Hughes & Kettner Red Box 5 - DI box se simulací reproduktoru

Už Red Box první generace vzbudil, myslím, zaslouženou pozornost povedeným napodobením mikrofonem sejmutého kytarového zvuku z linkového výstupu kytarového zesilovače. To bývá, především u zkreslených zvuků, docela tvrdým oříškem. Na rozdíl od legendárního, avšak jednoúčelového, průkopníka však Red Box 5 zpracovává reproduktorový výstup zesilovače a nabízí hned pět přepínačů. Dva k přizpůsobení signálu a tři pro barevnou úpravu zpracovávaného zvuku.

Krabička v typické červené barvě, na čelní straně se svislou řadou dvoupolohových přepínačů (shora - Ground/Lift, Tight/Loose, Modern/Vintage, Large/Small, a útlum -26 dB/0 db), se připojuje mezi zesilovač a reprobox. Není „žroutem výkonu“ (power brake) a připojení boxu je i podle varujícího nápisu tedy nutné. Reproduktorový výstup ze zesilovače se připojuje do zdířky In a ze zdířky Thru dále pokračuje do reproboxu. Obě tyto jackové zdířky jsou na spodní straně, zatímco výstup „ošetřeného“ signálu vychází z horní strany krabičky v podobě konektoru XLR do mixpultu či nahrávacího zařízení.

 

Napájení je buď fantomovým napětím 48 V z mixpultu prostřednictvím konektoru XLR, případně 12V adaptérem s běžným konektorem, nebo 9V baterií uvnitř přístroje. Demontáž je sympaticky usnadněna vroubkovanými hlavami čtyř šroubů pro odklopení spodního víka, takže šroubovák není nutný.

 

Záměrem konstruktérů bylo vytvořit napodobení funkce různých reproboxů. Vzájemnou kombinací zmíněných tří dvoupolohových přepínačů lze tedy dosáhnout celkem osmi zvukových simulací boxu.

 

Kdo chce slyšet srovnání, tady je adresa: www.youtube.com/watch?v=L2cMtRbvuvU. „Šoumeni“ sice nedbají varovných nápisů na krabici, sami ale raději nezkoušejte lampové zesilovače a komba tavit bez připojeného boxu...

 

Jednotlivé názvy poloh přepínačů celkem věrně vystihují směr úprav zvuku, zajímavou charakteristikou všech je jasná, konkrétní, ale hlavně přirozená barva středovýškových frekvencí. Tato oblast často bývá v podobných případech kamenem úrazu - výšky buď chybí anebo bývají skřípavě zrnité či nepříjemně bzučící. Tady se ničeho takového nedočkáte. Zkusil jsem sejmutí polozkresleného zvuku mikrofonem Shure 57 před reproboxem porovnat se všemi kombinacemi. Nejvíce se takovému zvuku blížila kombinace Loose + Vintage + Large, ale celkově se dá snad říci, že porovnáním je zvuk z Red Boxu 5 vždy jakoby hodně vpředu s dominancí středových frekvencí a záleží jen vkusu, jaká úprava se hodí nejvíc do posazení takového sejmutí kytary do nahrávky či živého mixu. Velmi povedené.

 

Info:

Hughes & Kettner Red Box 5 je pro kytaristy, kteří chtějí mít sejmutí zvuku svého aparátu pod kontrolou a nechtějí vozit mikrofon a dohadovat se zvukařem. Cena je 2318 Kč.

 

Plus:

Velmi použitelná škála možností kvalitního zvuku kytarového boxu do nahrávky, či PA systému.

 

Mínus:

S ohledem na princip - totální vynechání vlivu reproduktorů v boxu na zvuk. Může být naopak i výhodou.

 

Technická specifikace:

Vstupní impedance: 0 dB/-26 dB10 kΩ/4,5 kΩ  

Výstup: elektronicky symetrický XLR, 880 Ω

Napájení XLR: fantomové 48 V DC

Napájení adaptér: 9-15 V AC nebo 9-24 V DC

Napájení baterie: 9 V

Spotřeba: 2 mA/9 V-3 mA/48 V

Rozměry: 113 x 38 x 60 mm

Hmotnost: 200 g

 

www:

www.hughes-and-kettner.com/products.php5?id=152&prod=Red%20Box%205

Psáno pro časopis Muzikus