E−MU 1212M

E−MU 1212M
E−MU 1212M

Firma E-MU je jistě dostatečně známá jako výrobce profesionálních samplerů. V roce 1993 došlo k jejímu spojení s firmou Creative Technology, známé především jako výrobce levných zvukových karet a periferií počítačů.

Tím se Creative dostává k technologiím zpracování signálů, ve kterých má E-MU zkušenosti a tradici, a naopak E-MU se ze sféry profesionálních přístrojů dostává i do oblasti levných zvukových karet.

 

E-MU 1212M

Typ 1212M patří k řadě zvukových karet postavených na základě PCI zvukové karty E-MU 1010, kterou je možné pomocí přídavných modulů rozšířit podle požadovaného množství analogových a digitálních vstupů a výstupů. Typ 1212M tedy znamená základní PCI kartu 1010 a rozšiřující desku analogových vstupů 0202, která je také umístěna v počítači a je se základní PCI deskou propojena plochým vodičem.

PCI karta 1010 obsahuje především DSP procesor, který slouží pro hardwarovou akceleraci výpočtů při použití efektů, kterých je dodáváno 28 jako pluginy spolu s kartou. Dále zde najdeme optické rozhraní digitálního vstupu a výstupu, které lze přepínat mezi formátem ADAT nebo S/PDIF, koaxiální digitální S/PDIF vstup a výstup, FireWire rozhraní a konektor rozhraní EDI, umožňujícího připojení externího boxu s analogovými a digitálními vstupy a výstupy (dostupné jako konfigurace 1820 nebo 1820M).

Na rozšiřující desce 0202 najdete dva analogové linkové vstupy a dva výstupy (vše symetrické, 1/4'' jack) a MIDI rozhraní, které je z důvodu nedostatku prostoru na zadní straně karty vyvedeno pomocí konektorů mini-DIN a k dispozici jsou kabelové redukce na standardní DIN konektor.

 

Technika

Karta podporuje práci v režimu až 24 bitů/192 kHz, vzorkovací frekvence je nastavitelná v krocích 44,1-48-96 nebo 192 kHz. V režimu 192 kHz není podporováno rozhraní S/PDIF a rozhraní ADAT je omezeno na 2 kanály (režim S/MUX).

Pro linkové vstupy a výstupy výrobce udává dynamický rozsah 120 dB (1 kHz/A-křivka) a tvrdí, že A/D převodníky jsou stejné obvody, jaké jsou použity v systému Pro Tools HD192. Obvody jsou použity rozhodně kvalitní, ale odstup signál/šum je ovlivněn především umístěním karty v počítači. Vyzkoušel jsem poměrně nevýhodnou konfiguraci, kdy obě karty byly z důvodu omezeného prostoru umístěny těsně vedle dalších PCI karet v počítači a nebylo možné použít žádnou možnost stínění. Změřený odstup signál/šum dosahoval u analogových vstupů výborných 90,3 dB (zkratované vstupy, 20 Hz-20 kHz), což svědčí o velmi solidním konstrukčním řešení.

Rozhraní FireWire slouží pro připojení například DV kamery, ale podle údajů výrobce s touto verzí firmwaru nepodporuje režim FireWire Audio. V novějších verzích firmwaru to prý bude odstraněno.

 

Ovladače

Softwarové ovladače pro kartu jsou dodávány pouze pro operační systémy Windows 2000 (SP4) nebo Windows XP. Instalace proběhla bez potíží, ale velice pomalu (testovací sestavy P4/1,8 GHz/Win2000 a P4/3 GHz/WinXP). Pořád to na něco čekalo, pořád to ukazovalo asi 45% dokončené instalace, až jsem pomalu začal propadat panice a pokukoval po resetu počítače. Závěr instalace byl naopak bleskový, kdy se otevřela řada různých oken s hlášením, že příslušný ovladač nebo software nebo bůhvíco bylo nainstalováno v pořádku a chtělo to odkliknout restart počítače. Zvláštní postup, ale po restartu už bylo vše v pořádku a funguje to bez problémů.

E−MU 1212M
E−MU 1212M

PatchMix a efekty

PatchMix je softwarový ovládací panel, který slouží pro nastavení všech parametrů karty a funguje zároveň jako virtuální mixážní pult. Využívá k tomu DSP procesor na kartě, takže směrování signálů (routing) funguje s velmi malým zpožděním. Co je v této cenové třídě velmi neobvyklé, je možnost použití tzv. PowerFX DSP efektů, kdy je spolu s kartou dodáváno 28 pluginů ze všech oblastí běžně používaných efektů, které jsou přednastaveny do téměř 600 různých kombinací (presetů). Tyto efekty opět využívají DSP procesor na kartě, takže jejich výpočet nezatěžuje procesor počítače. Podle údajů výrobce může být efektů současně použito až 16, ale samozřejmě výpočetní náročnost záleží na typu efektu a jeho nastavení.

Popis PatchMixu a efektů by si vyžádal vlastní recenzi. PatchMix vypadá zpočátku velmi jednoduše, ale možností konfigurace je spousta. Lze si vytvářet "šavle" pro libovolné dostupné hardwarové vstupy a výstupy, včetně libovolného směrování a přiřazení efektů. Výrobce šavli nazývá "strip". Strip může být použit nejen pro hardwarové vstupy a výstupy, ale pro libovolné virtuální vstupy, tvořené například ovladačem ASIO nebo WDM. Tím můžete nasměrovat výstup libovolné multimediální aplikace například na vstup HDR softwaru.

To, co vidíte na obrazovce ovladače, je jen malý zlomek toho, co ten ovladač umí. A všechno intuitivně najít nelze. Tak klikáte, zkoušíte, víte, že to musí jít, (obvykle jde) a nakonec berete návod, najdete a časem si zvyknete. Zdá se to na první pohled trochu chaotické, ale nakonec v tom logiku najdete. A funguje to.

 

Závěr

Ke kartě je dodáváno CD se softwarem Steinberg Cubase LE, Ableton Live Lite 4, IK Multimedia Amlitube LE a T-RackS EQ. Žádné demo na 30 dní, ale funkční verze. Dodávané efekty jsou slušně použitelné a jednoduché na nastavení. Takže pokud hledáte levnější kartu slušné konstrukce a parametrů s bohatým softwarovým vybavením, doporučuji vyzkoušet. Cena je 6500 Kč s DPH.

 

Cena:

E-MU 1212M je PCI 24 bitů/192 kHz zvuková karta, vestavěné DSP procesory pro hardwarové zpracování efektů, stereo analogový vstup a výstup, S/PDIF a ADAT digitální vstup a výstup, MIDI. Cena je 6500 Kč.

 

Plus:

koncepce

zvuk

technické řešení

dodávané efekty

možnosti routingu

 

Mínus:

nepřehledná instalace

softwarový ovladač pouze pro Win2000/XP

pro ovládání PatchMixu to chtělo návod

Psáno pro časopis Muzikus