JBL EON ONE - aktivní zvukový systém

JBL EON ONE - aktivní zvukový systém
JBL EON ONE - aktivní zvukový systém

JBL EON ONE

Systém linear-array do každé chalupy

Měl jsem možnost vyzkoušet systém od JBL zvaný JBL EON ONE. S tuzemským dodavatelem energií nemá nic společného, snad jen, že potřebuje jeho elektřinu. Jinak se jedná o aktivní zvukový systém složený ze subwooferu a satelitní soustavy v úzkém sloupu. JBL tak navazuje na další světové výrobce, kteří se soustředí právě na tyto konstrukce. Jsou to v podstatě konstrukce line array, které známe s velkých hal, oper air koncertů, zkrátka z míst, kde je potřeba obrovský zvuk. A řeknu vám, myšlenka to není vůbec špatná.

 

Je zajímavé pozorovat, jak se světoví výrobci zvukové techniky soustředí také na umělce - písničkáře, jednomužné kapely. A také jak ustupují od velkých reproduktorů. Vždyť ty „dvojky“, když je více, to zahrají také hezky.

 

Ale pěkně popořadě...

Přijde vám domů velká krabice s nápisem JBL EON ONE. Uvnitř se kromě manuálu a napájecího kabelu skrývá to podstatné - zvukový systém. Tvoří ho subwoofer s desítkou reproduktorem, ve kterém je chytře umístěný sloup s výškovými soustavami. K transportu ideální! Výrobce, zdá se, přemýšlel a napadla ho věc jednoduchá, ale zásadně praktická. Sloup tvoří dohromady tři segmenty, jen v jednom jsou ale reproduktory. Uživatel si pak může určit, jak vysoko chce výškovou soustavu mít. Bude-li hrát třeba na kytaru a zpívat z vysokého pódia, postačí mu dole hned nad wooferem. Bude-li muset „překřikovat“ dav, spíše zvolí možnost umístit reproduktory do výšky.

JBL EON ONE - aktivní zvukový systém
JBL EON ONE - aktivní zvukový systém

JBL se rozhodla vyřešit výšku soustavou malých reproduktorů, které jsou poskládány podobně jako v systémech line array. Je tedy v rámci možností zajištěno vysoké vyzařování nejenom před soustavu, ale i nahoru a dolů v určitém úhlu, což je výborné, dává to hudbě a mluvenému slovu větší srozumitelnost a přesnost. Určitě jste se setkali s tím, že lidé při taneční zábavě říkali: Muzikanti, není vám rozumět. Dost možná (netvrdím, že to nemohlo být něčím jiným) jste měli problém s výškovými soustavami a jejich správným směrováním. Je prospěšné o tom vědět a vždycky se na pódiu podle toho zařídit.

 

Vlastní provedení

Tuhle jsem četl zajímavou diskusi o profesionálních fotoaparátech s podtitulkem plast. Ano, těla některých profi foťáků jsou skutečně z plastu. Argument prodejce byl takový, že i některé zbraně jsou z různě upraveného plastu. A to už je co říct.

JBL EON ONE - aktivní zvukový systém
JBL EON ONE - aktivní zvukový systém

Pamatuji dobu, a není to tak dávno, kdy se muzikanti pozastavovali (doslova ohrnovali nos) nad plastovými bednami a tvrdilo se, že dřevo je dřevo. Ano, dřevo je dřevo a kov je kov, ovšem plast je plast (pro někoho také slast). A tak EON ONE je plastový a vůbec to nijak nevadí. I těch 18 kilogramů je dost těžká taška s nákupem, ponesete-li to v jedné ruce. Z kovu by to bylo zaručeně těžší a ze dřeva asi nemožné takto postavit. Proto plast. S vynálezem zvukových procesorů se rozdíl mezi materiály, podle mého názoru, trochu setřel.

 

Jak už bylo řečeno, vrchní díl tvoří tři kusy sloupu a na nás je, kolik jich použijeme. Spodní díl je subwoofer z mixážním pultíkem. Jeho součástí jsou dva mikrofonní vstupy s možností nastavení reverbu - hallu. Trochu mi vadí, že hall není i u dalších vstupů, třeba bych si trochu nahallil piano.

 

Předzesilovače se tváří jako dost kvalitní, chybí ale možnost fantomového napájení. Můžete si vybrat citlivost vstupu - mikrofon nebo linka. Hned vedle jsou dva stereo vstupy s konektory typu jack a cinch. Součástí hlavního panelu je také výstup - monitor out (patrně do odposlechu).

Celkově je mixážní pult z mého pohledu naprosto dostačující, naopak nabízí skutečně velké možnosti připojení, obejdete se i mp3 nebo CD/MD přehrávačem. Doplňkem je možnost propojení přes Bluetooth, s mým mobilem (klasický chytrý telefon s Androidem) to bez problému funguje a data lezou na obě strany. Do zásuvky se EON ONE dává pomocí klasické flexo šňůry.

JBL EON ONE - aktivní zvukový systém
JBL EON ONE - aktivní zvukový systém

Pro koho to je?

To je samozřejmě otázka, nicméně pár odpovědí existuje. Tak především pro toho, kdo chce nazvučit menší prostor vysoce kultivovaným a čistým zvukem. To bych podtrhl, hraje to opravdu dobře. Poměry basů a výšek jsou vyrovnané, subwoofer se těch spodků nebojí, i při nižším volume je radost poslouchat.

 

A pro koho? Samozřejmě písničkář s kytarou v menším klubu, jednomužná kapela s klávesistou, který má více nástrojů. Pak jako ozvučení sálů na cvičení, na ozvučení expozic na veletrzích a tržištích. Výhodou je bezesporu samotné provedení, jednoduchý transport, hezký design.

 

Info:

JBL EON ONE je aktivní zvukový systém obsahující subwoofer a středovýškovou část na sloupu. Cena je 26 990 Kč.

 

Plus:

výborný zvuk

konstrukce a nápad

počet vstupů, univerzálnost

 

Mínus:

reverb jen na dvou vstupech

chybějící obal v základním balení

chybějící fantomové napájení v mikrofonních vstupech

 

TECHNICKÁ SPECIFIKACE:

Konstrukce 10” woofer, 6x 2” středovýška na sloupu
Výkon/SPL 380 W (250 W + 130 W)/118 dB
Mixážní pult 6 vstupů (2x mic/line, 2x stereo)
Monitor out stereo
Bezdrátový audio stream Bluetooth
Hmotnost 18,5 kg
Rozměry 593 x 369 x 434 mm

 

www:

www.jblpro.com/Microsite-EONONE/index1.html

Psáno pro časopis Muzikus