Epiphone Dot Studio

Epiphone Dot Studio
Epiphone Dot Studio

Některé věci musíte udělat, pokud chcete dosáhnout svého cíle. Chcete-li provozovat rockovou hudbu druhé poloviny 20. století, nemůžete pominout patřičné vybavení. Vynález elektrické kytary spadá do výše zmíněného období a jedním z pilířů, na kterých dodnes velmi pevně spočívají základy moderních hudebních stylů, je Gibson ES-335, přezdívaný Mickey Mouse (vypadá stejně ušatě).

Dceřinná společnost Gibsonu Epiphone má ve výrobě nízkolubových kytar několik desetiletí trvající tradici, spočívající nikoliv v kopírování, ale ve tvorbě vlastních, lehce odlišných koncepcí. Sem patří i poměrně nový nástroj - Dot Studio.

Označení Studio, obdobně jako u jiných modelů, značí zjednodušený model řady Standard, přičemž zjednodušení se týká lemování těla, zdobení hmatníku, povrchové úpravy ladicích mechanik a redukce počtu potenciometrů. Dojmy a vjemy vždy předchází zkušenosti, podívejme se tedy nejprve na vzhled, tvar, použité materiály a konstrukci.

 

Vzhled

Na první pohled je to "třitřipětka", i když se zcela originálními prvky - tupější úhel zasazení krku do těla, menší zaúhlení hlavice krku,

Epiphone Dot Studio
Epiphone Dot Studio

která je zároveň poměrně dlouhá a úzká. Tyto detaily mají klíčový vliv na hlasitost a barvu zvuku a na napětí strun (což spolu velice úzce souvisí). Tupější úhly značí příklon k akustičtějšímu charakteru, větší celková délka struny zase svědčí délce tónu. Tyto předpoklady se po zapojení téměř beze zbytku splnily.

Nyní je třeba všimnout si vnitřního sustain blocku (vnitřní trámec uvnitř těla, spojující vrchní a spodní desku), jež je zhotoven z mahagonu. Oproti obvyklejšímu javoru dává zvuku zajímavou měkkost a bohatost. U některých modelů Gibson je tento trámec vyroben z balsy, jejíž vliv na zvuk je radikálně odlišný. Takto vybavená kytara má zvuk měkký a možná i trochu kratší, dobře se uplatňující např. v jazzové hudbě.

Lemování těla je jednoduché. Tvoří jej jednobarevný jednovrstvý plátek, hmatník je zcela bez lemovek a nemá svrchu ani značení poloh, což působí velice elegantně a jednoduše. Značky poloh najdeme na hřbetě hmatníku. Vrchní deska, spodní deska, luby a krk jsou javorové, tedy přesněji řečeno v případě desek a lubů jde o třívrstvý materiál. Hmatník je vyroben z tmavého pravidelného palisandru. Ladicí mechaniky, stejně jako kobylka a struník, mají jednoduchou černou povrchovou úpravu, což je opět velice působivé. Dva dvoucívkové AlNiCo snímače jsou bez kovových krytů, k jejich ovládání slouží dva společné potenciometry (hlasitost a tónová clona) a třípolohový přepínač umístěný bohužel nepříliš prakticky mezi nimi.

Tajemný vzhled této kytary jakoby byl příslibem velkých překvapení, dlužno poznamenat, že příjemných, a tak se tedy dostáváme k jádru věci; ke zvuku.

 

Zvuk

Dot Studio jsem testoval přes lampový aparát Mesa/Boogie, používal jsem chorus a zkreslení Blues Breaker. V této konfiguraci hrála kytara příjemně dynamicky, zejména ve výškách, které byly patřičně nabroušené. Dobře se osvědčil snímač u krku i kombinace obou, kobylkovému snímači svědčilo spíše větší zkreslení bez chorusu. V případě čistého zvuku se projevil poměrně malý rozdíl v barvě zvuku u všech tří poloh přepínače, teprve větší hlasitost ukázala větší spektrum možností. Zároveň se ukázala přednost - velká vyrovnanost hlasitostí snímačů.

 

A nakonec

Profil a radius krku a hmatníku připomíná Gibson, nejspíše Les Paul, není příliš subtilní, ruka se má o co opřít a čeho podržet. Pražce jsou do hmatníku přesně vsazeny a zabroušeny, nezaznamenal jsem žádnou odchylku od ladění. Snad jen struny mohly být od výrobce trochu silnější, i když i tyto původní (snad devítky) dokáží tuto kytaru rozeznít; je poměrně citlivá a dobře reagující.

Epiphone Dot Studio dle mého mínění najde dobré uplatnění v jazzrocku, rock and rollu, rhytm and blues nebo fusion pro svou vyváženost a barevnost zvuku. Uvědomil jsem si jednu důležitou věc: v dnešní době obrovské nabídky trhu se muzikanti nemusí trápit komplikovaným výběrem vhodného nástroje, stačí jim spolehnout se na osvědčené výrobce, od nichž za více než příznivou cenu lze koupit výjimečný nástroj, zároveň jim zbývá více času a sil na samotnou hudební tvorbu.

 

Info:

Epiphone Dot Studio je klon kytary ES-335, v levnější, ale přesto zajímavé variantě. Doporučená cena je 11 990 Kč.

 

Plus:

cena

kvalita zpracování

estetický dojem

 

Mínus:

umístění přepínače snímačů

nastavení a doladění nultého pražce

Psáno pro časopis Muzikus