Markbass JP Old White 4 CR MP - čtyřstrunná baskytara osazená kvalitní třípásmovou elektronikou

Markbass JP Old White 4 CR MP - čtyřstrunná baskytara osazená kvalitní třípásmovou elektronikou
Markbass JP Old White 4 CR MP - čtyřstrunná baskytara osazená kvalitní třípásmovou elektronikou

V tomto testu vám představím profesionální, kvalitně zpracovanou, čtyřstrunnou baskytaru typu Fender s aktivní elektronikou od renomované firmy Mark Bass.

V úvodu článku si dovolím ventilovat mé zamyšlení nad tím, jaký obrovský vliv měl kultovní konstruktér Leo Fender na směr ve zvuku a designu hudebních nástrojů. Leo dal našemu světu baskytar několik zásadních pozic snímačů, typů snímačů, zapojeních elektroniky, design, ale hlavně i výběr a kombinace použitých materiálů. Nástroje Fender se díky tomu staly absolutními ikonami. Touha po nezaměnitelném zvuku a designu nástrojů Fender je stéle všudypřítomná, a tak řada světových výrobců nabízí své produktové variace. Připomeňme si značky šířící poselství této nadčasové konstrukce. Ken Smith, Fodera, MTD, Sadowsky, Mike Lull, Roscoe, Atelier Z, Sandberg, Tino Tedesco, Lakland, Alleva Coppolo, Spector, Ibanez atd. atd., a samozřejmě i Markbass. Někteří z těchto výrobců přinesli svůj originální design a zvukový otisk, přesto nabízejí i typy nástrojů v duchu firmy Fender.

 

Popis

Označení JP si ve světě baskytary rozluštím jako kombinaci konfigurací snímačů Jazz Bass spolu s tvarem těla Precision. My basáci rozlišujeme ještě pozici snímačů let šedesátkových a sedmdesátkových. Markbass zvolil pozici z let sedmdesátých, kdy Fender umístil kobylkový snímač blíž ke kobylce. Nástroj působí čistým dojmem, tělo je matné a jeho dominantní strukturou jsou přiznané tmavší tahy štětce. Krk je v klasickém pojetí, tedy co se designu týče. Rádius hmatníku je ale výrazně plošší. Bohužel jsem na internetu v popisu nástroje nenalezl hodnotu jeho zakřivení. Hmatník je opatřen perleťovými bloky. Hlava nástroje musí být (zřejmě kvůli patentu na tento design) jiná, tedy tvar má jiné křivky než klasický Fender. Je doplněna designovou lamelou ve stejném duchu jako tělo. Naleznete zde logo firmy a modelové označení. Krk spolu s hmatníkem jsou z javoru, tělo je ze smrkového dřeva z oblasti Val di Fiemme. Krk je k tělu přišroubován. Hardware si firma Markbass vyvinula vlastní, a tak na těchto komponentech naleznete rovněž logo firmy.

 

Víte, jen tak mimochodem, že JP není to samé co PJ?

 

Stejně jsou na tom snímače a elektronika. Nástroj je osazen dvěma singly a aktivní elektronikou s možností pasivního režimu (pět potenciometrů). Použitá elektronika je v uspořádání volume/volume/tone. Tedy hlasitost je u každého snímače regulovatelná zvlášť. Potenciometr Tone (tónová clona) má díky konstrukci push/pull i funkci přepnutí do pasivního režimu. Korekce jsou v uspořádání basy, středy a výšky, přičemž basy jsou hráčově ruce nejblíže. Většinou bývá uspořádání korekcí naopak, ale když se tak zamyslím, v praxi asi sahá ruka dřív na korekci basů a středů než výšek. Jde ale určitě o individuální potřebu každého hráče. Výrobce přikládá i velmi kvalitní měkký obal.

Markbass JP Old White 4 CR MP - čtyřstrunná baskytara osazená kvalitní třípásmovou elektronikou
Markbass JP Old White 4 CR MP - čtyřstrunná baskytara osazená kvalitní třípásmovou elektronikou

Zvuk

Co se zvuku týče... Ano, je to Jazz Bass! S tímto nástrojem je třeba ve spolku Fenderových příbuzných počítat. Zvuk má tu správnou dynamiku a jedinečný zvukový charakter. To celé s možností aktivního režimu, který umožní některým hráčům tyto specifika ještě vyzdvihnout. Nutno dodat, že nástroj funguje skvěle i v pasivním režimu. Každopádně u elektroniky bych se rád zastavil. Jde podle mne o velmi vyvážený a dobře naladěný prvek. Přidáním basů získáte hloubku, ale rozhodně nejde o zahuhlané bahno. Středy dodají zvuku pevnost a jsou naladěné tak akorát. Výšky vyladí potřebnou artikulaci. Jednotlivá pásma můžete přidávat a ubírat, tedy v našem jazyce jde o korekce typu cut/boost. Mezi pasivním a aktivním módem (při „rovných“ korekcích) není rozdíl ve zvuku nebo v nárůstu hlasitosti markantní. Použitá aktivka mne opravdu velmi oslovila a pro někoho může být zajímavé, že jí firma Markbass nabízí i jako samostatnou komponentu.

 

Závěr

Nástroj jsem si dovolil seřídit podle vlastních potřeb a všechny změny nastavení ochotně akceptoval. Tuto baskytaru bych doporučil tomu, kdo hledá nástroj typu Jazz Bass. Nejen díky použité elektronice ušité „na míru“ jde o dobře vyladěný nástroj, který poslouží hráčům napříč hudebními styly.

 

Info:

Markbass JP Old White 4 CR MP je čtyřstrunná baskytara osazená kvalitní třípásmovou elektronikou s možností přepnutí do pasivního režimu. Cena je 43 510 Kč.

 

Plus:

konstrukce

zvuk

aktivní elektronika

obal

 

Mínus:

Osobně bych uvítal ovládání snímačů volume/blend místo volume/volume.

 

Technická specifikace

materiál krk/hmatník javor
materiál těla smrk
aktivní elektronika ano, třípásmová
napájení 9V baterie
menzura 34”
počet pražců 20
obal součástí ano

 

http://www.markbass.it/product-detail/mb-jp-old-white-4-cr-mp/

Psáno pro časopis Muzikus