Blackstar Fly 3 - Tříwattový miniaparátek

Blackstar Fly 3 - Tříwattový miniaparátek
Blackstar Fly 3 - Tříwattový miniaparátek

Blackstar Fly 3

Tříwattový miniaparátek

Proti miniaparaturám vcelku nic nemám, posledení dobou spíše naopak. Záda... a tak. Znáte to. Ale jak se říká „vocaď pocaď“. A tak řadím, a uznávám, že šmahem a povrchně, podobné bateriové plastové legrácky spíše do kategorie propagačních předmětů.

Blackstar Fly připomíná rádio a dobře se vyjímá na pracovním stole. Svými rozměry a váhou se hodí k přepravě třeba i ve větší kapse kabátu. Kromě hlasitostních a korekčních prvků je vybaveno zpožďujícím efektem delay, vstupem pro připojení empétrojkového přehrávače a emulovaným výstupem pro sluchátka či nahrávání. Má dva mačkací a pět otočných ovládacích „čudlů“. Čtyři otočné knoflíky jsou větší - Gain, Volume, EQ a Delay. Jeden je menší - Delay Level. Blackstar Fly 3 se zřejmě kvůli omezenému prostoru vzdal klasických výškostředobasových korekcí, nikoli však svého patentovaného unikátu, funkce ISF. Tedy plynulé možnosti přechodu od amerického zvuku k britskému a naopak.

 

Na zadní straně je umístěna šachta pro šest tužkových baterií, vstupní běžný konektor pro chybějící 6,5V síťový adaptér a pak, pro mě trochu nepochopitelně, ethernetový (!) konektor pro připojení externího boxu.

Blackstar Fly 3 - Tříwattový miniaparátek
Blackstar Fly 3 - Tříwattový miniaparátek

Zvuk nejvíce omezuje použitý minireproduktor a zdaleka nejde o výkon. Víceméně středový charakter ale docela dobře reaguje na již zmíněnou funkci ISF, kde se britský středový zvuk pořád výrazně odlišuje od frekvenčeně širšího amerického. Dobře kočírovatelný delay (kromě jeho hlasitosti je nastavitelná i prodleva opakování) dodá při hraní příjemný pocit živosti. Čistý zvuk začíná kreslit v polovině rozsahu Gainu, pro sóla a více zkreslené zvuky je nutné zmáčknout čudlík OD - overdrive. Zvuk samozřejmě neroluje ponožky a basy spíše tušíte než slyšíte, ale základní funkci polního cvičítka plní Fly 3 beze zbytku. Emulovaný výstup prostřednictvím „malého“ jacku je zvukově sice hutnější, ale o nějakém dynamičtějším projevu se moc mluvit nedá. Tuším, že podobné to bude i s připojeným výkonově předimenzovaným externím reproboxem, ale ethernetová zdířka, alespoň mně, takovou konkrétní zkušenost znemožnila. Dodatečný pohled na přepravní obal upřesňuje pojem „externí reprobox“ na Blackstar Fly 103. Tedy jako dokoupitelnou variantu šestiwattového stereofonního zvuku.

 

Jako cvičítko v neelektrifikovaných pustinách je Blackstar Fly určitě vhodným kandidátem, hudebním sadistům by se mohlo dobře osvědčit i při přehrávání rockových pecek u táboráku.

 

Info:

Blackstar Fly 3 je pohotové, mobilní cvičítko do polních podmínek. Cena je 1949 Kč.

 

Plus:

mobilita

rozměry

váha

živý zvuk s delayem

 

Mínus:

chybí adaptér

speciální (ethernetový) externí výstup na repro

 

TECHNICKÁ SPECIFIKACE:

Výkon 3 W
Reproduktor 3”
Napájení 6x AA baterie nebo 6,5V napáječ
Ovládání Gain (OD jump), Volume, EQ (ISF), Delay time, Delay level
Vstupy 1x guitar (velký jack), 1x mp3/line (malý jack)
Výstupy 1x emulovaný line out (malý jack), 1x externí box (ethernet)
Hmotnost 890 g včetně baterií

 

www:

www.blackstaramps.com/products/fly-3/

Psáno pro časopis Muzikus