B.C. Rich Kerry King - signature model kytaristy Slayer

B.C. Rich Kerry King - signature model kytaristy Slayer
B.C. Rich Kerry King - signature model kytaristy Slayer

Sveřepý kameník ze Slayer není žádné máslo, ať jde o fyzickou konstrukci nebo míru agresivity kytarové hry. Proto bylo celkem pochopitelné, že se jeho signature modelu chopí nějaká „ortodoxní“ firma, tou je již několik let B.C. Rich.

 

Strašidelný potetovaný démon Kerry King není typem kytaristy, co by používal telecastery a základem jeho zvuku byl lehký overdrive. Jde o silovou hru, která z reproboxů vylije hektolitry krve, takže se pod označením KK skrývá nabroušené véčko. Vyrábí se v několika řadách a já dostal do ruky tu nejzákladnější... Ale metalová hvězda je to zhýčkaná, protože pádlo to rozhodně není špatné. Kdejaký mladý fanda Slayer by za něj byl vděčen a rozhodně by si neudělal ostudu.

 

Popis

Tvarově se jedná o zcela symetrický model Flying V vytvořený z lipového dřeva. Na rozdíl od gibsonů nemá zaoblené špičky, tudíž je decentně náchylnější k nárazům a s nimi souvisejícími defekty laku. Rozměrově je zcela očividně menší, avšak jeho jednotlivé „rohy“ jsou o něco málo delší. Samotnou kresbu dřeva nemáte prakticky šanci spatřit přes silnou vrstvu laku. Krk je proveden z javoru a nese dvouoktávový palisandrový hmatník. Co velice překvapí je tloušťka krku, ten má totiž velice úzký profil, který absolutně nekonvenuje s představou Kingových obrovských rukou. Hlavice je firemní „rohatá klasika“ v osazení 3+3. Žádné lemování krku se nekoná a nakonec i samotné vykládání jednotlivých poloh je vyvedeno velice skromným způsobem pomocí obyčejným teček.

 

Vzhledem k cenové relaci je hardware samozřejmě daleko úspornější než u klasických Kerryho modelů. Kobylka je tentokráte pevná, jednodílná, z provenience samotné firmy, na rozdíl od běžného tremola Kahler.  Tento vynález je možná levnější na výrobu, ale k srdci mi nepřirostl. Struny jsou vedeny skrz tělo a výměna je poměrně komplikovanou operací, kterou jsem obtížně zvládal i se svými poměrně tenkými prsty. Někteří „tlustoprsťáci“ snad nemají šanci strunu vyměnit. Buď mi unikl nějaký fígl, nebo to je zkrátka komplikovanější. Snímače nejsou ony typické a charakteristické aktivní EMG, ale firemní humbuckery BSDM, taktéž mechaniky jsou „domácí“. Nuže, nic převratného to není, jde o zcela typickou mechaniku, která poměrně drží, ale při delším koncertním setu se bez doladění neobejdete.

 

Zvuk, hratelnost...

Z továry přijde kytara relativně seřízená a ihned použitelná, avšak potažená sadou strun nevelké tvrdosti, spíše jde o „máslovky“. Kytara s nimi nasucho hrála dost nevýrazně, takže jsem přezul na sadu 10-52 a hned to bylo o něčem jiném. Kytara se příjemně rozezněla středovým zvukem se silnější odezvou v basech. Vyšší tóny již tak zcela slavné nebyly, ale kde by se u Slayer vzaly vyšší tóny, že? Při zkreslení to je stejný příběh. Při rockovém zkreslení zní vyrovnaně středově, poměrně čitelně. Při metalovém hi-gainu, tak typickém pro Kerryho Kinga, je situace o něco málo horší. Na nějaký ostřejší beglajt ideální, ale na ultrarychlé technické drbačky o dvou stech tónech si příliš zuby nebruste. Rychlejší běhy již ztrácejí na konkrétnosti a začínají se slévat, stejně tak tomu je i se snímačem krkovým. Můžete jej použít na nějakou technickou finesu, ale na sólovou excelenci to v žádném případě není. Kvalita snímačů zkrátka odpovídá cenové relaci, což však o zbytku nástroje určitě neplatí. Výměna snímačů by vzhledem k poměrně kvalitnímu dřevu zapůsobila jako živá voda. Vše je ale otázkou priorit. Movitější kytarista si jistojistě koupí vyšší řadu, ale mladý fanda obvykle peněz nazbyt nemá, takže si může koupit základní řadu a kvalitní kobylkový snímač.

 

Závěr

S dalším vybavením nemá moc cenu počítat, v krabici se totiž povaluje jen obligátní inbusový klíč a kabel pochybné kvality. Nějaké další vymoženosti se nekonají, což je pochopitelné, ale vyvstává zde problém nejtypičtější - pouzdro. Véčkové gigbagy jsou těžko dostupné a obvykle i celkem drahé, takže většina metalového dorostu chodí s klasickým pouzdrem, ze kterého vykukuje jeden roh, obvykle výrazně otlučený. Véčko Kerryho Kinga je zkrátka ostrou hračkou pro dorůstající zabijáky. Zaslouží si pozornost a určitě i doporučení, pokud máte hlouběji do kapsy, což leckdo jistě má.

 

Info:

Elektrická kytara B.C. Rich Kerry King Metal Master 2 je signature model kytaristy Slayer. Doporučená maloobchodní cena je 10 769 Kč včetně DPH.

 

Plus:

poměr cena/kvalita

vzhled

dřevo a zpracování

 

Mínus:

kobylka

hlcení snímačů při technicky náročné rychlé hře

 

tělo: lípa

krk: šroubovaný javor

hmatník: palisandr

menzura: 25 1/2”

snímače: 2 x BC Rich BSDM

ovládání: 1 x Tone a 1 x Volume, třícestný přepínač

počet pražců: 24

Psáno pro časopis Muzikus