12/2010

Editorial

  • Tak se nám to pomalu krátí, začíná advent a od konce roku nás dělí už jen tlupa čertů s Ježíšekem, štěpánskou metelicí a silvestrem. Pro hodně z nás nastává nejveselejší část roku. Hynek má rád cukrlátka, Vilém ty tekutý cukrlátka, no a třeba Jarmila zas první sněhový radovánky a dárky. Každý si najdeme to svý, na jednom se ale stoprocentně shodneme: Co by to byly za svátky bez rodiny a přátel? Jistě je vás spousta muzikantů, co trávíte hodně času mimo domov. Ať již jste se natrvalo odstěhovali za „slávou“ do velkého města nebo prostě nemáte přes neustálé koncerty, zkoušky a nahrávání čas navštívit rodinu a staré známé přátele, nyní je jedinečná příležitost to změnit. Vezměte si mezi svátky dovolenou, kupte víno, dobrou skotskou nebo vyhrabejte dvacet let zakopanou slivovičku a obražte známý. Přibalte s sebou španělku, zavzpomínejte, zabékejte. Malý dárek potěší - co třeba prosincový Muzikus? ;-)

    Mezi návštěvami vám jistě zbude i nějaký ten čas ke sledování televize. Spousty pohádek, filmů, starých, nových, dabovaných... Zamysleli jste se někdy, coby muzikanti neustále řešící zvuk svých nástrojů (nahrávek), nad zvukem linoucím se z TV reproduktorů? Jak zní dabing? Nepřišlo vám někdy divný, proč ze scény z kostela je zvuk jak u vás v obýváku? Co třeba ruchy? Vrzání dveří, kroky, sekání trávy, příjezd lokomotivy? Tohle vše mají na starosti mistři zvuku - stejně jako v nahrávacím studiu. Připravili jsme pro vás do Muzikusu netradiční článek - Andělé na kolejích: Zvuková dramaturgie. Přečtěte si poutavé vyprávění mistra zvuku Vojtěcha Zámečníka, jak se tvořil zvuk do tohoto historického film, který má vtáhnout diváka do 40.-50. let minulého století. Plugg-iny a virtuální nástroje? Ale kdeže, pro dokonalou autentičnost, ale hlavně atmosféru, to chce zvolit jinou cestu - reálné synchrony i postsynchrony z daného prostředí! Jak umocnit divákův dojem z filmu, co udělat pro lepší se „vdění“ do filmu? Zvuk zde hraje velmi důležitou roli. Kolikrát ho ani nevnímáme, a někdy nás pořádně vyleká. Vždy je velmi důležitý. Málokterý profesionální film se zabývá zvukem na takové úrovni jako tento amatérský snímek. Ale pozor, amatérský pouze rozpočtem a zapálením, kterými tým tvůrců filmu oplýval. Více o filmu si můžete přečíst třeba tady: www.csfd.cz/film/259513-andele-na-kolejich/

    A ještě mám pro vás jednoho výherce. Podepsanou kytaru LTD Gus-200 a pětiwattové kombíčko Blackstar HT-5 si z naší redakce odnese Vladimír Duchoň ze Sušic. Šťastnému majiteli gratulujeme! Fotku a krátkou reportáž z předávání ceny najdete v lednovém čísle. Že stále nevěříte na Ježíška...?

    Petr Škuta

Články v tomto čísle