Euphonix MC Transport - DAW ovladač s Jog kolečkem

Euphonix MC Transport - DAW ovladač s Jog kolečkem
Euphonix MC Transport - DAW ovladač s Jog kolečkem

V minulých číslech Muzikusu jsem se věnoval DAW ovladačům Euphonix MC Mix a MC Control z Artist série. Posledním kusem pro muzikanty v současnosti je MC Transport. Přesto jsou tři mušketýři čtyři, jak mají být. Posledním z nich je MC Color, který však už není určen muzikantům, ale spíše střihačům videa.

Popis

Nejdříve je potřeba říci, že zařízení toho umí více, než by se na první pohled (třeba jen z počtu ovládacích prvků) mohlo zdát.

 

MC Transport na rozdíl od MC Mixu a Controlu nenabízí žádné fadery. Nabízí „pouze“ Jog kolečko a Shuttle prstenec se sedmi tlačítky okolo, numerickou klávesnici (obsahující i tlačítka mínus, plus, hvězdičku, desetinnou tečku, „oko“ a Enter - tato klávesnice se bude hodit zejména těm, kteří si nestihli od Apple koupit nízkou Apple klávesnici s numerickou částí, která se již bohužel nadále nevyrábí - tedy ve verzi s kabelem), displej zobrazující time code, šest tlačítek pod displejem, dvě tlačítka pod Jog kolečkem (jedno tlačítko je Shift a druhé umožňuje přepínat mezi spuštěnými aplikacemi a nebo přepínat mezi ovládáním různých počítačů v síti - například MacPro a iMac) a tlačítko pro zapnutí/vypnutí. Na rozdíl od MC Mixu a Controlu také není design stříbrný, ale černý (stejně jako střední panel s displejem u MC Controlu). Nic z toho ale nesnižuje jeho kvality a nemusí se cítit méněcenný (jako žádný ze Třech mušketýrů).

 

Zapojení

Stejně jako ostatní produkty Artist série, i MC Transport se k počítači (respektive Macu) připojuje pomocí Ethernetového kabelu. To nabízí mnohem vyšší přenosovou rychlost než MIDI, které je opravdu velmi pomalé, ale i než USB nebo FireWire. Díky tomu lze bez problémů zobrazovat i aktuální time code, který je přesný. Ethernetový kabel je součástí balení. Pokud uživatel nemá v počítači dost Ethernetových portů (MacPro má dva, iMac a MacBooky/Pro jen jeden), lze bez problémů použít Ethernetový hub a vytvořit klasickou počítačovou síť, která nebude obsahovat počítače, ale jednotlivé DAW ovladače.

 

Uživatelé, kteří ve studiu nepoužívají Mac (ale přesto se jedná o větší studia, kde by se následující řešení vyplatilo) mohou zakoupit jeden počítač Apple (stačí třeba jen relativně levná verze Mac Mini) a ten použít de facto jako server. Přes něj pak mohou pomocí Euphonix ovladačů plnohodnotně ovládat všechny kompatibilní aplikace i na PC.

 

Zařízení pochopitelně potřebuje i nějaké napájení. Kabel je samozřejmě také součástí balení. Bohužel se asi nějak nedaří externím trafům - narazil jsem na několik kusů, kde trafo pískalo nebo bručelo.

 

Software

Aplikace EuControl je shodná s tou, která se používá pro ostatní Euphonix produkty. Upgradovaná je již na verzi 2.0.3 a obsahuje nové funkce. Přibyly například speciální funkce právě pro MC Transport, pomocí kterých lze uživatelsky nastavovat funkce jednotlivých tlačítek MC Transportu, jakož i Jog kolečka. Hodně zajímavá je možnost přepínat pomocí tlačítek (a nebo i numerické klávesnice) funkce, které bude následně ovládat Jog kolečko a nebo Shuttle prstenec. Díky tomu lze oběma kolečkům přiřadit větší počet různých funkcí (Jog, Scrub, Zoom Vertical, Zoom Horizontal, Moove Locator L, Moove Locator R, Moove Both Locators, Moove Marker, Moove object, Increase Value atd. atd.), což je rozhodně velice pohodlné a přínosné.

Software je velice intuitivní, přehledný a lze v něm nastavit opravdu téměř vše, co uživatel od DAW ovladače potřebuje.

 

V testu MC Controlu jsem tomuto zařízení vyčítal, že nelze přenést nastavení z jednoho počítače na druhý, což by teoreticky platilo i pro MC Transport. Ale kdo hledá, najde. Takže nastavení všech ovladačů se skrývá (jak jinak) v HD/Library/ApplicationSupport/Euphonix/IserSets/MC2User/MC_USER_SET__Root. Zde jsou soubory například default.xml, Finder.xml, Logic Pro.xml, Digital Performer.xml atd., podle toho, pro které aplikace byl kdy Euphonix použit (třeba i včetně Firefoxu, TextEditu apod). Po překopírování příslušného souboru je třeba retartovat aplikaci EuControl. Pokud ve stromu namísto do adresáře UserSets vstoupíte do SQRL, najdeme zde XML soubory pro řadu aplikací (i nehudebních), které byly továrně vytvořeny v Euphonix. Takže i v případě, že si zařízení naprosto přeprogramujeme, lze se snadno vrátit k továrnímu nastavení. Proč jsem ho ale dříve nenašel, je mi záhadou.

 

Ergonomie

Na vynikající ergonomii Euphonix ovladačů jsem si rychle a rád zvykl. Tlačítka jsou velice příjemná, dostatečně velká, zbytečně necvakají... Tlačítka v prstenci Jog kolečka jsou trošku jiná než většina použitých v Artist sérii. Přesto nejsou jejich kvality nižší a používají se stejně pohodlně, ačkoli už jsou tužší a mírně cvakají. Díky barevnému podsvícení má navíc uživatel jasnou vizuální kontrolu nad stavem tlačítka, respektive přiřazené funkce. Pokud je například levému tlačítku v Logic Pro přiřazena funkce Go To Start, rozsvítí se toto tlačítko i v případě, že se dostanu na začátek projektu jiným způsobem než stisknutím tohoto tlačítka (například pomocí Go To funkce). Numerická klávesnice je zase trošku jiná, ale i na ní si člověk rychle zvykne. Numerická klávesnice také trošku cvaká a je tužší a také menší než klasická počítačová numerická klávesnice (což je ze začátku trošku nezvyklé). Klávesa s okem, která je součástí numerické klávesnice, vyvolá na počítači obrazovku s přiřazením jednotlivých funkcí ovladačům. A také po stisknutí libovolného tlačítka (nebo otočením kolečka) se na displeji MC Transportu zobrazí název přiřazené funkce.

 

Zlatým hřebem ergonomie je ovšem na tomto zařízení jednoznačně Jog kolečko. Je perfektně vyvážené a pohyb je velice přirozený, jemný a přesný. Při scrubingu je díky tomu všemu zvuku dobře rozumět (tedy pokud to aplikace umí, ne všechny pracují zrovna korektně), což ocení zejména ti, kteří stříhají opravdu ušima (tím nemám namysli sebemenší spojení s jakýmkoliv zajícem), nikoliv očima. Díky možnosti přiřadit kolečku více různých funkcí se kolečko stává multi-funkčním a velice vytíženým. Pro majitele MC Controlu a současně MC Transportu lze nastavovat i takové vychytávky, že virtuálnímu tlačítku na displeji MC Controlu přiřadíte, aby měnil funkce Jog kolečka MC Transportu. Tím se můžete vyhnout poněkud nepřehlednému přepínání funkcí z tlačítek MC Transportu (tlačítka nejsou nijak popsaná, a tak musíte spoléhat na svou paměť a zaběhnutý stereotyp).

 

Displej MC Transportu je dobře čitelný i v případě okolo svítících tlačítek. Svítí žlutou barvou, která je hodně kontrastní, ale zároveň zbytečně neoslňuje. Displej zobrazuje dva časy, podle toho, které jsou v sekvenceru zvoleny. Může tedy zobrazovat například Time Code + Takty/doby... nebo Time Code + Samples... Osobně bych ale uvítal ještě větší displej s většími znaky pro snazší čtení. Místa pro větší displej je na zařízení dost. V případě, že je spuštěná jiná než hudební aplikace, svítí zde název aplikace. Při startu zase svítí Euphonix logo.

 

Kompatibilní aplikace

Mezi přímo podporované aplikace patří logicky Apple Logic Studio (jak firma Apple tak Euphonix se chlubí vzájemnou spoluprací), ale také Steinberg Cubase a Nuendo (ani Steinberg se spoluprací s firmou Euphonix nijak netají, ba naopak), MOTU Digital Performer, Apogee Maestro, ale i Digidesign Pro Tools (HD/LE/M-Powered). Podporovaná je i aplikace pro střih videa - Apple Final Cut Studio. Pomocí HUI protokolu lze ale ovládat i další aplikace, které s tímto protokolem komunikují. Oficiálně jsou na webových stránkách výrobce uvedeny Ableton Live, Reason a Record.

 

Vylepšené jsou i drobnůstky

Všechna zařízení nabízejí plastové bočnice. Po jejich odejmutí lze k sobě jednotlivá zařízení spojovat. Tyto bočnice, ač samy o sobě drží dobře, byly u MC Controlu přilepeny průhlednou páskou. Po jejím odlepení zůstal na MC Controlu proužek se zbývajícím lepidlem (ve volných chvílích jej tak dloubu nehtem dolů). MC Transport už má bočnice přilepené jen kratičkou lepicí páskou a použito je i jiné lepidlo, takže po odlepení již toto na zařízení nezůstává. Zároveň je po prvním rozbalení přilepené i Jog a Shuttle k sobě, aby se během cestování zbytečně neotáčelo.

 

Závěr

MC Transport je rozhodně stejně pozoruhodným DAW ovladačem jako jeho kolegové MC Mix a MC Control. To, k čemu je určen, dělá naprosto skvěle a funkcí nabízí opravdu dlouhou řadu a hlavně je vše ve vysoké kvalitě zpracování.

 

Info:

MC Transport je DAW ovladač s Jog kolečkem, numerickou klávesnicí, prstencem sedmi tlačítek a dalšími šesti tlačítky pod displejem, který zobrazuje time code. S počítači Mac komunikuje pomocí Ethernetu. Cena je 8 713 Kč bez DPH.

 

Plus:

vynikající kvalita Jog kolečka

skvělá ergonomie celého ovladače

rychlá komunikace prostřednictvím Ethernetu

 

Mínus:

uvítal bych trošku větší čísla na displeji

 

podporované OS: Mac OS X 10.5 a vyšší (?)

komunikace s počítačem: ethernet

možnost práce v síti: ano

displej: ano

počet tlačítek: 14 + numerická klávesnice s hvězdičkou, tečkou a Enterem

programovatelná tlačítka: 6 + numerická klávesnice

kolečka: Jog, Shuttle

napájení: externí

 

V upgradu EuCon na verzi 2 byl konečně také aktivován kompletně celý dotykový displej na MC Controlu, včetně části, která zobrazuje funkce tlačítek pod displejem (ve verzi 1 tato část displeje nesmyslně pouze informovala o tom, že má uživatel stisknout tlačítko, nikoliv displej - takže evidentně byl displej připraven pro dotyk po celé své ploše).

Psáno pro časopis Muzikus