Roland GW-8E - nejmenším z řady workstationů

Roland GW-8E - nejmenším z řady workstationů
Roland GW-8E - nejmenším z řady workstationů

Workstation GW-8E je další generací jedinečné modelové řady GW pracovních stanic firmy Roland, který je určen všem milovníkům této značky.

Firma Roland nabízí na našem trhu v kategorii Music Workstation celkem čtyři modely. Od nejdražšího Fantomu G8 přes Fantom G7 a G6 až po nejmenší a nejlevnější model GW-8E.

Právě posledně jmenovanému se budeme v dnešním testu věnovat.

 

Na první pohled

Design GW-8 je proveden v černo-šedé kombinaci, čímž se stává jediným v řadě wokrstationů, který je takto proveden. Na čelním panelu najdete šedesát jedna kláves, LCD displej o rozměrech 240 x 64 bodů, krytku, pod kterou je umístěna šachta s konektorem pro připojení USB paměti, D-Beam kontrolér, pitch bend/modulation joystick, kolečko Value, které využijete k editaci parametrů, tři knoflíky, z nichž jeden slouží k ovládání hlasitosti a další dva slouží k úpravě vybraných parametrů v analogové sekci. K dispozici je také šedesát pět tlačítek pro volbu různých nastavení.

 

Všechny ovládací prvky nástroje jsou přehledně a logicky uspořádány v jednotlivých sekcích - D-Beam, Style Select, Backing Track, Analog Modify, Edit, Keyboard, Mode a Tone Select.

Na zadním panelu v levé části trůní logo Roland GW-8. V pravé části, vzato z leva doprava, najdete knoflík LCD kontrastu, MIDI Out/In, dva standardní jackové vstupy pro pedály Control a Hold, minijack pro připojení externího přehrávače - Ext Input, opět tři standardní jacky z nichž první dva jsou určeny pro výstup nástroje R-L/Mono a třetí pro sluchátka, jeden port USB MIDI, úchyt pro kabel adaptéru, jeden DC In pro připojení externího adaptéru a vypínač Power.

V krabici, kromě nástroje samotného, naleznete také adaptér k nástroji, CD s ovladači a softwarem, uživatelské manuály, kde nechybí ani česká verze, podložka pod hudební přehrávač, kterou lze nalepit na přední panel nástroje, a USB paměťovou ochranu s dvěma šroubky a inbus klíčem.

 

Na první dojem

Po zapnutí nástroje proběhlo na podsvíceném displeji logo firmy Roland, model nástroje GW-8 a poté se objevila úvodní obrazovka nástroje. Na předním panelu se také rozsvítila oranžově podsvícená tlačítka - World, Main, Variation 2, Auto Fill-In, Piano, modře podsvícené tlačítko - Perfrormance, oranžová ledka Master EQ a zeleně podsvícené a blikající tlačítko Tap Tempo. Náběh operačního systému trval něco okolo třinácti vteřin.

 

Hned na úvod jsem se podíval na verzi OS nástroje. Tuto informaci lze nalézt v Menu přístroje jako poslední položku v nabídce. Nástroj obsahoval OS GW-8E Version 1.02 /Ver.100, což nebyla poslední avizovaná verze OS 2.0. Sedl jsem tedy k internetu a trochu se porozhlédl po patřičných informacích ohledně updatu systému. Nebyl to vůbec žádný problém. Všechny updaty jsou volně ke stažení na www.roland.com.

 

Hned jsem tedy naformátoval přímo v nástroji osmigigabajtovou USB paměť, přepsal na ni všechna potřebná data k testu a provedl jsem update nástroje na verzi 2.0. Hned poté jsem se pustil do praktického testování, abych zjistil, co vše nového nástroj umí.

 

Operační systém

GW-8 má v této době k dispozici verzi operačního systému 2.0. Na internetu jsem našel čtyři dostupné verze pro tento model s označením - With Asian Collections, With Chinese Collections, With European Collections a With Latin Collections. Proto jsou nástroje u některých národních prodejců označeny za číslem 8 ještě jedním velkým písmenem, aby se vědělo, o jakou verzi OS se jedná . Například GW-8E je evropská verze. Na předním panelu také najdete barevnou samolepku s výše uvedeným nápisem kolekce. Ta evropská je modrá.

 

Jen v krátkosti si představíme, co umí nová verze 2.0. OS podporuje všechny předešlé funkce nástroje. K dispozici jsou však i nové funkce jako Style Composer, který vám umožní vytvořit či upravit hudební styl, Editor SMF souborů s možností zápisu jako nový soubor, nové presety hudebních stylů a další drobnější funkce.

 

K nové verzi OS je také manuál o čtyřiceti osmi stránkách a konečně i Style List. Detailněji se rozepisovat

o jednotlivých funkcích nebudu, jelikož by to přesáhlo rámec našeho testu. Dovolím si však tvrdit, že tyto nové funkce jistě uvítá každý kreativní uživatel, který bude chtít ze své „gévé osmičky“ vyždímat maximum.

 

Klaviatura nástroje

K dispozici je šedesát jedna standardních kláves s rychlostní úhozovou dynamikou, u které můžete pomocí tlačítka Key Touch změnit jejich citlivost. Nastavit lze následující citlivosti kláves: Light, Medium, Heavy a Fixed.

 

Klaviaturu můžete použít pro hru ve třech režimech. Single umožňuje hrát jednu zvukovou barvu po celé klaviatuře. Split umožní rozdělit klaviaturu na dvě části a každé z nich přiřadit jednu zvukovou barvu. Například basu pro levou a klavír pro pravou. Dělicí bod klaviatury lze volně přiřadit. Standardně je nastaven na C4. Poslední funkce Dual umožní navrstvit dva zvuky na sebe. Můžete tak po celé klaviatuře hrát dvěma zvukovými barvami, které si opět dle libosti vyberete.

 

Samozřejmostí jsou funkce Octave a Transpose. První jmenovaná funkce může posunout výšku tónu nahoru a dolů v oktávových krocích, maximálně o čtyři oktávy. Druhá funkce může transponovat vaši hru v reálném čase do jiné tóniny, aniž byste museli měnit daný notový zápis. Transpozici lze použít i v režimu Song Transpose.

 

Klaviaturu nástroje lze také odpojit od interního zvukového modulu. Poté ji můžeme využít třeba pro řízení jiného, externího zvukového modulu. Při hře na klaviaturu jsem se nesetkal s žádným problémem. Její kvalita plně odpovídá ceně testovaného nástroje.

 

Zvukový modul nástroje

Model GW-8 má k dispozici stodvacetiosmihlasou polyfonii, což se v dnešní době stává jakýmsi standardem i v této cenové kategorii. Samotný model má podobnou zvukovou výbavu a možnosti jako jeho kolega Prelude.

 

Základní kategorie obsahuje 896 zvukových barev, GM2 má dle standardu 256 zvukových barev a v sadě World, evropské kolekce, jich najdete 228. K mání jsou samozřejmě také rytmické sady. Těch základních je na nástroji třicet dva, GM2 devět a World osmnáct. Seznam všech kategorií zvukových barev a rytmických sad najdete jak v hlavním manuálu, tak v manuálu, který je speciálně vytištěn k dané World kolekci. Kvalita všech zvukových vzorků je v této kategorii víc než dostačující. Paměti vzorků je věnováno dvě stě padesát šest megabajtů. Škála zvukových barev je hodně pestrá. Najdete zde zvukové barvy z celého světa se zaměřením na evropské státy. Myslím, že si vaše uši určitě smlsnou, až se budou probírat touto pestrou nabídkou plné exotiky.

 

Výběr zvukové barvy či bicí sady, můžete provést dvojím způsobem. Pomocí kolečka Value nebo pomocí funkce Numeric, kde zadáte patřičné číslo zvukové barvy či bicí sady a potvrdíte tlačítkem Enter. I u tohoto workstationu můžete podrobně editovat zvukové barvy a zpětně je ukládat do uživatelských pamětí. K dispozici je celkem devatenáct parametrů, které můžete libovolně upravit.

 

Hudební styly

GW-8E obsahuje také hudební styly různých žánrů. V sekci Style Select si můžete vybrat jednu z šesti skupin - Pop/Rock, Dance, Jazz/Latin, Traditional, Word a User. I hudební styly jsou téměř totožné s modelem Prelude. U verze 2.0 najdete ve skupině World navíc patnáct nových hudebních stylů. Na „rolandích www“ si můžete také stáhnout Style List, což je seznam hudebních stylů k verzi 2.0. Tento seznam bohužel chybí v manuálu předešlé verze 1.02. Nicméně je dobré, že to firma napravila alespoň touto cestou.

 

Hudební styly mají k dispozici až osm partů s možností nastavení hlasitosti každého z nich. U každého hudebního stylu může použít následující formální části: 4 x Intro/Ending, 4 x Main, 4 x Fill In, což je plně dostačující pro bohatost aranžmá. Vždy bude záležet pouze na vaší fantazii.

Nový OS má k dispozici také Style Composer, což určitě každý z vás přivítá a ocení. Díky této funkci můžete třeba všechny staré styly, s kterými je nástroj kompatibilní, upravit tak, aby zněly jako ty na „gévéčku“. Nebo si můžete naprogramovat styly, které v nástroji nemáte. Třeba pravý český valčík. Chcete upravit data či vyměnit zvukovou barvu u některého se stávajících rytmů? Žádný problém. To vše vám umožní nová funkce Style Composer. Myslím, že za tuto funkci si páni od Rolanda zaslouží určitě pochvalu.

 

Rekordér

Díky nové verzi operačního systému 2.0 máte k dispozici šestnáctistopý rekordér, pomocí kterého můžete nahrávat či editovat vaše skladby, tak jak potřebujete. V nabídce rekordéru se můžete přepnout do následujících obrazovek: Song MFX, Song Edit, Song Microscope, Song Master Track a Song Initialize. Každé z oken nabízí mnoho funkcí pro práci se skladbou. Pokud někoho z vás bude zajímat více informací, doporučuji nahlédnout do originálního manuálu k verzi 2.0, který je volně ke stažení na www.roland.com. Tomuto tématu je v něm věnováno sedmnáct stránek. Manuál je k mání zatím bohužel jen v angličtině a němčině.

 

Díky novým možnostem OS získáte plnohodnotný sekvencer, se kterým můžete v klidu tvořit a upravovat své skladby. Pokud jste navyklí na počítač a nějaký vámi vybraný software, bude vám chvilku trvat, než si přivyknete systému práce. Ale dá se na to rychle zvyknout, mě to trvalo asi tak patnáct minut. Přitom jsem si hezky zavzpomínal na svůj první hardwarový sekvencer Kawai Q-80.

 

USB paměť a USB Memory Player

Uživatelská data GW-8 můžete uložit do USB paměti nebo je natáhnout z USB paměti do nástroje.

 

Exportovat či importovat můžete následující data: Style, Song, Soud/System, All. Někdy se může vyskytnout malý problém s kompatibilitou některých USB pamětí. Spolehlivě mi fungovaly USB paměti Kingston - Data Traveler 1 GB a 2 GB. Odzkoušeny jsou i USB paměti A-data a Roland, které by měly být rovněž bez problémů.

 

USB Memory Player umí přehrávat v reálném čase soubory SMF i Audio. Podporované formáty jsou následující: SMF 0/1 o maximální velikosti 240 kB, System Exclusive s velikostí paketu 512 bytů a méně, wav/aiff - 44,1 kHz/8/16/24 bitů a mp3 - 44,1 kHz s datovým tokem od 32 do 320 kbps a VBR (Variabile Bit Rate). K uloženým skladbám můžete vytvořit playlisty pomocí přiloženého softwaru Playlist Editor. Software umí pracovat maximálně s 999 playlisty.

 

Další funkce nástroje

Díky novému OS 2.0 má nástroj implementovány ještě další drobnější funkce jako Style Finder, System Pedal, System Style MIDI a Chord Zone, kterých můžete při práci s nástrojem využít. Asi nejvíce využijete funkci Style Finder, rychlého vyhledávání hudebních stylů podle čísla, jména hudebního stylu či tempa. Samozřejmě můžete využít i ostatních funkcí. Třeba nastavit pedál v System Pedalu tak, aby spouštěl vaše playbacky pouhým sešlápnutím. Nebo provést třeba programové změny pomocí externí klaviatury u vybraného hudebního stylu. Žádný problém. Prostě jednoduše řečeno, k dispozici máte takové drobné vychytávky, které se dají dobře využít.

 

Nástroj má také k dispozici sekci Analog Modify s dvěma knoby. Pomocí těchto knobů můžete měnit v reálném čase nastavení vybraných parametrů v dané sekci. Vybrat si můžete jednu ze čtyřech možností pomocí tlačítka Select. Master EQ - Low/Hight, Effect - Reverb/Chorus, Filter - Cutoff/Resonance nebo Envelope - Attack/Release. Tuto funkci můžete dobře využít třeba při živém hraní.

 

I model GW-8 má k dispozici funkce jako D-Beam kontrolér, Melody Intelligence, Key Scale nebo V-Link, které jsem již popisoval u Preludu. Funkce jsou prakticky totožné, proto je již dále nebudu zmiňovat.

 

Co se týče MIDI propojení, máte na výběr ze dvou možností: Klasický MIDI In/Out, kdy pomocí těchto konektorů a MIDI kabelů propojíte své MIDI zařízení a vše bude fungovat klasickým způsobem. Nebo USB MIDI konektor, do kterého připojíte obyčejný USB kabel, jehož druhý konec propojíte s počítačem. Tato druhá alternativa je úplně jednoduchá a bezproblémová a není zapotřebí externího MIDI převodníku mezi GW-8 a počítačem. Vše jsem vyzkoušel na svém notebooku jak na Windows XP, tak na Max OS X. Použitý software Sonar LE, Cubase SX a Logic Express komunikovaly s GW-8 bezproblémově, aniž by se musel instalovat jakýkoliv ovladač.

 

Přiložený SW

Jako u Preludu, tak i u GW-8 najdete CD s dvěma podpůrnými programy - Playlist Editor a Style Convertor 3, které vám pomohou při přípravě dat pro vaši USB paměť. Oba prográmky jsou určeny pouze pro OS Windows XP a Vista. OS MAC X má zatím smůlu. Uvidíme, zdali se v budoucnu setkáme s verzí i pro tuto platformu. Dále se rozepisovat o tom, jak vše funguje, by bylo na samostatný článek. Mohu však s klidným svědomím prohlásit, že vše funguje jednoduše a bezproblémově. Na CD také najdete pro oba programy podrobné manuály ve formátu pdf.

 

Závěr

GW-8 je zajímavá pracovní stanice, která je svojí filozofií podobná Preludu. Oba nástroje se liší pouze v drobnostech, což je dobré pro uživatele, protože si mohou vybrat dle svých požadavků.

Nový operační systém ve verzi 2.0 značně rozšiřuje možnosti toho workstationu, které ve verzi 1.0 chyběly.

 

V ceně nástroje získáváte kvalitní zvukový modul s dostatečným množstvím zvukových barev, spoustu hudebních stylů z celého světa, Style Composer pro úpravu a výrobu hudebních stylů, plnohodnotný šestnáctistopý sekvencer s možností editace, USB Media Player podporující jak formát MIDI, tak formát audia a další. Pokud tedy vezme v úvahu poměr výkon cena, určitě si GW-8 najde spoustu spokojených uživatelů. Jeho uplatnění vidím hlavně při „live“ vystoupeních různých One Man Schow, duí či jiných uskupení, k čemuž jej předurčují jeho malé rozměry, váha a možnosti. Takže hodně zábavy s GW-8.

 

Info:

Roland GW-8 je nejmenším z řady workstationů, který tvoří ucelené hudební pracoviště pro vaši práci. Cena tohoto modelu je 20 510 Kč i s DPH.

 

Plus:

nový OS ve verzi 2.0 s novými funkcemi

kompatibilita hudebních stylů starších keyboardů

podpora formátů SMF 0/1, wav/aiff a mp3

USB paměť jako externí médium

 

Mínus:

absence seznamu hudebních stylů nástroje v přiloženém manuálu

absence obou SW pro MAC OS

nekompatibilita některých USB flash pamětí

 

klaviatura: 61 kláves s rychlostní úhozovou dynamikou

polyfonie: 128 hlasů

zvuková banka: 896 zvukových barev + 256 GM2 + World, 32 bicích sad  + 9 GM2 + World

wave paměť: 256 MB

hudební styly: 130 stylů + World

možnosti stylů: 4 x Intro/Ending, 4 x Main, 4 x Fill In, Sync Start, Stop, One Touch, nastavení ke každému hudebnímu stylu

efektové procesory: 5 x reverb, 3 x chorus, 78 Multi-FX

displej: 240 x 64 bodů, modře podsvícený, bílý grafický LCD s možností regulace kontrastu

rekordér/style composer šestnáctistopý rekordér s možností záznamu i editace, k dispozici jsou obrazovky Song MFX, Song Edit, Song Microscope, Song Master Track, Song Initialize; 8-8-stopý style composer s možností editace (všechny funkce pouze u OS verze 2.0)

uživatelské paměti: performance -128, oblíbené performance - 100, oblíbené zvuky - 100, styly - 100, Songy  - 200

USB: Computer - podpora USB MIDI, Memory - podpora USB 2.0 hi-speed flash paměť

podporované formáty: MIDI - SMF 0/1, Audio - wav/aiff/mp3

další výbava: D-Beam kontrolér, pitch bend/modulační joystick, 2 ovládací knoflíky v sekci Analog Modify, kolečko Value

dodávané příslušenství: uživatelské manuály, CD-ROM (Style Convertor 3.0, Playlist Editor), AC Adaptor (PSB-1U), podložka pod hudební přehrávač, USB paměťová ochrana

rozměry: 1045 x 318 x 102 mm (šířka, hloubka, výška)

hmotnost: 6 kg

 

World Collection je nová filozofie firmy Roland, která se zaměřuje u svých nástrojů GW-8 a Prelude na hudební styly různých oblastí ve světě a tím tak oslovuje nové potencionální zákazníky. U GW-8 jsou k dispozici celkem čtyři kolekce - With European Collections, With Latin Collections, With Asian Collection a With Chinese Collections. Prelude má k dispozici pouze první tři zmiňované kolekce.

Psáno pro časopis Muzikus