Ampeg BA115

Ampeg BA115
Ampeg BA115

Pořádně okouřené nějaké to SVTéčko, ladně ložené na "betelné", osmidesítkové rakvi pyšnící se nápisem Ampeg. Toť sen snad každého rock'n'rollového hráče, milujícího nezaměnitelně nabroušený zvuk rozpálených flašek, pronikající až do samotného nitra vašeho hrudního koše. Za naplněním vašeho snu může být sice i důkladná a vytrvalá reklamní masáž firmy, podporovaná celebritami kalibru Genea Simmonse, Michaela Anthonyho, Lese Claypoola, ale hlavně nesporná kvalita a spolehlivost jejich výrobků. Nemůžu si nevzpomenout , jak jsem před lety objevil během natáčení v jednom ostravském studiu notně otrhaný zesilovač s boxem výše uvedené značky, vyrobeným někdy v přelomu 60.-70. let, a po zvídavém zapojení ho nechal v chodu až do konce nahrávacích frekvencí - byl prostě super! A bez reklam.

Ampeg BA115
Ampeg BA115

Nemusí být bez zajímavosti, že společnost Ampeg spatřila světlo světa už roku 1948 a pravým důvodem nebylo zahájení výroby basových aparatur (samozřejmě ještě neexistující basové kytary), ale snaha mladého kontrabasisty Everetta Hulla o konstrukci vhodného snímače pro svůj nástroj. Jakmile byl snímač na světě, bylo třeba signál zesílit. A to už byl pomyslný krůček k vytvoření BA 115 HP, který tu dnes máme k prezentaci.

 

Všeobecně

Jedná se o kombo osazené jedním 15" reproduktorem, jednou 2,5" hornou a je to pravděpodobně mladší sourozenec BA 115 s lehkým upgrade a uvedeným výkonem 220 W. S rozměry 21 x 21 x 15,5" váží 36 kilo, ale já při cestě do schodů tipoval nejméně sto. V každém případě bude asi manuální přeprava na delších trasách o jedné osobě s pomocí svrchního ouška záležitost více než problémová a vyplatí se udržovat dobré vztahy se spoluhráči, kteří se mohou klasických, po stranách zapuštěných, madel případně chopit (závěrem zkoumání jsem objevil v přenosné krabici podpůrná kolečka - součást výbavy).

 

Vizuálně se, krom některých vintage sérií, nijak neliší od ostatních produktů. Je to masívní, odolná, oku lahodící skříňka s ovládacími prvky na vrchní straně, což je mi nanejvýš sympatické. Nevím proč, ale mám tahle malá komba během hry raději na zemi než např. na židli. Snad proto, že při možné absenci hlubokých frekvencí někdy pomůže i dřevěná podlaha pódia, a v tomto případě se mi jeví ovládání snazší...

 

Ovladače

Popisem bych začal ze strany levé. Kombo disponuje dvěma vstupy (0 dB a -15 dB). Jejich míru citlivosti nastavíme potem Gain. Specialita, řadu let využívaná, je knob Style s pěti přednastavenými polohami v tomto pořadí: 1. -25 dB na 500 Hz, 2. -12 dB na 500 Hz, 3. Flat 4. 15 dB na 2 KHz 5. -6 dB na 50 Hz. Následná čtveřice potenciometrů představuje klasické seřazení Low, Mid, High a Master. Ten navíc ovládá signál sluchátkového připojení a s podivem i symetrického XLR výstupu. Inovační, myslím trochu atypické komponenty výrobku, jakožto CD vstup v podobě 2 RCA jacků a nekalibrovatelná - nevypínatelná ladička možná zbytečně výrobek degraduje mezi produkty "nižší cenové skupiny" a determinuje jiným končinám než jsou kluby a sály (třeba hudebním školám, ale chtěl bych vidět "zušku", která ho koupí). Ladička funguje ale na výbornou a zbytečné kontaminaci vašeho okolí klouzavě bloudícími zvuky během ladícího procesu zamezíte sousedícím tlačítkem Mute, rovněž novinkou. Zadní strana komba disponuje dvěma bassreflex otvory a ovladačem Level Control horny.

 

Praxe

K porovnání mi posloužil můj EBS 350 GORM, a i když se jedná o dosti rozdílná komba typem i cenou, porovnání mohou býti myslím zajímavá. Obě komba, což osobně pokládám za jistou známku kvality, hrála dle mého názoru nejlépe "na rovno". Zvuk Ampegu mi připadal o něco teplejší a také se svou menší watáží hrál příjemně i při nižší hlasitosti. Přepínačem Style jsem sic nějakou tu chvíli "polohoval", ale vždy přistál s uspokojením na pozici 3. Jen tak mne napadá, vrátí se ještě grafické ekvalizéry? Já tedy nevím. No, a co mi chybělo? Třeba výstup pro přídavný box, ground lift, ale hlavně efektová smyčka, protože jsem se zrovna rozhodl zakoupit si spousty zbytečných

Info:

Ampeg BA 115HP je 220W basové kombo s patnáctipalcovým reproduktorem a hornou. Jeho cena je 29 970 Kč.

Plus:

kvalita - vzhled - zvuk - spolehlivost

jednoduchost ovládání

kolečka ve výbavě

Mínus:

váha

základní výbava versus cena (význam ladičky a CD vstupu nehodnotím)

Psáno pro časopis Muzikus