PreSonus Revelator - USB mikrofon

PreSonus Revelator - USB mikrofon
PreSonus Revelator - USB mikrofon

Po dvou letech na mém testovacím stole přistál opět jeden z USB mikrofonů. Jednalo se o novinku americké firmy PreSonus s názvem Revelator. V dnešním testu si řekneme, co vše tato novinka nabídne.

 

Co najdete v balení

Úhledně zabalený mikrofon uchycený přímo ke stolnímu stojánku. USB kabel k propojení s počítačem. Kovový adaptér k našroubování přímo na spodní část mikrofonu. Rychlý návod k použití a garanční kartu. Plnohodnotný manuál lze zdarma stáhnout ve formátu PDF z webových stránek výrobce. Škoda je, že k mikrofonu není žádné pouzdro. Zřejmě se počítá s tím, že jej budete používat jen se svým počítačem.

 

Připojení

Vše je jednoduché. USB C zapojíte do Revelatoru. USB A přímo do počítače nebo napájeného USB hubu. Při testování jsem používal hub i klasický USB port. Vše fungovalo na první dobrou. Po propojení se rozsvítí modře tlačítko Preset a fialově Monitor. Tím dává mikrofon signál, že je připraven k akci. Pro odposlech můžete ve spodní části připojit i sluchátka.

Mikrofon lze použít takřka okamžitě. V předvolbách systému v sekci zvuk zvolíte Revelator jako výchozí zařízení pro vstup i výstup, a je hotovo. Použít jej můžete v podstatě s jakoukoliv aplikací, která pracuje se zvukem. Standardně jsem používal GarageBand a Audacity. Po nastavení Revelatoru na vstupu i výstupu jsem ho mohl okamžitě používat.

Revelator je možné použít také pro Skype, Zoom, Google Meets nebo OBS Studiem. Veškerá nastavení jsou podrobně popsána v uživatelském manuálu. Použitím tohoto mikrofonu zvednete zvukovou kvalitu snímaného zvuku ve všech zmíněných programech.

Mikrofon lze používat i s applovskými iZařízeními která mají systém iOS nebo iPadOS. Musíte si ale dokoupit Apple Lightning USB 3 Camera Adapter. Mějte na paměti, že nelze používat klasický Lightning kabel s USB!

 

Registrace produktu a update firmwaru

Po registraci Revelatoru získáte od PreSonusu jako přidanou hodnotu softwarový balíček. Najdete zde Universal Control, Studio One Artist ve verzi pro Mac i Windows a balíček Studio Magic, který vám nabídne různé plug-iny a zvuky renomovaných světových značek, jako jsou Arturia, Native Instruments, UVI a další. Právě tyto plug-iny skvěle rozšíří možnosti DAW Studio One Artist.

Možný je také update firmwaru. Pokud bude potřeba, automaticky vás k tomu vyzve software Universal Control. Update firmwaru lze také spustit ručně v nastaveních (Settings). Systém jsem updatoval z verze 1.02 na 1.13 během pár vteřin. Po aktualizaci se zobrazí aktuální verze, sériové číslo a základní nastavení mikrofonu.

PreSonus Revelator - USB mikrofon
PreSonus Revelator - USB mikrofon

Ovládání

K fyzickému ovládání mikrofonu jsou na přední části umístěny dvě tlačítka (Preset a Monitor) a jeden knoflík (Volume) s funkcí vypínání a zapínání zvuku (Push to Mute). Pomocí těchto ovladačů nastavujete různé možnosti mikrofonu.

Revelator má k dispozici osm snadno použitelných předvoleb zpracování a efektů (Brocast Male, Brocast Female, CB Radio, Screamer, Slap Echo, Space Overlord, AM radio a Android). Jistě jste někdy slyšeli některý z těchto pojmů - ekvalizér, kompresor, gate, limiter či reverb. Právě tyto efekty jsou tajemstvím profesionálních vysílacích studií. Předvolby tohoto mikrofonu jsou navrženy tak, aby nahrávaný výsledek zněl co nejlépe i bez zkušeností se zvukovou technikou. Stačí si jen vybrat správnou předvolbu (Preset). Malou vychytávkou je, že mikrofon umí zobrazit předvolby také barevně. Nápis Preset na tlačítku pak svítí modře, žlutě, zeleně nebo růžově.

Budete-li chtít nastavit například vstupní úroveň Revelatoru, musíte stisknout a podržet tlačítko Monitor. Knoflík hlasitosti se rozsvítí zeleně a vy můžete začít ovládat úroveň mikrofonu. Samozřejmostí je nastavení hlasitosti sluchátek nebo ztlumení mikrofonu (knoflík svítí červeně). Pokud je mikrofon ztlumený, můžete nadále poslouchat zvuk z počítače. Vytvořit lze také vlastní mix mezi signálem z mikrofonu a přehrávaným zvukem z počítače. Zmáčknete-li tlačítko Monitor, pak doprava přidáváte playback a doleva mikrofon.

Ovládání je skutečně jednoduché a pochopíte ho okamžitě.

 

Software Universal Control

Tento užitečný prográmek rozšiřuje možnosti Revelatoru rozšiřuje. Díky němu můžete mimo čtyř základních předvoleb získat další čtyři. Vytvořit lze také osm vlastních nastavení. Celkem pak bude k dispozici 16 předvoleb, které se dají kdykoliv rychle vyvolat.

K mání jsou i různé pokročilé funkce. Nastavovat můžete různé parametry: Fat Channel (Hig Pass Filter, Gate, Compressor, Equalizer, Limiter) a Voice FX. Není zapomenuto ani na Reverb.

V sekci nabídka nastavení (Settings Menu) můžete zvolit jednu ze tří směrových charakteristik. K dispozici je kardioidní, osmičková a kulová. Jsou zde i další možnosti. Zapnutí Fat Channelu na výstupech USB streamu, režim přednastaveného tlačítka (Preset Button Mode), režim ztlumení tlačítka monitoru nebo mikrofonu (Mute Button Mode) a Reset, pomocí kterého obnovíte základní tovární nastavení.

K dispozici je i malý mix s pěti kanály (mikrofon, USB 1/2, USB 3/4, USB 5/6 a reverb). USB 1/2 nese označení Playback, USB 3/4 Loopback 1 a USB 5/6 Loopback 2. Použití může být následující: USB1/2 pro hudbu pouštěnou z počítače, 3/4 například pro Skype a 5/6 pro Zoom. Stačí přidat signál z mikrofonu, případně reverb, a jedete naživo.

Možnosti nastavení Universal Controlu jsou skutečně bohaté. Popsat je všechny v tomto testu by bylo zcela nemožné. Pokud se tedy chcete dozvědět více, nahlédněte do uživatelského manuálu.

 

Požadavky na počítač

Revelator podporuje dva nejpoužívanější operační systémy v 64bitové variantě. Minimální požadavky jsou následující: Windows 10, procesor Intel i3, AMD A10 a lepší. Paměť 4 GB je základ. Doporučeno je 8 GB a více. Applovský macOS 10.13 a vyšší. Intel i3 a lepší. S pamětí je to stejné jako u Windows.

Oba operační systémy vyžadují 32 GB na pevném disku. Monitor s minimálním rozlišením 1366 x 768 px a vyšším. Pro dotykové ovládání je vyžadován multitouch monitor. Kompatibilita je zaručena u portů USB-C a USB-A 2.0.

Pokud tyto požadavky dodržíte, měl by Revelator pracovat bezproblémově. Osobně jsem testoval mikrofon na sestavě MacBook Pro s následujícími parametry: 4 GB RAM na 1600 MHz, macOS Catalina 10.15.7, USB 2.0. Vše fungovalo na jedničku.

 

Apple Lightning USB 3 Camera Adapter rozšíří možnosti vašeho iZařízení. Adaptér je kompatibilní s celou řadou iPodů, iPhonů a iPadů. Naplno jej však dovede využít prozatím jen iPad Pro. Adaptér je primárně určen k přenosu fotek a videí z digitálního fotoaparátu. Pokud připojíte napájecí adaptér, rozšíříte jeho možnosti a všestrannost použití. Připojit pak můžete další periferie jako rozbočovače, ethernetové adaptéry, čtečky karet CompactFlash, SD nebo microSD. Připojit můžete samozřejmě i audio a MIDI rozhraní. Právě prostřednictvím tohoto adaptéru připojíte i dnes testovaný PreSonus Revelator.

 

Revelator v praxi

V této části se zaměříme hlavně na charakteristiky tohoto mikrofonu. Začneme kardioidou. Tu využijete hlavně tam, kde je potřeba zachytit jeden hlas, například komentáře. Tato charakteristika ignoruje zvuk přicházející z místnosti a snímá pouze váš hlas. Osmička se dobře hodí pro podcastové rozhovory dvou lidí. Mikrofon umístíte mezi sebe a dotazového a rozhovor může začít. Jedna strana snímá tazatele a druhá hosta. Koule se hodí například skvěle pro rozhovor u kulatého stolu, protože zvuk je snímám po celém jeho obvodu. Koulí by se dala také dobře zaznamenat třeba zkouška ve zkušebně, kdy si muzikanti sednou okolo mikrofonu.

Celková práce s mikrofonem byla jednoduchá a intuitivní. Díky Universal Controlu si můžete detailně nastavit mikrofon hezky dle svých představ. Díky jeho možnostem bude zvuk vždy přesvědčivý. Dobré by bylo, kdyby měl mikrofon ještě na těle fyzický přepínač směrových charakteristik. Bylo by to z mého pohledu daleko rychlejší a pohodlnější i pro použití v jiných programech.

 

Závěr

Revelator firmy PreSonus je výborný USB mikrofon, který společně s dodávaným softwarovým balíkem nabízí uživateli velmi zajímavé možnosti. Díky jeho robustnímu zpracování, univerzálnímu uchycení a třem charakteristikám jej můžete použít prakticky kdykoliv a kdekoliv. Využití najde při podcastingu, u hraní her, v domácím studiu nebo streamování. Právě u posledně jmenovaného můžete použít dokonce až dva zpětné streamy. Ty umožňují nahrávat výstup hovorů přes Skype či Zomm do sterea přímo do DAW Studio One ve zvukové kvalitě 24 bitů/96 kHz. Takto bychom mohli ve výčtu pokračovat.

Pokud tedy hledáte takového všestranného pracanta, mohl by právě Revelator patřit k těm USB mikrofonům, které by neměly uniknout vaši pozornosti.

 

Info:

Revelator americké firmy PreSonus je USB mikrofon nabízející tři charakteristiky, processing, ekvalizaci a šestnáct továrních presetů a softwarový balíček. Cena je 4390 Kč.

 

Plus:

univerzálnost mikrofonu

integrované DSP

16 přednastavených předvoleb pro jednoduché použití

obsáhlý softwarový balíček

software Universal Control

 

Mínus:

obal na mikrofon

absence fyzického přepínače směrových charakteristik

 

Technická specifikace

bitová hloubka / vzorkovací frekvence 24 bitů / 44,1; 48; 88,2; 96 kHz (44,1 a 48 kHz pouze na macOS když je v multi modu)
směrové charakteristiky kardioidní, osmičková, kulová
celkový počet presetů 16
integrovaný DSP PreSonus Fat Channel: High Pass Filter, Noise Gate, 3x Compressor , 3 pásmový EQ, Limiter, hlasové efekty: Comb Filter, Delay, Doubler, Ring Modulator, Vocoder, Reverb
další možnosti zvukové rozhraní 6 x 6; 2 x 2 analogový záznam a přehrávání; virtuální streamy 4 x 4 pro zpětnou smyčku v systému macOS i Windows
rozměry 130 x 130 x 225 mm
hmotnost 0,73 kg

 

https://www.presonus.com/products/revelator

Psáno pro časopis Muzikus