Istanbul Agop ART

Istanbul Agop ART
Istanbul Agop ART

Mnohé firmy produkují levné činelové sady pro začátečníky nebo méně majetné hráče. Tak se stalo, že za cenu, za níž lze běžně koupit činely na hi-hat nebo ride, je možné pořídit "čtyřčinelovou" sadu zavedené značky. Jednu jsem si půjčil na test.

 

Istanbuly se k nám nedovážejí zas tak dlouho, zřejmě proto do povědomí širší bubenické veřejnosti nejsou zapsány tolik jako například Zildjian, Meinl, Paiste či Sabian. Dle mého soudu jsou však nejvyšší řady Istanbulů i dalších jmenovaných firem kvalitativně srovnatelné a cenově často nepoměrně výhodnější. Jak je to s těmi nižšími?

Domů jsem si přinesl klasickou sadu čtyř činelů: hi-hat, crash a ride. Půjčil mi je jeden můj žák, který na ně již asi dva měsíce cvičil a hrál, byly tedy už alespoň trochu zvukově "zajeté" (jak známo, činely se postupem času rozehrávají). Povrchová úprava je "blýskavá" a nejvíc asi asociuje Sabian B8 PRO. Ruční tepání nepřipadá v této cenové kategorii v úvahu a i soustružení je minimální. Co se slitiny týká, podle zvukových vastností bych to tipnul na "sheet bronze", tedy CuSn8. Vezměme teď jednotlivé nástroje popořadě.

 

Hi-hat 14"

Patří spíš k těžším nástrojům, možná by se dala použít v bigbandu, ale na jazz to není, naopak ve tvrdších stylech, fusion nebo jazzrocku se jí bude líbit. Všechny činely sady mají nižší ladění, díky němu má hihatka otevřená plný hutný tón, v hardrocku si ji dovedu dobře představit. Jak jsem však zmínil, je těžší, v důsledku čehož se s ní špatně hrají rychlejší a náročnější party nohou (i když: možná jsem zhýčkaný, mám rozměr 12"). Nižší ladění způsobuje i dost specifický chick (zvuk při sešlapu), který mně osobně neseděl. Ale je to věc vkusu, hlasitý a konkrétní je dost. Je také možné, že se vylepší, až bude hihatka trochu "ošlapaná".

 

Ride 20"

Váhově asi tak medium, ladění střední. Trochu jsem jej zatlumil izolepou, získal jsem tak jasný a konkrétní tón. Dobře ovladatelný činel, opět vhodný pro rock a příbuzné styly, dobře se pojí s hihatkou, poměr hlasitosti pupek/tělo je docela vyrovnaný, pupek ostatní údery "nepřeřvává". Do big bandu bych jej klidně vzal, po malé kosmetické úpravě (podlepení) se z něj stal příjemný činel a z celé sady na mě udělal asi nejpříjemnější dojem.

 

Crash 16"

Bohužel mě moc neoslovil, je to klasický levnější činel, dobrý pro tvrdší styly, v jazzu by se možná uplatnil jako crashride nebo dokonce ride. Není tak citlivý a hraje až od určitého stupně dynamiky. Má kovový podtón, který se může uplatnit v rocku. Crash většinou u levných sad vychází často nejhůř. Možná se ještě trochu rozehraje, ale nečekal bych zázraky.

 

Koupit, nebo ne?

K sadě dostanete zdarma pouzdro, což je standardní marketingový tah většiny firem. Poměr kvalita/cena je přes moje výtky stále velice dobrý. Nabízí se srovnání se sadou MCS od firmy Meinl, která je v podobné cenové i kvalitativní relaci, nebo Sabian B8 PRO, kterážto sada je však o dost dražší, a rozdíl ve zvuku není tak velký. Pro začátečníka je to sada víc než dostačující, méně majetný rocker ji upotřebí rovněž, možná přeci jen vymění crash a zřejmě dokoupí ještě jeden. Dobře se asi uplatní i v dechových orchestrech a podobných tělesech základních uměleckých škol. Konečný verdikt nebudu vynášet, doporučuji vyzkoušet co nejvíc sad, zjistit, jaký zvuk se líbí právě vám, a pak teprve nakupovat. Už ve starém Řecku akcentovali empirické poznávání (to znamená poznání vyzkoušením, experimentem). U nákupu činelů, a hudebních nástrojů vůbec, bych se této tradice klidně držel.

 

Info:

Istanbul Agop ART je sada čtyř činelů: 14" hi-hat, 16" crash a 20" ride. Je určena začínajícím a méně majetným hráčům. Vzhledem k hmotnostním kategoriím jednotlivých nástrojů se nejlépe hodí pro tvrdší hudební styly. Cena je 7500 Kč.

 

Plus:

univerzální, dobře reagující a příjemný ride

dobré vyladění celé sady, zejména ride a hi-hat jdou výborně k sobě

 

Mínus:

crash

Psáno pro časopis Muzikus