HK Audio LUCAS Nano 300 - malý, univerzalní a skladný ozvučovací systém

HK Audio LUCAS Nano 300 - malý, univerzalní a skladný ozvučovací systém
HK Audio LUCAS Nano 300 - malý, univerzalní a skladný ozvučovací systém

Při ozvučování akcí je první na řadě výběr vhodné aparatury, odpovídající povaze akce, druhu produkce, velikosti ozvučovaného prostoru a finančním možnostem. Kromě hlediska zvukového se stále častěji přihlíží na praktičnost, velikost, váhu, rychlost montáže a jednoduchou obsluhu - zvladatelnou pokud možno i bez zvukaře.

Nano 300 nabízí variantu právě pro takové jednoduché hudební počiny, pro vystoupení jednotlivce či dua, které ještě v nedávných časech muselo tak jako tak pracně instalovat kromě mikrofonu a vlastních nástrojů ještě mixážní pult, zesilovače, reprobedny, komba... vše „prodrátovat“, „zasíťovat“ a se vším se často složitě vejít na nějaký miniaturní prostor. Protože i sám hrávám samostatné akustické koncerty, byl jsem zvědavý, jak by si například s takovým typickým menším firemním večírkem poradil ozvučovací systém LUCAS Nano 300.

 

Jmenuji se Nano

... seznámení

Další pokračovatel řady systémů LUCAS se drží zavedené koncepce: aktivní „subbas“ (subwoofer) a dvojice výškových satelitů. Svým způsobem „komorní“ aparát o celkovém výkonu 230 W nebude bořit velké sály, avšak větší salúonky nebo malé kluby zvládne s přehledem.

Subwoofer má šikovná velká „madla“, obsahuje kompletní elektroniku a jako „klokaní matka“ nese přímo v sobě přicvaklé i obě satelitní bedýnky.

 

Tři vstupní kanály (druhý a třetí s možností sterea) jsou pro kapelu málo, ale pro účel jednotlivců nebo dvojic, případně pro reprodukovanou hudbu s mluveným slovem a pro jiné podobné účely plně postačí.

 

... instalace

Po vyjmutí satelitů přichází na řadu rozhodování, jakou variantu instalace použít. Množství variant mile překvapí. Je možné jeden stojan vztyčit na subwooferu a druhý samostatně jinde v místnosti (při klasickém rozestavění). Je také možné vztyčit stojan pouze na subwooferu a umístit na něj obě satelitní bedýnky, které se jednochým kolejničkovým úchytem spojí (když na druhý stojan třeba není vhodný prostor). Je také možné umístit jednu bedýnku přímo na tělo subwooferu (bude-li umístěn výš než na podlaze) a druhou bedýnku na stojan v odpovídající výšce - a nebo se dají obě bedýnky připnout přímo na tělo subwooferu.

 

Nejrůznější podoby sálků, druhy pódií, výklenky, diváci sedící či stojící a další okolnosti se dají s mimořádnou variabilitou systému Nano 300 dobře vyřešit. Na všechny varianty myslí i ovládací prvky pro volbu zapojení beden ve stereu či v monu. Stojánky jsou z křehké plastové konstrukce a je třeba s nimi podle toho zacházet. Díky tomu jsou ale lehoučké, což je v tomhle případě velmi důležitá okolnost.

 

... zapojení

Varianta zapojení obou satelitů přímo na tělo subwooferu i se zapojením do sítě a připojením kytary a mikrofonu na stojanu mi trvalo zhruba deset minut! Takové vybavení nám šetří čas. A čas jsou peníze nebo přinejmenším více zdravého spánku po dřívějších návratech z hraní.

 

I ostatní varianty zapojení jsou velmi jednoduché a rychlé. Dva stojánky, jednodušší než stojany mikrofonní, mají pro uchycení satelitů závitovou koncovku (mimochodem stejný závit jako u stojanů mikrofonních, které se tedy pro satelitní bedýnky případně dají použít, a pokud to budou „šibenice“, dají se satelity i jakkoliv natáčet). Pokud je potřeba satelity naklopit jakýmkoliv směrem na originálním stojanu systému, použijeme doplňkové držáky s naklápěcím mechanismem.

 

Vysuvný stojánek určený pro satelit nad subwooferem se kotví do otvoru, který je bez šroubu, což je běžné. Bedny na stojanech také většinou mívají jen zásuvná pouzdra, jenže každá váží třeba 10 nebo 20 kg, a proto jsou celkem stabilní. Satelitní bedýnka od Nano 300 ale váží jen 1 kg (!), je jako pírko a stačí, aby kolemjdoucí o ni zavadil třeba bundou a bedýnka se pootočí. Tento detail by spravilo pět centimetrů gafy (ale to jedině až u vlastního aprátu).

 

Úplně sám jsem na akci v pohodě přivezl „vozík“ s Nano 300, podobný menšímu dovolenkovému kufříku s kolečky a výsuvným uchem (je možné zakoupit se systémem), s kytarou přes rameno a v jedné ruce „futrálek“ s kompletním příslušenstvím a mikrofonním stojánkem. Pořadatel mi nabídl pomoc při stěhování další aparatury z auta a trochu nedůvěřivě přijal informaci, že jsem přišel pěšky a že tohle je už všechno. Nedůvěra ho ale definitivně přešla, jakmile jsem poprvé prohrábl struny.

 

Po zapojení k síti už propojíme jen subwoofer s oběma satelity - dvěma kabely jack/jack - a můžeme hrát. Pokud z nějakých důvodů použijete samostatný stojan pro satelit vysunutý extrémně do maximální výšky, nenechte přípojný kabel viset vlastní vahou kolmo dolů až k podlaze, protože by mohl z jackové samice vypadnout (stačí ho pár otočkami omotat kolem stojanu nebo použít klasické příchytky pro kabel z mikrofonních stojanů).

 

Zapojení mikrofonu, kytary nebo kláves, případně notebooku či jiného nosiče, není třeba podrobněji popisovat. U vstupů jsou obrázky, které si nikdo nesplete.

HK Audio LUCAS Nano 300 - malý, univerzalní a skladný ozvučovací systém
HK Audio LUCAS Nano 300 - malý, univerzalní a skladný ozvučovací systém

Zvuk a vlastnosti

Jednotlivé vstupy nemají žádné korekce a nemají potenciometr pro gain. Mají přepínač pro nižší a vyšší vstupní citlivost. Zvuk sestavy je frekvenčně poměrně „roztažený“ a k dispozici máme na každém vstupu potenciometr pro Contour, kterým můžeme uplatnit výrobcem přednastavený korekční filtr (zvýšené vybrané hluboké a vysoké frekvence a potlačené vybrané středové frekvence). Je možná stále dost milovníků takového „vyhoněného“ zvuku „do úsměvu“, ale pro mé ucho byl zvuk mikrofonu i akustické kytary nejlepší bez použití Contouru, i když se jistě může pro určitou kytaru či mikrofon dobře hodit. Celkové ovládání barvy nakonec také není úplně bez korekcí, protože máme ještě ve výstupní části možnost ubrat či přidat subbas oproti satelitům, čímž můžeme zvuk doladit pro konkrétní nástroje či mikrofon a nebo sestavu přizpůsobit akustice konkrétního prostoru.

HK Audio LUCAS Nano 300 - malý, univerzalní a skladný ozvučovací systém
HK Audio LUCAS Nano 300 - malý, univerzalní a skladný ozvučovací systém

Mikrofon i kytara hrají průzračně, jiskrně, a dokud nejdete s výkonem nadoraz, je charakter zvuku i dostatečně dynamický. Samotný výkon a možná i zabudované ochrany při plném výkonu zvuk nemilosrdně komprimují a stává se, že jednotlivé vstupy se navzájem různě „žerou“. Na panelu je ale dostatečně velká kontrolka, která při limitování problikává červeně. Stačí ji tedy občas sledovat a nechodit zkrátka „do červené“.

Za povšimnutí stojí také připravenost v ovládacích prvcích a výstupech na zdvojení systému s druhým Nano 300, které bude výkonostně splňovat mnohem vyšší nároky, ale už si takovou aparaturu nepřinese samotný hudebník v ruce.

 

Info:

HK Audio LUCAS Nano 300 je malý a univerzalní a skladný ozvučovací systém. Jeho cena je XXXX Kč.

 

Plus:

malé rozměry

nízká váha

velmi rychlé zapojení

velká variabilita instalace

čistý jiskrný zvuk

 

Mínus:

absence jednoduchých korekcí na 1. a 2. vstupu

kreslení při limitaci maximálního výkonu

 

TECHNICKÁ SPECIFIKACE:

Model Subwoofer
Max SPL peak 118 dB
Výstupní výkon/systémový zesilovač 160 W @ 2 Ω
Frekvenční rozsah 44 Hz–fx
Max. tlak @ 10 % THD 116 dB
Rozměry (š x v x h) 30 x 39 x 42 cm
Hmotnost 8,3 kg

 

Model Satellit Single
Vyzařování satelit horizontálně/vertikálně 60 ° x 40 °
Max SPL peak 116 dB
Výstupní výkon/systémový zesilovač 35 W @ 8 Ω
Frekvenční rozsah 190 Hz–20 kHz
Max. tlak @ 10 % THD 112 dB
Rozměry (š x v x h) 13 x 13 x 11,5 cm
Hmotnost 1 kg

 

www:

hkaudio.com/products.php?id=376

Psáno pro časopis Muzikus