Ibanez FR420 BBT - elektrická kytara typu telecaster

Ibanez FR420 BBT - elektrická kytara typu telecaster
Ibanez FR420 BBT - elektrická kytara typu telecaster

Ibanez FR420 BBT

Přírodní krása

K redakčnímu testu nám dorazila elektrická kytara Ibanez FR420 BBT - jedna z novinek proslulého japonského výrobce kytar. Modely FR představují relativně novou řadu (na trhu asi pět let), takže nás logicky zajímalo, co můžeme od tohoto „mladšího ročníku“ (FR) očekávat. Jak tedy hraje, pro koho je a co všechno může potenciálním zájemcům nabídnout?

Specifikace a první dojmy

Jde o kytaru typu elecaster se snímači typickými pro Les Pauly. Nicméně jen na první pohled (2x humbucker), FR420 disponuje konfigurací snímačů, které v podstatě kombinují výhody singlů a humbuckerů. Další zajímavost představuje kobylka tight-end, která slibuje stabilnější uchycení strun a delší sustain (viz dále). Námi testovaná verze (FR420) byla v provedení Brown Burst/Telecaster, tedy: hnědá, přírodní barva se zachovanou strukturou dřeva (s tmavě hnědými okraji, směrem ke středu přecházejícími k výrazně světlé). Tělo má jeden výřez pro lepší dostupnost ve vyšších polohách strun, z druhé strany - nad krkem - je profil těla vyklenutý a lehce seříznutý. Okraj těla kytary lemuje linka barvy slonová kost.

 

Black Jack 26 FR420

Označením “FR420” se honosí například také špičkový dvoustěnný pletený cyklo-ráfek s rozměrem 559 x 21mm a hmotností 452 g. Holt zřejmě (také) dobrý oddíl! Celé označení ráfku je Black Jack FR420. Vzhledem k tomu, že posledně jsem recenzoval kytaru Blackjack (nejmenované konkurenční značky), beru to jako jasné znamení...

 

Provedení a materiály

FR420 má tělo z jasanového dřeva, krk je javorový (celkem ze tří kusů - tzv Wizard III) s palisandrovým hmatníkem s 24 pražci typu jumbo. Jako orientační značky na hmatníku použil výrobce standardní perleťové tečky. Oba díly (tělo/krk) spojují šrouby. Krk vyniká úzkým profilem (19 mm na nultém pražci a 21 mm na 12. pražci) a menzurou 648 mm. Šířka hmatníku na začátku (u hlavy nástroje) čítá 43 mm, u těla kytary se nám hmatník rozšíří o 15 mm (na cca 58 mm). Rádius hmatníku je 400 mm. Spodní část těla kytary (pod strunami) chrání tmavě hnědý (žíhaný) pickguard.

 

Hardware a snímače

Ibanez FR420 osadil výrobce dvojicí humbuckerů (Ibanez) v konfiguraci CCR1 (krk) + CCR2 (kobylkový snímač). Nejde o klasický setup humbuckerů, jaký známe například z Les Paulů (krkový snímačsnímač/oba/kobylkaový snímač). Zapojení snímačů ovládá pětipolohový potenciometr následovně: 5. poloha (nejblíž ke krku) - horní snímač/krk, 4. poloha - paralelní propojení cívek horního snímače, 3. poloha (uprostřed) - oba humbuckery aktivní, 2. poloha - zapojení vnitřních cívek obou snímačů; 1. poloha (kobylka) - spodní snímač/kobylkový. K ovládání zvuku a hlasitosti slouží dvojice potenciometrů: Volume (horní) a Tónová clona (spodní). Druhou inovaci představuje nová, pevná kobylka tight-end. Struny jdou skrze tělo, kobylka umožňuje individuální nastavení každé struny jak na délku (přesné doladění v oktávách), tak i jejich zdvih. Samozřejmostí jsou zámky všech šesti sedel. Hardware kytary je kompletně v chromovaném provedení.

 

Hra a zvuk

Zvuk je zajímavý a rozhodně velice variabilní - vedle standardního zapojení „humbucker“ (krk/oba/kobylka) je u FR420 zajímavá především 4. a 2. poloha přepínače. Ve 4. poloze (resp. 2. poloze od krku) dojde k paralelnímu propojení cívek horního snímače, což produkuje výrazně zvonivější zvuk. Při nastavení přepínače do 2. polohy (od kobylky) jsou zapojeny jen vnitřní cívky obou snímačů (à la singly) a zvuk je tak mnohem teplejší a měkčí. Oba dva typy zapojení výrazně mění klasický charakter humbuckeru, který tak jde mnohem více právě do „fendrovského“ feelingu. Taková konfigurace zní výborně například v kombinaci s čistým zvukem, stejně jako lehkým bluesovým crunchem. Celkově je kytara posazena středově a má rozhodně blíže k výškám než řádnému dunění (změna strun za silnější sice lehce zamíchá kartami, ale nejedná se o změnu příliš výraznou). Sustain produkuje FR420 dostatečně dlouhý a pěkně drží tón.

 

Provedení a rozměry krku přispívají k velice pohodlné a příjemné hře. Hmatník je rychlý a hraje skoro sám. Kytara byla nastavena a dobře ladila v oktávách, nicméně poté, co jsem si (čistě ze zvyku) lehce zvýšil dohmat, nedařilo se mi nějakou dobu přesně doladit  strunu g, Po opakovaném seřizování a dolaďování si to cca po dvou týdnech hraní sedlo a poté už drželo vše, jak má. Struny byly nataženy relativně měkké (cca .10 nebo .11), dle mého vkusu a stylu hudby nahrazeny silnějšími (hybridy .12/.13 Ernie Ball).

 

Závěrem

Ibanez FR420 je povedeným a variabilním nástrojem, se zajímavými zvukovými možnostmi. Kytara, co rozhodně zanechá dobrý (nejen) první dojem, dobře padne do ruky a moc příjemně se na ni hraje. Svým zaměřením a zvukovými možnostmi se hodí výborně jak pro  „lehčí“ styly (především blues nebo funky) tak do „těžších vod“ - od rocku po hardrock. Naopak FR420 není pro tvrdší (a modernější) odnože metalu, pro něž je zvukově (a vlastně i vizuálně) až příliš „hodná“, uhlazená a jemná.

 

Info:

Ibanez FR420 je elektrická kytara (typu telecaster) od renomované japonské značky. FR je relativně novou řadou s několika technickými inovacemi (snímače, kobylka tight-end). Námi testovaný kus byl v přírodním provedení (Brown Burst). Ibanez FR420 BBT je k dostání za cenu 10 870 Kč.

 

Plus:

- zpracování

- snímače a zvuk

- krk a hmatník

 

Mínus:

- kobylka (horší seřizování)

- originál struny

- chybí ovládání volume pro každý snímač zvlášť

 

Technická specifikace:

Řada: FR420

Provedení: BBT - Brown Burst/Telecaster

Tělo: jasan,masiv

Krk: Wizard III / 3 kusy javoru (19-21mm profil)

Hmatník: palisandr / 24 pražců (43-58 mm šířka)

Snímače: Ibanez, 2x humbuckerKobylka: pevná, tight-end

Hardware: pětipolohový přepínač, 2 ovladače (Tónová clona, Volume)

Menzura: 648 mm / radius 400 mm

 

www:

www.ibanez.com

Psáno pro časopis Muzikus