčně filtrovaný sloučený výstup pro subwoofer (vzadu na levé bedně)
ovládání vypínač napájení v krajní poloze regulátoru hlasitosti, hlasitost (na levé bedně vpředu), zdůraznění basů (přepínačem vzadu na levé bedně)
indikace zapnutý stav svícením bílé LED diody
rozměry (šířka x hloubka x výška) 127 x 165 (149 mm pravá) x 190 mm
celková hmotmost obou beden 3,31 kg

 

http://www.samsontech.com/samson/products/studio-monitors/media-one/mediaonem30/

Psáno pro časopis Muzikus