Clavia Nord Electro 3 - syntezátor a emulátor nejpopulárnějších elektromechanických klávesových nástrojů a varhan

Clavia Nord Electro 3 - syntezátor a emulátor nejpopulárnějších elektromechanických klávesových nástrojů a varhan
Clavia Nord Electro 3 - syntezátor a emulátor nejpopulárnějších elektromechanických klávesových nástrojů a varhan

Když v roce 2001 přišla firma Clavia s konceptem Nord Electro, jednalo se svým způsobem o malou revoluci. Byl to nástroj, který obsahoval výhradně „elektromechanické“ vintage zvuky: Fender Rhodes, Wurlitzer, Clavinet, velmi propracovanou sekci varhan Hammond a další. Vážil méně než deset kilogramů a bylo možné jej pomocí USB portu na zadním panelu neustále aktualizovat.

Nástroj si získal poměrně velkou popularitu také proto, že firma přibližně každého půl roku uveřejňovala nové zvuky, které šly stáhnout. Během následujících let přišla tato malá továrna ze Švédska se spoustou dalších vynikajících produktů, například Nord Stage (stage piano s kladívkovou mechanikou, syntezátorovou sekcí a možností použít až šesti zvuků najednou a ovládat je pomocí externích MIDI klaviatur) či Nord C1 (špičkové dvoumanuálové varhany). V roce 2007 pak představili virtuálně analogový syntezátor Nord Wave, který je schopen použít jakýkoli zvuk coby základní „waveform“ oscilátoru a ten pak dále formovat (je to v podstatě sample player s možnostmi syntezátoru). To vedlo k zavedení takzvané sample library na webu výrobce. Tato knihovna zvuků je neustále rozšiřována (nedávno se zde objevily i původní zvuky z legendárního Mellotronu). No, a právě možnost načítat zvuky z této knihovny je (mimo spousty dalších vylepšení) klíčovou novinkou dnes představovaného nástroje Nord Electro 3. Je dokonce možné pomocí firmou dodávaného Nord Sample Editoru vyrábět zvuky vlastní a posléze je do nástroje nahrát. Nord Electro 3 je tedy nejen špičkové stage piano, ale také sample player v extrémně kompaktním balení.

 

Provedení

Tělo nástroje je vyrobeno, jak už je u Clavie tradicí, z červeného a černého plechu, na bocích jsou dřevěné panely. Tlačítka jsou velká plastová, opět velmi typická pro Clavii a většinou má každé dvě funkce, jejichž stav je potvrzen přilehlou LED diodou. Oproti Nord Electru 1 a 2 je verze 3 o něco tenčí a klaviatura má o něco málo „pevnější“ stisk. Nástroj je prodáván ve dvou provedeních – Nord Electro 3 61 s pětioktávovou klaviaturou a Nord Electro 3 73, který má oktáv šest.

Zadní panel obsahuje konektory pro připojení Control pedálu (ovládá hlasitost u varhan, či efekt wah-wah), konektory MIDI in/out, USB konektor, levý a pravý výstup a také výstup na sluchátka. Naprostou novinkou je tzv. „monitor input“. Jde o 3,5mm konektor jack, do kterého lze připojit jakýkoli zdroj audio (například mp3 přehrávač) a zvuk je smíchán dohromady se zvukem nástroje do sluchátkového výstupu. To se obzvlášť hodí při cvičení s nahrávkami.

K nástroji je možno dokoupit velmi kvalitní polstrovanou tašku s velkou postranní kapsou a popruhy na záda, což ocení především muzikanti bez automobilu.

 

Rozvržení nástroje

Hlavní panel je rozdělen do čtyř hlavních sekcí. Prostřední oddíl „program“, což je vlastně řídicí panel, umožňuje ukládat presety, přepínat mezi nimi, přeskakovat mezi varhanní a pianovou sekcí a obsahuje také tlačítka pro rychlou oktávovou transpozici. Velmi praktické obzvláště u modelu 61. Pro výběr programu zde máme tlačítka A, B (obě pod sebou mohou mít uloženo až šedesát čtyři programů). Je zde i režim Live, který si vždy pamatuje poslední nastavení nástroje. Dále zde najdeme tlačítko Shift, které při současném stisknutí většinou vyvolává další funkci ovládacího prvku. V sekci Program je například možné se pomocí tohoto tlačítka dostat do menu System, MIDI a Sound, kde je možné měnit celkové nastavení nástroje (od ladění přes přijímané a vysílané MIDI kanály až po rychlost simulované leslie). Jako poslední tu je tlačítko Store pro ukládání programů (se Shiftem ukládá varhanní presety).

 

Sekce Organ

Tuto sekci převzala firma ze svého nástroje C1 a oproti předchozímu Electru obsahuje značná (především zvuková) vylepšení. Nord se simulací varhan hammond zabývá už bezmála osm let a na výsledku je to znát. Stejně jako v C1, jedná se i zde o DSP model. Nástroj simuluje každý jeden element výsledného zvuku zvlášť. Od jednotlivých tonewheels (koleček generátoru) až po keyclick (charakteristické „prskání“, u originálního nástroje způsobené spínáním devíti mechanických kontaktů pod jednotlivými klávesami). Naprosté unikum je interní simulace leslie efektu. Stejně jako na C1, s trochou reverbu a overdrivu zní Electro skutečně jako ve studiu nazvučené varhany hnané přes rotující reproduktory. Věrnost zvuku můžete ostatně posoudit sami na přiloženém CD. Oproti C1 je na tomto nástroji možnost v menu nastavit hladinu hlasitosti keyclicku a tím si zvuk přizpůsobit svým potřebám. Mimo Hammond B3 obsahuje sekce Organ také další klasické varhanní zvuky. Na výběr je mezi varhanami Vox Continental a Farfisa Compact.

Ovládání varhan je poměrně jednoduché, jak je již ostatně u nástrojů Nord obvyklé.

Je zde jedna sada devíti táhel – drawbars, která ovšem nejsou klasická, jako u starých varhan či konkurenčních simulátorů, ale jsou to řady LED diod (osm řad po devíti diodách), které jsou ovládány tlačítky pod nimi. Pokud držíte tlačítko ve směru, virtuální táhlo vyjíždí ven a nebo naopak. Jejich ovládání nečiní velké obtíže a je to podle mne jen otázka zvyku. Tlačítka táhel fungují v kombinaci se Shiftem také jako presety nastavení táhel. Nad táhly je ovládání perkuse a vibrata s chorusem, vpravo od nich pak tlačítka pro výběr horního či spodního manuálu (funkční pouze v režimu Split, či Dual Organ s připojenou MIDI klaviaturou coby spodním manuálem). Vlevo od táhel nalezneme ještě dvě tlačítka ovládaní rotary efektu – režim Stop a Slow/Fast.

 

Sekce Piano

Tato sekce také zaznamenala oproti předchozímu modelu velké změny. Přibyl zde například jeden LCD displej, zobrazující podtyp vybraného piana (zde nazýváno Model). Sekce obsahuje pouze tři tlačítka – jedno pro výběr typu nástroje (Electric Piano, Wurlitzer, Upright Piano, Grand Piano, Clavinet/Harpsichord a Sample Library). Dále je zde tlačítko pro výběr modelu (podtypu) zvoleného nástroje, nad ní je displej zobrazující momentální výběr a jako poslední je nahoře tlačítko Sample Envelope/Clavinet EQ. Sekce piano je kompletně uživatelsky měnitelná pomocí přiloženého programu Nord Sound Manager (tomu se budeme věnovat níže). Defaultně je zde nahráno pět zvuků klavírního křídla, jedno pianino, čtyři elektrická piana (Fender Rhodes), jeden Wurlitzer, Clavinet (s možností simulace všech možných nastavení snímačů a filtrů, jako u originálu) a jedno cembalo. Pro některé specifické situace je zde tlačítko Mono. Nástroj pak přehrává některé stereo samply smíchané do mona.

Na stránkách výrobce je pak ještě několik dalších pianových zvuků ke stažení. Firma dodává velmi jednoduchý Nord Sound Manager, který umožňuje velmi přehledně zvuky v nástroji třídit. Vše v podstatě funguje na principu drag and drop. Pro piana má Nord Electro vyhrazenu flash paměť 185 MB. Velikost paměti je však v tomto případě relativní - ve skutečnosti může představovat bezmála 1500 MB! Hlavní podstatou jedinečné zvukové kvality Nordů je totiž speciální komprese, která dovede vzorek až osmkrát zmenšit bez jakékoli prokazatelné ztráty. Vtip spočívá v mnohočetných smyčkách. Analýzou sustain fází nahraných samplů zjistili jednoduchou věc: téměř vždy lze sustain rozložit do různého počtu časových úseků, v jejichž průběhu zůstává zvuk beze změny. Každý takový úsek zastoupí co nejkratší smyčka s přesně určeným počtem opakování. Kolik smyček se podaří objevit, tolik je jich definováno – v každém jednotlivém samplu je ten počet jiný. Proto má taky Clavia obrovský prostor pro rychlostní zónovaní, což je nejdůležitější záruka mimořádné zvukové věrnosti a živé odezvy při hře. Algoritmus si Clavia střeží jako firemní zlato – vzhledem k tomu neexistuje možnost překládat mezi formátem Clavie a kterýmkoliv jiným.

Clavia Nord Electro 3 - syntezátor a emulátor nejpopulárnějších elektromechanických klávesových nástrojů a varhan
Clavia Nord Electro 3 - syntezátor a emulátor nejpopulárnějších elektromechanických klávesových nástrojů a varhan

Grand

Z dodávaných továrních zvuků akustického piana mě nejvíce nadchnul model nazývaný Studio Grand 2. Jedná se o křídlo Yamaha C7, samplované s mikrofony blízko strun a proháněné přes speciálně upravené pre-ampy. Zvuk je velmi expresivní, dynamický a obsahuje zvlášť i samply puštěné klávesy či zvuky při stisknutém sustain pedálu. Ostatní zvuky klavíru jsou také výborné, některé z nich jsou podle mne určeny spíš do specifických žánrů. Velkou lahůdkou je pak Electric Grand, známý nástroj z osmdesátých let – Yamaha CP 80.

 

Upright

V této podsekci je jen jeden zvuk pianina. Je velmi věrné, avšak předpokládám, že nalezne využití spíše jako speciální efekt například ve studiu. Zní totiž opravdu jako pianino z obýváku.

 

Epiano

Tady je nástroj defaultně vybaven čtyřmi zvuky Fender Rhodes piana. Všechny obsahují takzvané release samples (zvuk dusítek při puštění klávesy). Rozdíly jsou především v tom, jakým způsobem byly originály připraveny před samplováním. První zvuk je Mark I se standardním „měkkým“ zvukem. Druhý zvuk je taktéž MK I, avšak u něj byly snímače nastaveny do polohy Close – zvuk má větší atak. Další je Mark 2 s pozicí snímačů „daleko“, což vytváří mělký, až prázdný zvuk, složený spíše z „overtonů“. Poslední zvuk je můj nejoblíbenější – Mark V se snímači v pozici Close. Zvuk je velmi čistý, má poměrně výrazný atak a v kombinaci se simulací lampového komba (efektová sekce) zní skutečně věrně. Opět doporučuji poslechnout si ukázky na přiloženém CD.

 

Wurlitzer

Sekce obsahuje velmi věrně nasamplovaný zvuk elektrického piana Wurlitzer 200A. Stačí přidat efekt tremolo.

 

Clavinet/Harpsichord

V této sekci se nachází nasamplovaný Clavinet D6. Ten v originále obsahuje dva snímače pro každou strunu – Bridge a Neck. Ty lze zapojit čtyřmi různými způsoby, což je na Nord Electru simulováno taktéž. Výběr se provádí tlačítkem Model. Dále byly na původním Clavinetu čtyři dvoupolohové přepínače, které aktivovaly ekvalizační filtry – bylo tu celkem šestnáct kombinací. Tyto všechny jsou na Electru 3 také – aktivují se pomocí tlačítek v horní části sekce Piano. Celkem tedy nabízí zvuk Clavinetu šedesát čtyři různých variací. Posledním zvukem v této sekci je francouzské cembalo. Zvuk mi připadá velmi věrný, ale jelikož jsem se hře na cembalo nikdy intenzivně nevěnoval, nedokážu to zas tak objektivně posoudit.

 

Sample Library

Doposud jsme probírali sekce, které byly přítomny i v předchozích verzích Nord Electra a ve verzi 3 prodělaly silná vylepšení. Nyní se však dostáváme k sekci úplně nové, která možnosti nástroje posouvá mnohem dál. Jedná se o oddělení Sample Library.

Nástroj je od výrobce v této sekci vybaven třiceti zvuky – od smyčců přes dechové nástroje nebo vibrafon až po různé syntetické zvuky. Mezi jinými zde najdeme i zvuky pásků jednoho z prvních samplerů na světě – Mellotronu (ten po stisknutí klávesy spustil přehrávání magnetofonového pásku, který se nacházel pod klávesou). Všechny zvuky v této sekci lze pak ještě dodatečně filtrovat pomocí obálek (odezva, attack a release). Tlačítka se shodují s těmi pro aktivaci filtrů u Clavinetu.

Na webu www.nordkeyboards.com je poměrně široká knihovna dalších zvuků, které je možno do nástroje nahrát. Za tímto účelem je zde k disposici paměť o velikosti 68 MB.

 

Sample editor

Na DVD, které je k Nord Electru 3 přibaleno, je mimo jiné také program nazvaný Nord Sample Editor. Jedná se o velmi snadno ovladatelný nástroj pro tvorbu vlastních zvuků. Pro výrobu nového samplu stačí mít zdrojové zvuky ve formátu wav. Program umožňuje mapování více zvuků po klaviatuře, velmi snadno tvoří smyčky na konci hraných zvuků, umožňuje nastavit zvlášť gain pro každou klávesu a obsahuje spoustu dalších věcí, které výrobu samplu velmi usnadňují. Zvuky je samozřejmě možné vytvářet i v režimu off-line (bez připojeného Electra). Jediné, co mi zde chybí, je možnost přiřadit více vzorků na jednu klávesu v závislosti na dynamice úhozu.

 

Efektová sekce

Dostáváme se k poslední sekci nástroje – efekty. Jako první je zde velmi podařený třípásmový ekvalizér s možností výběru středové frekvence. Dále zde nejdete tremolo, panoramatické tremolo, auto-wah, wah-wah (ovládaný pomocí připojeného expression pedálu), ring modulator, dva typy flangeru, dva typy chorusu. Je zde také podsekce nazvaná Speaker Simulation, která obsahuje tři typy kytarových komb (vhodné pro použití obzvlášť s elektrickými piany), rotary speaker (leslie) a kompresor. Poslední součástí efektové sekce je oddíl Reverb, který obsahuje pět typů dozvuku. Vpravo nahoře je ještě otočný knoflík Gain sloužící především pro nastavování poměrů mezi programy. Na přiloženém CD jsou opět ukázky některých výše zmiňovaných efektů.

 

Celkový dojem

Můj celkový dojem z nástroje je velmi dobrý – oproti předchozí verzi provedla firma Nord mnoho vylepšení. Všechny zvuky jsou velmi věrné a je možnost je dále upravovat a efektovat. Za naprosto revoluční považuji možnost vytvářet vlastní samply, to tento nástroj posouvá o několik tříd výš. Ovládací prvky jsou velmi přehledně rozmístěny a většina funkcí je dostupná pomocí jednoho tlačítka. Se svou nízkou hmotností je nástroj vhodný i pro muzikanty, kteří často cestují. Myslím si, že Electro 3 se velmi povedlo a najde široké uplatnění jak při živém hraní, tak ve studiu. n

 

Název

švédské firmy Nord (dříve Clavia) sice jako by odkazoval na sever, hlavně však na příjmení svého zakladatele a hlavního designéra všech vyráběných nástrojů, Hanse Nordelia. Nord má méně než třicet zaměstnanců a každý z produktů už byl ve Frankfurtu zvolen nástrojem roku (cena M.I.P.A.) – to je bezesporu světový unikát.

 

Info:

Clavia Nord Electro 3 je syntezátor, emulátor nejpopulárnějších elektromechanických klávesových nástrojů a varhan. Doporučené maloobchodní ceny jsou 42 180 Kč (NE 3 61) resp. 48 670 Kč (NE 3 73).

 

Plus:

kvalitní a věrný zvuk, výborná efektová sekce

možnost nahrávat do nástroje vlastní zvuky

velmi nízká hmotnost

možnost zdarma stahovat zvuky a firmware ze stránek výrobce

Minus:

nástroj je monotimbral (neumožňuje simultánní použití více zvuků najednou)

absence tvorby rychlostních zón v Sample Editoru

 

Zvukové sekce

varhanní: varhany B3, Vox Continental, a Farfisa

pianová/Sample Library: 5 typů piana, každý typ obsahuje několik modelů (Grand, Upright, EPiano, Wurl, Clav/Harpsichord) – 185 MB paměti pro pianové zvuky, uživatelsky měnitelné

Sample Library: může obsahovat až 50 zvuků z Nord Sample Library (68 MB)

 

- Efektová sekce

Effect 1: Pan, Tremolo, Auto-wah, Pedal-wah a Ring modulator

Effect 2: Phaser, Flanger a Chorus

Comp/Amp: tři simulace zesilovačů, kompresor a Rotary speaker

Reverb: Room, Stage Soft, Stage, Hall, Hall Soft

ekvalizér: třípásmový s výběrem středové frekvence

modely: 61 kláves (5 oktáv); 73 kláves (6 oktáv)

klaviarura: čtvercová polovyvážená s rychlostní dynamikou

 

- Rozměry

Nord Electro 3 Sixtyone: 900 x 100 x 300 mm

Nord Electro 3 Seventythree: 1120 x 100 x 300 mm

 

- Hmotnost

Nord Electro 3 Sixtyone: 7,65 kg

Nord Electro 3 Seventythree: 9,1 kg

Psáno pro časopis Muzikus