Ibanez EHB1000S - baskytara netradiční konstrukce

Ibanez EHB1000S - baskytara netradiční konstrukce
Ibanez EHB1000S - baskytara netradiční konstrukce

Renomovaná firma Ibanez přichází na trh s nástrojem netradiční „bezhlavé“ konstrukce s krátkou třicetipalcovpu menzurou a aktivní elektronikou.

Tato recenze v této kultuře nepřející době by mohla začít třeba takto: „V celkem nedávné době, když se ještě hrálo, jsem řešil nástroj, který bych mohl pohodlně transportovat na palubě letadla coby příruční zavazadlo.“

 

Doufejme, že už brzy nastane doba, kdy budeme na tento čas pouze vzpomínat. Každopádně cesta letadlem nedopadla, zato mi osud přihrál k otestování tento zajímavý bezhlavý nástroj s krátkou menzurou. Během potloukání se po obchodech jsem na tuto novou řadu bezhlavců již narazil. Firma Ibanez nabízí verze čtyřstrunné, pětistrunné, ale i varianty s tzv. multiscale, v češtině se ujal spíš termín „basa se šikmými pražci“. Multiscale nabízí delší menzuru pro tlustší struny pro lepší zvukové vlastnosti, ale zachovává komfort hry na strunách tenčích. Testovaná baskytara se od ostatních kousků této řady odlišuje tím, že má kratší menzuru. Čtyřstrunné modely se v provedení multiscale nevyrábějí, pětistrunné naopak Ibanez nabízí pouze se šikmými pražci. Důvod je evidentní, čtyřka je zajímavější s krátkým krkem, oproti tomu pětce delší krk na „háčku“ jedině pomůže. Podle reakcí na internetu tato pětka se šikmými pražci nezpůsobuje zaváhání nebo nejistotu v orientaci na hmatníku. Bezhlaví jezdci, tedy nástroje, začínají být zřejmě „in“ a nalezneme je v nabídce i firem, jako je Zon, Fodera, Roscoe, Le Fay, Kiesel, Stranberg apod. Z minulosti jsou dobře známé bezhlavé basy např. od firem Status a Steinberger. Dostáváme se tedy k popisu a parametrům nástroje.

Ibanez EHB1000S - baskytara netradiční konstrukce
Ibanez EHB1000S - baskytara netradiční konstrukce

Popis

Basa na sebe strhne pozornost svým lehce futuristickým tvarem těla, krk bez hlavy toto moderní pojetí ještě umocní. Tělo je vyrobené z americké lípy, středem zadní strany vystupuje jemný středový kýl, tělo je opatřeno matným lakem s příjemným sametovým povrchem. Na zadní straně těla naleznete kryt elektroniky a prostor pro devítivoltovou baterii s rychlým uzávěrem na „klik“. Laminovaný krk je vyroben z tepelně zpracovaného, doslovně přeloženo „praženého“, očkového javoru a ořechu. Krk je vyztužen grafitovými výztuhami a je k tělu přišroubován pěti šrouby. Krk má dvě oktávy, je tedy osazen čtyřiadvaceti středně tlustými pražci. Menzura je 762 mm, tedy 30”, rádius hmatníku je 500 mm. Výrobce použil chvályhodně hardware, který nevyžaduje použití strun se dvěma zakončeními (tzv. double ball), ale umožňuje použít jakékoliv standartní struny. Struny nasadíte do ladicích mechanik na těle a na začátku krku je upnete do očka, poté strunu fixujete šroubem. Ladicí kobylkové mechaniky jsou vyrobené pro každou strunu samostatně, tedy kobylka není v obvyklém provedení jednoho segmentu. Všechny komponenty hardwaru jsou v černém provedení. Basa je osazena pasivními snímači Bartolini, modelem BH2.

 

Víte, že uspořádání hmatníku do tzv. multiscale měl jako první nástroj bandura z 16. století? Testovaný Ibanez sice nemá multiscale, ale jeho pětistrunná verze ano.

 

Elektronika je zřejmě od Ibanezu a její ovládání nabízí širokou škálu zvuků. Nástroj může fungovat i pasivně, můžete ovládat pouze hlasitost, poměr snímačů a tónovou clonu. Po přepnutí přepínače do aktivního režimu máte k dispozici navíc i třípásmové korekce. Tuto funkci mají na starost dva dvojité potenciometry s aretací. Jedním ovládáte basy a výšky (cut/boost), druhým volíte pásmo středových frekvencí a opět přidáváte nebo vyřezáváte úroveň zvoleného pásma. Zástrčka jack je v provedení s pojistkou eliminující samovolné vytržení kabelu. Bohužel testovaný kus měl tuto zástrčku s trochu neodbytnějším jištěním, a tak kabel nešel ven úplně hladce. Výrobce přikládá jednoduchý, ale pěkný gigbag, nechybí ani zámky řemenu a základní nářadí. Tyto nástroje naleznete ve dvou barevných variantách, a to sea foam green matte, tj. zelená pro kluky, a pink gold metallic matte, tj. růžová pro holky.

No a jak to celé hraje a funguje?

Ibanez EHB1000S - baskytara netradiční konstrukce
Ibanez EHB1000S - baskytara netradiční konstrukce

Zvuk a dojmy

Basička je to malá a hravá, už jen ten formát vás dostane. O padání nástroje na hlavu nemůže být v tomto případě řeč, naopak pocitově bych to popsal, jako bych měl jen tělo basy s nějakou anténou. Dominantní bod vyvážení je tedy v těle nástroje. Pocit ze hry je velmi komfortní; krk je sice krátký, ale rozteč na kamenech kobylky je standardních 19 mm. Orientace na hmatníku je dobrá a přístup ke všem tónům je díky velkému výřezu bezproblémový. Díky snímačům a jejich umístění má nástroj naštvanější charakter zvuku. Při upřednostnění kobylkového humbuckeru jste okamžitě ve světě Music Mana, na krkovém se vám prcek ochotně rozehraje téměř jako Precision. Zvuk à la Jazz Bass by chtěl asi jiný typ snímačů a posunout jejich umístění, ale na druhou stranu, proč ve všem hledat Jazz Bass? Charakter tónu je agresivnější, nástroj skvěle rezonuje a hraje dobře i v pasivním režimu. Aktivní elektronika napomůže extrémnějšímu zvýraznění korekcí, povedený a velmi užitečný je dvojitý potenciometr pro parametrické středy.

Tento test jsem si opravdu užil, hrát si s tímhle „zloprckem“ je opravdu velmi zábavné a inspirativní. Dovedu si ho rozhodně představit jako plnohodnotný nástroj, ale i třeba jako nástroj cestovní. Skvěle poslouží i jako basa, která je při ruce někde na gauči (pokud vám to doma dovolí). Ihned mě napadlo použit jej jako piccolo bass, tedy natáhnout tenké struny a hrát si s vyšším zvukem. Proč nezkusit lehce fušovat do řemesla kytaristům, že? Nástroj si podle mě najde uplatnění napříč hudebními styly. Pro cestování MHD, ČD, ČSAD, ČSA apod. to bude ten ideální parťák. Až se tedy začne zase jezdit hrát...

 

Info:

Ibanez EHB1000S je baskytara netradiční konstrukce v tzv. „bezhlavém“ provedení s krátkou třicetipalcovou menzurou. Je osazená aktivní elektronikou a pasivními snímači od firmy Bartolini. Cena je 26 430 Kč.

 

Plus:

zvuk

konstrukce

zpracování

hratelnost

 

Mínus:

obtížnější vytahování konektoru kabelu kvůli pojistce

 

Technická specifikace

menzura 762 mm (30”)
aktivní elektronika ano, třípásmová
možnost pasivního zapojení ano
počet pražců 24
rozteč strun na kobylce 19 mm
průběžný krk ne
šířka nultého pražce 41 mm
příslušenství gigbag, zámky řemenu

 

https://www.ibanez.com/eu/products/detail/ehb1000s_1p_01.html

Psáno pro časopis Muzikus