Egosys WaMi Rack ESP1010 - vícevstupá PCI zvuková karta

Egosys WaMi Rack ESP1010 - vícevstupá PCI zvuková
Egosys WaMi Rack ESP1010 - vícevstupá PCI zvuková

A máme tu další přírůstek do rodiny zvukových karet firmy Egosys. Zvukové karty této firmy jsou populární především pro svou cenu, díky níž jsou dostupné všem kutilům se zvukem a malým nekomerčním studiím. Desetikanálová zvuková karta v provedení PCI a externím 19" breakout boxem doplňuje řadu poloprofesionálních zvukovek.

 

Rozhodujete-li se pro koupi zvukové karty do vašeho domácího nebo malého nekomerčního studia a potřebujete víc než čtyři vstupy, je to karta právě pro vás. Po otevření velké krabice naleznete PCI kartu, 2 m dlouhý kabel s konektory D-SUB (44 pinů) mezi kartu a box, pak onen 19" box se všemi důležitými konektory, malý kablík ke kartě s MIDI konektory a dvě instalační CD s manuálem. Bohužel ji nelze připojit k notebooku.

 

Koncepce karty

Systém se skládá ze dvou částí: PCI karty a externího boxu. Nejedná se o externí zvukovou kartu, protože všechny převodníky jsou na PCI kartě, všechny analogové signály jsou vedeny tlustým kabelem do konektorového boxu. Kabel je svou tloušťkou bohužel nemotorný a netvarovatelný, takže box je lépe mít instalován v racku. Systém poskytuje 10 vstupů, 10 výstupů (8 analogových a 2 digitální) a dva MIDI porty.

Box je vyroben z ocelového plechu se stříbrnou povrchovou úpravou. Na jeho čelním panelu jsou zleva umístěny dva mikrofonní vstupy XLR společně s dvěma tlačítky pro zapnutí 48V fantomového napájení. Vedle mikrofonních XLR jsou první čtyři vstupy (1 až 4) s konektory jack 6,3 mm (symetrické). Úplně vpravo čelního panelu jsou dva výstupní jacky 6,3 mm: buď jako výstupy 7/8, nebo dvoje sluchátka. Režim se přepíná na ovládacím panelu ve Windows.

Na zadním panelu jsou zleva dva pětikolíky pro MIDI. Vedle nich pak další vstupní jacky (5 až 8) a osm výstupních jacků, bohužel nesymetrických. Konektor pro připojení k PC a napájecí jack jsou úplně vpravo.

Fantomové napájení se ovládá také z SW mixu karty. Tím se ovšem zapíná pouze 12 V, postačujících jen některým druhům kondenzátorových mikrofonů. Chceme-li mikrofony napájet 48 V, které jsou v praxi běžné, je k tomu zapotřebí dokoupit externí adaptér. Ten se pak připojí k boxu.

 

Instalace

Instalaci PCI karty do PC zvládne každý zkušenější uživatel PC. Stačí k tomu jen šroubovák a volný PCI slot. Ovladače jsou pouze pro systém Windows 2000/XP. Po zapnutí počítače systém upozorní na nový hardware a vyzve k instalaci ovladačů. Ty jsou na přibaleném CD, na němž jsou ovšem ovladače i k jiným kartám, a tak je nutné zadat cestu k tomu správnému. Tím je instalace dokončena a vše je připraveno k použití i bez restartu. Na systémové liště se objeví malá ikonka ESI pro otevření ovládacího panelu karty.

Po instalaci jsem nastavil v panelu zvuku Windows výchozí zařízení 1010 1/2 (výstup 1/2) a zkusil pustit hudbu v Media Playeru. Karta se pomátla a signál posílala do výstupu 3/4, a to i po restartu PC. Zkusil jsem tedy nastavit výchozí 1010 3/4 a situace byla opačná, signál šel do 1/2. Po dalším restartu už vše fungovalo.

Na instalačním CD naleznete kromě všech driverů Egosys také demo i plné verze některých pluginů a instrumentů. Na druhém CD je plná verze softwaru Live ESI pro jednoduchý harddisk recording.

 

Převodníky

Výrobce použil standardní typ převodníků od firmy AKM ve společném čipu. Vzorkovací frekvence je v rozsahu od 22 kHz do 96 kHz, 16/20/24 bitů. Kvůli svému umístění ve skříni PC jsou převodníky náchylné na rušivé frekvence okolního hardwaru. Digitální vstup i výstup je buď koaxiální na přídavném kablíku a podporuje formáty PRO (AES/EBU) a CON (S/PDIF), nebo optický přímo na kartě (jen výstup).

 

Podpora

Karta podporuje všechny profesionální i domácí formáty ovladačů ve Windows. MME, WDM, ASIO i GSIF. Navíc je možné je mezi sebou kombinovat pomocí originální utilitky Egosysu - DirectWire. Díky ní lze přenášet audio signál v reálném čase mezi spuštěnými aplikacemi i ve více stopách. Jde o virtuální patchbay pro propojování I/O ovladačů mezi sebou pomocí virtuálních barevných kabelů).

Bez problémů funguje v multitrack aplikacích, jako např. Cubase, Nuendo, Logic Audio, Cakewalk Sonar a ve všech audio editorech. Ani fanoušci domácího kina nejsou ochuzeni, karta umí i 5.1 AC3 zvuk buď do šesti analogových výstupů (1-6), nebo do digitálního výstupu S/PDIF.

 

Ovládací panel

Otevírá se kliknutím myši na ikonku ESI v pravém rohu na liště. Je složen ze dvou základních panelů - Mixer panel a Control panel. Oba jsou rozděleny na vstupy a výstupy. Mixer panel slouží pro nastavování monitoringu jednotlivých vstupů a výstupů do sběrnice Mix Out. Vedle každého faderu je indikátor vybuzení a nad ním Panorama ovladač.

Control panel je velmi podobný, jde však o nastavení přímo fyzických I/O. Mikrofonní vstupy mají regulaci Gainu, přepínač mic/line, zapínání fantomu +12 V a fadery, ostatní vstupy mají jen indikátory vybuzení. Panel výstupů má fadery pro všech osm výstupů i s indikátory. Nalezneme zde i další nastavení, možnost zapnutí sluchátkových výstupů, které jsou zrcadlem výstupu 1/2, tím však přijdeme o výstupy 7/8. Master z Mixer panelu můžeme odeslat buď do výstupu 1/2, nebo do digitálního výstupu. Vpravo je celkový master a nastavení vzorkovacích frekvencí a synchronizace. Frekvenci lze nastavit od 22 kHz do 96 kHz.

Design panelů je vcelku přehledný a jasný, jedinou nevýhodou je barevné schéma s nízkým kontrastem. U virtuálních potenciometrů Gain stěží poznáme jejich polohu, neboť mají jen maličkou zelenou tečku.

V roletce Config jsou umístěny funkce nastavení kolečka myši (pro kroky na faderu), latence (48 až 2048 vzorků), vždy navrchu a klonování výstupů, 1/2 do 3/4, 5/6 a 7/8.

 

Závěr

Celý systém je umístěn na PCI kartě, analogové I/O jsou na rackovém breakout boxu. Zvuková karta je určena pro malé nekomerční studio. Využití najde také v domácím kině nebo míchání do surroundu. Koncepce je velmi jednoduchá a vhodná pro začátečníky v oboru.

 

Info:

Egosys WaMi Rack ESP1010 je zvuková karta s externím breakout boxem. Její cena je 10 589 Kč.

 

Plus:

cena

podpora AC3 a Dolby digital

jednoduchost systému

 

Mínus:

špatný kontrast ovládacího panelu

ohebnost kabelu

nepodporuje Mac

Psáno pro časopis Muzikus